Zpravodajství Ostrava

Mediální partnerství

Svatováclavský hudební festival má opět mezinárodní rozměr s řadou naprostých uměleckých špiček. Hned první koncert slibuje strhující zážitek

Velikost textu:

Špičkové koncerty duchovní a tzv. staré hudby, velkolepé, komorní i alternativní projekty nabídne ve dnech 3. – 28. září 2021 již 18. ročník Svatováclavského hudebního festivalu. Nabídka je pestrá, festival nabízí 31 živých koncertů s neopakovatelnou atmosférou na různých místech Moravskoslezského kraje.

Národní orchestr Polského rozhlasu
Národní orchestr Polského rozhlasu

Zahajovací koncert se uskuteční v pátek 3. září v ostravské Katedrále Božského Spasitele. Národní orchestr Polského rozhlasu s exkluzivními hosty uvede dílo Gioacchiniho Rossiniho: Petite Messe Solennelle. „Náš 18. ročník otevíráme jedním z nejlepších evropských orchestrů – NOSPR, jehož hostování jsme plánovali již na minulý rok, ale kvůli pandemii jsme na něj museli počkat. Věřím, že to bude strhující zážitek, vlastně skoro operní, protože Rossini ani v tomto duchovním díle nezapřel svého dramatického génia… a to vše se skvělými sólisty a nejlepším českým sborem, co víc si po takové kulturní odmlce hned na začátek přát,“ uvádí ředitel, manažer a zároveň dramaturg SHF Igor Františák.

Igor Františák
Igor Františák
Více fotek
 • Igor Františák autor: Ivan Korč, zdroj: SHF //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/79/7854/785349.jpg
 • COLLEGIUM 1704 autor: Petra Hajská, zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/79/7854/785350.jpg
 • Jana Semerádová a Erich Traxler zdroj: SHF //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/79/7854/785351.jpg
 • ORPHEUS zdroj: SHF //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/79/7854/785352.jpg

Suk, Dvořák, Colli, Bach, Händell, Mozart, Poulenc – program SHF nabízí díla hudebních velikánů v podání filharmonickém, komorním, sborovém i sólovém. Na své si přijdou i milovníci jazzu, elektronické hudby, sborového zpěvu, barokní hudby, pravoslavných zpěvů, komorních recitálů, netradičního spojení tónů saxofonů s akordeonem, v nabídce je i koncertní verze skvělé inscenace Balada pro banditu. Součástí festivalu jsou i besedy s autory. „Věřím, že letošní nabídka je natolik pestrá, že přiláká i spoustu nových posluchačů, kteří budou chtít říct pandemii pomyslné „sbohem“ a znovu se navrátit k živým koncertům s jejich neopakovatelnou atmosférou,“ říká Igor Františák.

Balada pro banditu
Balada pro banditu

31 koncertů se uskuteční v architektonicky i akusticky nejzajímavějších chrámech celého MS kraje. „Za ty roky fungování SHF už většinu kostelů důvěrně znám a těším se, že v nich můžeme i letos koncerty realizovat,“ upřesňuje ředitel festivalu a vyjmenovává některá místa. „Jsou to například Ostrava, Opava, Orlová, Paskov, Rychvald, Nová Horka, Frýdek-Místek, Velká Polom, Jablunkov, Albrechtice, Kopřivnice, Sudice, Ludgeřovice… Novinkou je unikátní Šikmý kostel sv. Petra z Alkantary v Karviné. Jistým bonusem bude beseda s Karin Lednickou, autorkou románů Šikmý kostel I a II, která proběhne bezprostředně po koncertu v tomto nádherném prostoru,“ dodává Františák.

Podrobný program prestižní přehlídky duchovní či takzvané staré hudby, kterou mediálně podporuje Česká televize, najdete zde.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.