Zpravodajství Ostrava

ČT pro uprchlíky: infoservis v ukrajinštině

Velikost textu:

Kde vyřídit formality, najít pomoc i klíčové informace a kontakty v nové zemi. To vše v ukrajinštině. Ostravské studio České televize v pátek 11. března poprvé nabídne zpravodajský servis určený lidem utíkajícím před válkou na Ukrajině.


Příprava na vysílání
Příprava na vysílání

Pětiminutová relace bude dostupná na facebookovém profilu Události Ostrava. Na přípravě týdeníku se bude ostravská redakce zpravodajství střídat s Brnem, to své první vydání zveřejnilo už minulý pátek na profilu Brno News CTV.

„Zpravodajství v ukrajinštině chápu jako další součást veřejnoprávní služby České televize. Pokud bude o vysílání zájem a jeho potřeba bude stoupat, chtěli bychom jej dále rozšiřovat a vysílat i častěji než jednou týdně,“ říká vedoucí redakce zpravodajství Televizního studia Ostrava Radek Wiglasz.

Yelyzaveta Mys
Yelyzaveta Mys

Moderátorkou vysílání bude ukrajinská studentka a klavíristka žijící dlouhodobě v Ostravě Yelyzaveta Mys. „Pomáhám jako tlumočnice na vlakovém nádraží a v centru pro Ukrajince na Černé louce. Denně se setkávám s velkým množstvím lidí, kteří utekli z války. Z první ruky se dozvídám, co nejvíc potřebují, jaké informace by jim pomohly, co jim ulehčí těžkou situaci. Ocení, když se dozví informace ve svém rodném jazyce. Bude to pro ně užitečné, ušetří si čas s překlady a vysoce ocení solidaritu a pozornost ze strany Čechů.“

„Každý, komu není lhostejné vraždění nevinných lidí na Ukrajině, by měl přijít s pomocí. I my chceme ujistit Ukrajince, že jsme na jejich straně, že odsuzujeme bezohledný a brutální postup Rusů,“ říká Miroslav Karas, ředitel ostravského studia České televize.

Ostravské zpravodajské studio
Ostravské zpravodajské studio

Relaci pro Ukrajince by tvůrci chtěli postupem času rozšířit i o další témata z regionu, tak aby uprchlíci dostávali ve svém rodném jazyce také informace o dění v místě, kde právě žijí.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.