Zpravodajství Ostrava

Básník Jiří Wolker ožil v opeře prostějovské hudebnice

Velikost textu:

Prostějov – Prostějov si připomenul devadesáté výročí svého významného rodáka Jiřího Wolkra operou s názvem Pramen. Složila ji mladá hudebnice Zuzana Michlerová původem rovněž z Prostějova na motivy jeho dramatu Hrob. Jednoaktovou operu přednesla Talichova komorní filharmonie a zpěváci Pražské konzervatoře.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Zuzana Michlerová složila operu Pramen ke svému absolutoriu na konzervatoři v Praze. Wolkrův text ji inspiroval, ale také chtěla nést odkaz trochu zapomenutého poety. Pochází totiž ze stejného města a chodila na stejné gymnázium, které teď nese jeho jméno.

Základním tématem hry, kterou Wolker napsal v jednadvaceti letech, je zázračný pramen, který je ukrytý v hrobu. Hlavní myšlenkou je schopnost obětovat se pro druhé. „Autor napsal tento text velice dávno, je však nadčasový, stále platí. Je ovlivněný zhoubnou nemocí, která u něho v té době propukla, řeší zásadní křesťanské a humanistické otázky. To vše je aktuální,“ vysvětlovala Zuzana Michlerová.

Na Wolkrovy hry ji poprvé upozornil dirigent Tomáš Hála. Hrob ji ned zaujal krásou a barvitostí jazyka. „Sám o sobě je ten text hudební, hudba je v něm obsažena. Při četbě mi automaticky vyvstávaly hudební myšlenky,“ líčila skladatelka.

Představení režíroval Gustav Skála. „Wolkrovy hry nejsou pro jeviště moc vhodné. Zuzana Michlerová se ale dramatu chopila takovým způsobem, že mu život vrátila,“ chválil autorku.

Jiří Wolker

Narodil se roku 1900 v rodině bankovního úředníka v Prostějově. Vystudoval tamní gymnázium. Jako dospívající chlapec se účastnil skautských táborů vedených Antonín Svojsíkem. Byl velmi nadaný, studoval práva a literaturu, měl hudební a výtvarný talent. Psal básně i prózu. Byl členem umělecké skupiny Devětsil, byl to komunista a propagátor takzvaného proletářského umění. Zemřel 3. ledna 1924 na tuberkulózu. Je pochovaný v Prostějově. Během svého krátkého života žil také na Svatém Kopečku u Olomouce. Napsal mimo jiné sbírky Host do domu nebo Těžká hodina. Kromě hry Hrob napsal dramata Nemocnice a Nejvyšší oběť.

přehrát video
Reportáž Martiny Tlachové

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.