Zpravodajství Ostrava

Češi a Poláci Spolu na hranici

Velikost textu:

Jak žijí gorole? Jaký odkaz zanechali uprchlíci z Česka v polském Husinci? Jak oba národy spojila tragická neštěstí i zakázaná kultura před rokem 1989? Místa se společnou historií, mentalitou a identitou na česko-polském pomezí objevuje nová dokumentární série cyklu Spolu na hranici, kterou připravil tým autorů z české a polské veřejnoprávní televize. První díl ČT3 odvysílá 20. listopadu v 12:30.

Za císaře pána
Za císaře pána

Existuje mnoho míst, kudy doslova procházely dějiny. Právě historické události a souvislosti jsou v popředí při představování pohraničních míst v další osmidílné sérii cyklu Spolu na hranici. Diváky zavede například do Těšínských Beskyd za goraly a jejich specifickým nářečím, do Sklářské Poruby za dílem malíře Wlastimila Hofmana a připomene také příběhy, které i přes tragický konec – nebo právě kvůli němu – utužily vztahy obou národů: „Natáčeli jsme například na Těrlicku, kde havarovali dva elitní polští letci v třicátých letech minulého století, tedy v době, kdy byly vztahy Čechů a Poláků poměrně chladné. A toto neštěstí, které jim doslova spadlo z nebe, spojilo oba světy. O pietní místo pilotů oba národy společně pečují,“ popisuje dramaturg pořadu Josef Albrecht.

Krkonošské cesty malíře Hofmana
Krkonošské cesty malíře Hofmana
Více fotek
 • Krkonošské cesty malíře Hofmana zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/79/7888/788739.jpg
 • Historie zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/79/7888/788737.jpg
 • Goroli zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/79/7888/788735.jpg
 • Solidarita zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/79/7888/788736.jpg
 • Vzpomínka na historii zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/79/7888/788733.jpg
 • Hajdy na pastvu zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/79/7888/788734.jpg
 • Dílo Wlastimila Hofmana zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/79/7888/788740.jpg
 • Z natáčení zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/79/7888/788738.jpg

Příběhy, stejně jako v první sérii pořadu Spolu na hranici, připravily v rámci projektu Okno do pohraničí operačního programu INTERREG V - A podpořeného Evropským fondem pro regionální rozvoj dva týmy autorů (ČT, Televizní studio Ostrava a TVP S.A. Wroclaw). O natáčení se české a polské štáby rovnoměrně podělily, držely se přitom společně připravených scénářů. „Týmy obou partnerů byly prověřeny dlouholetou spoluprací a jejich vzájemná souhra vedla k tomu, že se všechny společné projekty setkaly s vysokým oceněním nejen ze strany Evropské unie, ale především diváků, kteří naše pořady sledovali. Pandemická situace změnila všechny doposud známé zkušenosti a postavila oba partnery do situací, s jakými se doposud nesetkali–byly to například uzávěry, hygienická opatření a také samotná psychika respondentů,“ uvádí koordinátorka projektu Xenie Kaduchová.

Pořad vznikl v rámci programu INTERREG V – A, konkrétně projektu Okno do pohraničí
Pořad vznikl v rámci programu INTERREG V – A, konkrétně projektu Okno do pohraničí

První epizoda další série cyklu Spolu na hranici nese název Za císaře pána a diváky zavede do podhůří Jeseníků, kde v 17. a 18. století probíhaly bitvy mezi pruskými a rakouskými vojáky, které tam nadšenci z řad Čechů a Poláků spolu každoročně rekonstruují. Jednotlivé díly Česká televize odvysílá vždy v sobotu a v neděli od 20. listopadu do 12. prosince. Poté budou ke zhlédnutí na webu ČT iVysilani.cz a stránkách projektu na spolunahranici.cz, kde si je diváci budou moci pustit jak v češtině, tak v polštině.

dramaturgie: Josef Albrecht // scénář: Tomáš Netočný, Renata Bilan, Magdalena Matkowska-Jerzyk // kamera: Petr Kožušník, Michael Kaboš, Patrik Hoznauer, Jiří Berka, Jaroslaw Siedlecki, Marcin Wenzel // režie: Petra Všelichová, Paula Jakubowska, Michael Kaboš // zvuk: Petr Provazník, Jakub Krajíček // výkonná producentka: Olga Grossmannová // kreativní producentka: Lenka Poláková


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.