Zpravodajství Ostrava

Mediální partnerství

Patnáct koncertů v šesti městech. Začíná Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. Návštěvníci se mohou těšit na české i zahraniční hudební hvězdy

Velikost textu:

Pět týdnů klasické hudby v podání těch nejlepších tuzemských a světových interpretů nabídne Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. Přehlídka, jíž je Česká televize hlavním mediálním partnerem, zve diváky jak do koncertních síní, tak do komornějších prostor kostelů, opavského Domu umění, BrickHouse v DOV, Divadla Petra Bezruče nebo pod širé nebe na Slezskoostravském hradě či na Hukvaldech. Festival proběhne v termínu od 27. května do 1. července.

Filharmonie Brno
Filharmonie Brno

Návštěvníci letošního festivalu se mohou těšit na téměř padesátku špičkových umělců z celého světa. „Jsme připraveni, festival bude. Začínáme 27. května v Domě kultury města Ostravy a festival zahájíme ve velkém mezinárodním rozměru: americký dirigent, mexický violista a moravský orchestr. Pod taktovkou Dennise Russella Daviese zahraje José Adolfo Alejo Solis a Filharmonie Brno,“ říká Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka.

Jaromír Javůrek, ředitel festivalu
Jaromír Javůrek, ředitel festivalu

MHF Leoše Janáčka letos uskuteční patnáct koncertů v šesti městech Moravskoslezského kraje. Koncerty se budou konat v Ostravě, Opavě, Frýdku-Místku, Ludgeřovicích, Kravařích a na Hukvaldech. Organizátoři připravili nesmírně pestrou nabídku a festival představí mimořádné osobnosti, jakými tentokrát jsou José Adolfo Alejo Solis, Kristóf Baráti, Ainārs Rubiķis, Ivo Kahánek, Jiří Hanousek, Lise de la Salle, Suren Bagratuni, Ivan Ženatý, Kateřina Kněžíková a spousta dalších.

Dennis Russell Davies
Dennis Russell Davies
Více fotek
 • Dennis Russell Davies zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/78/7794/779335.jpg
 • José Adolfo Alejo Solis zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/78/7794/779336.jpg
 • Thierry Escaich zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/78/7794/779337.jpg
 • Camerata Janáček autor: Dita Pepe, zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/78/7794/779338.jpg

Festivalová programová nabídka je připravena uspokojit náročné posluchače i rodiny s dětmi. Chybět nebudou ani doprovodné akce pro všechny milovníky kultury.  Kromě symfonických koncertů jsou připraveny workshopy pro děti, jazzový večer nebo rodinné víkendy na Hukvaldech. Speciální zážitek nabídne balet Národního divadla moravskoslezského, který bude mít na festivalu premiéru a na Hukvaldech představí taneční variace na Janáčkova raná díla. Těšit se můžete i na hudební monodrama „Piš mi. Tvoje Alma“ v podání herečky Kamily Janovičové.

Ivo Kahánek
Ivo Kahánek

Novinkou festivalu jsou mistrovské kurzy vedené rezidenčními umělci festivalu. V tomto roce to je klavírista Ivo Kahánek, který pochází z Pobeskydí – z Janáčkova kraje, vystudoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě a dnes patří k předním evropským klavíristům.

 „Od začátku organizace letošního ročníku Janáčkova festivalu jsme počítali s několika variantami jeho konání tak, abychom vyšli vstříc vládním nařízením. Nejsme tedy překvapeni, ale naopak jsme plně připraveni zajistit bezpečný průběh koncertů i komfort našich festivalových hostů. Věříme, že potřebu dodržovat přetrvávající bezpečnostní opatření bohatě vyváží kvalitní živý program,“ říká Jaromír Javůrek.

O Festivalu

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka vznikl v roce 2018 sloučením dvou významných festivalů klasické hudby nesoucích jméno Leoše Janáčka: Janáčkův máj a Janáčkovy Hukvaldy, a navazuje na jejich více než 40letou historii. Jeho cílem je prezentace děl klasické hudby v Moravskoslezském kraji s důrazem na dílo a odkaz Leoše Janáčka, v podání špičkových českých a zahraničních umělců a souborů. Festival je dlouholetým členem Evropské festivalové asociace, kde je společně s Pražským jarem jediným zástupcem České republiky a reprezentuje tak české festivalové dění a českou klasickou hudbu i na této platformě.

Podrobný festivalový program: https://www.mhflj.cz/program/Zdroj: MHF LJ

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.