Zpravodajství Ostrava

Dnes večer živě z Rajhradu

Další speciál ČT: Umírání v Česku zblízka

Velikost textu:

Rajhrad - Většina Čechů dává najevo přání umřít doma a být v okamžiku odchodu se svou rodinou. V drtivé většině případů ale naše životy končí v nemocničních pokojích a v léčebnách. Proč nemáme téměř na výběr? A proč jsou na tom jinde v Evropě o poznání lépe? Sledujte speciál Umírání v Česku zblízka. Živě z Rajhradu ve středu 26. března od 20:00 na ČT24.

Zuzana Tvarůžková, moderátorka pořadu
Zuzana Tvarůžková, moderátorka pořadu

Podle průzkumu agentury STEM/MARK z loňského roku preferuje plných 78% lidí možnost zemřít v domácím prostředí. Realita je ale přesně opačná a v kruhu nejbližších umírá pouhá pětina lidí. Odbornou péči zaměřenou na co nejvyšší kvalitu života v čase, který zbývá, potřebuje ročně podle ministerstva zdravotnictví 70 tisíc lidí. Dostane se ovšem pouhým několika tisícovkám. Paliativní péče totiž není součástí českého zdravotního systému a nehradí ji zdravotní pojišťovny, není tedy dostupná všem. Změnit by to měly novely zákona o zdravotních službách a dlouhodobé péči, na kterých se jak na ministerstvu zdravotnictví, tak v rámci odborné veřejnosti intenzivně pracuje. Regionální a lokální koncepce paliativní péče pak chybí v Česku úplně. Jedno z prvních setkání zástupců krajů na toto téma proběhlo ve čtvrtek 20. 3. 2014 v Brně.

Nejdále jsou v oblasti paliativní péče v Jihomoravském kraji. V Brně funguje jediná ambulance paliativní péče v Česku (umírající lidé sem mohou sami docházet), v Brně a okolí je lidem k dispozici mobilní hospic (umírající dostanou potřebnou péči přímo u sebe doma), lékařská fakulta Masarykovy univerzity jako jediná paliativní péči vyučuje, v Rajhradu u Brna se nachází vůbec největší český (a jeden z nejstarších) hospic provozovaný charitou.

přehrát video
Upoutávka na pořad Umírání v Česku zblízka

Zeptali jsme se dramaturga Aleše Gongola, na hosty pořadu. Řekl nám k tomu: „ Pozvali jsme do studia vedoucího lékaře Hospice sv. Josefa v Rajhradě a zároveň předsedu České společnosti paliativní medicíny Ladislava Kabelku. Vedle něj také hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška a náměstka ministra zdravotnictví Josefa Vymazala. Nebudou chybět ani ti, kteří se sami ocitli v mezní situaci. K takovým patří i paní Anna, která prodělala rakovinu. Dnes je vnímána jako vyléčená a shodou okolností je rovněž lékařkou na onkologickém pracovišti. Denně se setkává s lidmi, kteří přicházejí s podobnou diagnózou. Má tedy k problému co říci.“

Zuzana Tvarůžková, moderátorka pořadu
Zuzana Tvarůžková, moderátorka pořadu

V Ostravě funguje už několik let mobilní hospic Ondrášek, který slouží rodinám s nevyléčitelně nemocnými dětmi. V pořadu bude zařazena reportáž o malé Sáře. Nemá ještě dva roky a její rodina spolu s ní svádí zápas s nevyléčitelnou nemocí. Péči, kterou holčičce poskytují pracovníci hospice, ale naše zdravotní pojišťovny nehradí…

Před týdnem (19. března) odstartovala na ČT1 nová série dokumentů. Pod názvem Život se smrtí přibližuje divákům osudy sedmi lidí, kteří se utkali s definitivní diagnózou. O tom, jak je toto téma aktuální, svědčí vesměs pozitivní ohlasy, které pořad vyvolal. Na webu ČT se k němu rozvinula diskuse, která se mimo jiné dotýká také úrovně individuální péče o umírající. Nejenom rozvíjející se odborná debata nad změnami příslušných zákonů, ale i reakce na televizní vysílání jsou tedy významným impulsem pro zítřejší diskusní speciál.

Nejenom rozvíjející se odborná debata nad změnami příslušných zákonů, ale i reakce na televizní vysílání jsou tedy významným impulsem pro diskusní speciál. Moderuje Zuzana Tvarůžková, režii má Jaroslav Rásocha.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.