Slezský román Petra Čichoně nahlíží do duše Hlučíňáků
Slezský román Petra Čichoně podle jednoho kritika propaguje nacismus, pro druhého je to mimořádný pokus podívat se do nitra obyčejných Hlučíňáků. Čichoň pokřtil svou knihu společně s novinářem Güntrem Motýlem, který zase vydal sbírku poezie. Autory spojuje především to, že oba pocházejí z Ludgeřovic.

Román vychází ze složité historie Hlučínska, které několikrát patřilo k Německu, a to i za druhé světové války. Děj má tři roviny. První vypráví o dvou zednících, kteří získají německé občanství a jedou opravovat nacistickou stavbu. Druhá líčí příběh syna jednoho z nich, který studuje totalitní architekturu. A třetí je o fašistickém architektovi.
"Dlouhodobě zabývám Slezskem a také architekturou totalitní, tak jsem si říkal, že by bylo pro mne zajímavé to spojit, protože Hlučínsko má česko-německou historii velmi problematickou a neznámou, tak jsem vymyslel tuhle fabuli," říká Petr Čichoň, který žije v Brně a živí se jako architekt na volné noze.
"Slezský román Petra čichoně je výjimečný přesně tím, jak je výjimečné celé Hlučínsko," říká novinář, publicista, básník a a znalec regionální historie Ivan Motýl. "Literární kritika mu teď začala vyčítat, že tam není žádná poloha, že by si Hlučiňáci nebo autor uvědomovali, čím se provinili, protože z historického hlediska každý voják se nějakým způsobem proviní. Zkusil to jinak a trochu narazil, nicméně si myslím, že na to měl literární právo," dodává Motýl.
Společně s Čichoněm pokřtil svou knihu jednasedmdesátiletý novinář z Hlučína Günter Motýl. Je to sbírka poezie s názvem Ještě tak aby oči slzely. Předtím vydal své básně jenom v samizdatu.
"Dá se říct, že tady jsou básník z tvorby v rozsahu dvaceti, třiceti let. Dva nebo tři věci jsou někdy z osmdesátých let. Ale jinak jsem už poezii nepsal. Začal jsem psát prózu a doufám, že ji příští rok vydám," říká novinář, básník a prozaik Günter Motýl
Čichoňův Slezský román vydalo brněnské vydavatelství Host, Motýlovu sbírku vytiskl ostravský reporonis. Knihkupci už mají knihy na svých pultech.
Hlavní zprávy
-
Disciplína, zdatnost a oddanost státní doktríně. Kuratorium. Vlastenci, nebo zrádci? vydáno 18. 5. 2022 09:52 Píše se rok 1942. Druhá světová válka vstupuje do svého čtvrtého roku, vojensko-politický rozsah Osy je na svém absolutním vrcholu. Po atentátu na Heydricha vydala protektorátní vláda ...
-
Netvoří pro to, aby se líbil. Zpracovává témata, která považuje za důležitá vydáno 10. 5. 2022 12:36 Jiří Sozanský je rytířem české kultury a rytířem českého boxu. Byl zedníkem, kulisákem, brigádničil u restaurátorů, které vedl Olbram Zoubek, také je absolventem pražské AVU.
-
Třináct scén, třináct dní, sedm desítek akcí. V Olomouci začíná 25. ročník Divadelní Flory vydáno 5. 5. 2022 10:08 Návrat k tradicím je dobrým znamením. Po dvou letech Olomouc ožije živým divadelním uměním. 9. května začíná Divadelní Flora. Olomoučané i návštěvníci univerzitního města se ...
-
Špičkové vědecké dokumenty, inspirativní přednášky, filmové workshopy, hudební produkce, exkurze, výstavy i program pro děti. Začíná Academia Film Olomouc vydáno 26. 4. 2022 09:11 Stav přírody a společnosti, alarmující situace ohledně klimatu, civilizační výzvy. Jak taková nelehká témata komunikovat široké veřejnosti srozumitelně? Academia Film Olomouc (AFO) ...
Další v rubrice
-
Video
28. 4. 2014 07:30 Boccaccio měl v ženách jasno: Ctnostné i prohnané
-
Video
25. 4. 2014 13:41 Ve stopách Káji Saudka: Kresba na záda superdraka
-
Video
22. 4. 2014 16:09 Figurama v Ostravě: Akty ve starých hornických šatnách
-
Video
20. 4. 2014 12:55 Dokument Čí je moje dítě? nejlepším populárně-vědeckým filmem