Zpravodajství Ostrava

Antonín Kalina a děti, které čekala smrt

Velikost textu:
aktualizováno 16. 1. 2017 08:40

Zachránil více lidí než sir Nicolas Winton a přibližně tolik, co Oskar Schindler. Přesto ho takřka nikdo nezná. Neuvěřitelný a přitom skutečný příběh Antonína Kaliny, kterému za svůj život vděčí přes tisíc vězňů koncentračního pekla zvaného Buchenwald, odkrývá novinář a spisovatel Stanislav Motl v novém dokumentu České televize. Děti Antonína Kaliny v režii Pavla Dražana připravila Tvůrčí producentská skupina Lenky Polákové.

Děti Antonína Kaliny
Děti Antonína Kaliny

V mrazivém větru a v minus dvaceti pochodoval tři dny. Pak nastoupil do vlaku. Ve vagonu bylo metr sněhu a tolik lidí, že se dalo stěží stát. Do Buchenwaldu dorazil tehdy dvanáctiletý Naftali Duro Fürst vyčerpaný a nemocný. Další pochod by znamenal jistou smrt. Z jejího chřtánu ho vytrhl Antonín Kalina. „Řekl, pojď s námi a já zařídím, že i bratr přejde k nám do bloku,“ vzpomíná v dokumentu Naftali Duro Fürst.

Děti Antonína Kaliny
Děti Antonína Kaliny
Více fotek
 • Děti Antonína Kaliny autor: Tomáš Svoboda, zdroj: ČT Ostrava https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/70/6967/696629.jpg
 • Děti Antonína Kaliny autor: Tomáš Svoboda, zdroj: ČT Ostrava https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/70/6967/696628.jpg

Antonín Kalina všechny děti ukrýval v bloku č. 66. Jejich židovská jména měnil na árijská. Před kontrolními návštěvami Němců je chránil nápis „tyfus“ na dveřích a před vyhladověním dospělí zajatci, kteří se s nimi dělili o jídlo. Rafinovaných úskoků a lstí vůči věznitelům používal Kalina nepřeberně. „Ani Schindler, ani Winton na rozdíl od Kaliny nenasazovali při zachraňování dětí svůj život. Antonín Kalina chodil s kůží na trh každý den. Sám byl vězněm. Navíc v koncentračním táboře, kde měl každý co dělat, aby zachránil sám sebe, natož někoho druhého. Navzdory tomu zařídil, aby přežila tisícovka dětí,“ říká kreativní producentka Lenka Poláková.

Děti Antonína Kaliny
Děti Antonína Kaliny

Antonín Kalina se narodil v chudinské čtvrti Třebíče, měl dalších devět sourozenců a odjakživa pro strach uděláno. Byl nepřehlédnutelný živel a rebel. Slyšet o něm bylo už na sklonku 30. let. „Jenom v roce 1935 bylo na Antonína Kalinu podáno na 38 žalob. Hlavně za svolávání nepovolených shromáždění. Několikrát se ocitl ve vězení,“ zjistil o něm Stanislav Motl. Jako politický vězeň se tak do koncentračního táboru dostal jako jeden z prvních, už v roce 1939. „Když začaly přicházet transporty z východu, Antonín Kalina si všiml, že v každém z vlaků je vždy dvacet až padesát dětí. Zkušený vězeň dobře věděl, že pokud děti zůstanou bez pomoci – nemají žádnou šanci,“ Stanislav Motl dodává.

Děti Antonína Kaliny
Děti Antonína Kaliny
Více fotek
 • Děti Antonína Kaliny autor: Tomáš Svoboda, zdroj: ČT Ostrava https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/70/6967/696631.jpg
 • Děti Antonína Kaliny autor: Tomáš Svoboda, zdroj: ČT Ostrava https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/70/6967/696632.jpg

Většina z těchto dětí viděla umírat své rodiče. Všechny působily staře a tvářily se pořád vážně, smát se totiž už zapomněly. Když dospěly, samy na Antonína Kalinu upozornily. „Ti, co za svůj život vděčí Antonínu Kalinovi, jsou dnes roztroušeni po celém světě. A jsou mezi nimi skutečně významné osobnosti, dokonce dva nositelé Nobelovy ceny: Elie Wiesel za mír a Imre Kertész za literaturu,“ říká dramaturg Martin Červenka. Možná to bylo jeho nebývalou skromností, možná dobou, v každém případě se Kalinovi zaslouženého uznání dostalo až posmrtně. Státní vyznamenání v podobě Medaile za zásluhy a titul Spravedlivý mezi národy náležející lidem nežidovského původu, kteří chránili Židy během druhé světové války. O třebíčském rodáku vydal v roce 2013 publicista Stanislav Motl knihu, vypátral jak zachráněné lidi, tak i jeho příbuzné. Spolu s nimi na dokumentárním snímku spolupracoval. Natáčelo se u nás, na Slovensku, v Německu i v Izraeli.

Stanislav Motl s Naftali Duro Fürstem (zleva)
Stanislav Motl s Naftali Duro Fürstem (zleva)

S Antonínem Kalinou existuje videozáznam, který s ním v roce 1988 pořídily dvě americké publicistky. Díky filmu Děti Antonína Kaliny teď není třeba jet ho zhlédnout až do Muzea Holocaustu ve Washingtonu, stačí si v úterý 24. 1. ve 20:55 naladit program ČT2.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.