Zpravodajství Brno

Vlekaři doufají, že tento víkend konečně vydělají

Velikost textu:

Jižní a východní Morava - Teploty pod nulou konečně vlekařům a majitelům sjezdovek dovolily, aby začali opět uměle zasněžovat horské svahy. O víkendu se tak těší, že po delší uzavírce konečně obnoví provoz. Večerním lyžováním začne svůj "restart" například ski areál Karolinka na východní Moravě.

Jeden z mála fungujících svahů
Jeden z mála fungujících svahů

"Co se týká přírodního sněhu, bavíme se řádově o centimetrech. Současná sněhová pokrývka z hlediska přírodního sněhu je do deseti centimetrů," upozornil náčelník beskydské Horské služby Radim Pavlica. Lyžařské středisko Karolinka na Vsetínsku začíná svůj provoz v pátek o půl šesté večer. O víkendu plánují lyžování už od půl deváté ráno. Nelyžuje se ale na celé sjezdovce, zatím je v provozu jen 650 metrů, teprve pokud počasí dovolí, příští týden zprovozní i zbytek svahu.

Sjezdovku v Karolince pokrývá třicet centimetrů sněhu, milovníky lyžování ale potěší mimosezónní ceny, za které se lyžuje i v lednu. Ačkoliv na východě Moravy příliš přírodního sněhu nenapadlo, teploty pod bodem mrazu umožňují alespoň umělé dosněžování. Sněžná děla se rozjela teprve před třemi dny, podmínky proto o víkendu nebudou úplně ideální. Provozovatelé sjezdovek ale doufají, že příští týden už bude patřit všem milovníkům zimních sportů.

Zasněžování sjezdovek
Zasněžování sjezdovek

Na mimosezónní ceny láká i lyžařský areál ve Velkých Karlovicích. Zatímco sjezdovka Razula fungovala navzdory nepříznivému počasí po celou dobu, její vrstva se postupně ztenčovala. Od středy pustil majitel sněžná děla na plný výkon, aby se dnes vrátili lyžaři i na svah Horal. Oba svahy budou o víkendu fungovat mezi 9. a 16. hodinou.

Horní Bečva začne s lyžařskou jízdou na sjezdovce Rališka až o víkendu. V devět hodin ráno se po týdenní pauze vrátí život i do opuštěné horské obce. Lyžaři se mohou těšit na třicet centimetrů sněhu.

Teploměr

Víkendové denní teploty by se měly pohybovat mezi pěti až sedmi stupni pod nulou. V sobotu může teplota na východě Moravy klesnout přes den k minus osmi. Noční teploty ale mohou spadnout až na třináct stupňů pod nulou.

V pátek začíná lyžařská sezóna také v jihomoravské Olešnici, o víkendu tam plánují otevřít i dětský koutek. Olešnickou sjezdovku pokrývá maximálně třicet centimetrů technického sněhu, mimo ni leží na zemi jen pět centimetrů toho přírodního. Majitel sjezdovku intenzivně zasněžuje a doufá, že druhý pokus jak "nastartovat" zimní sezónu tentokrát vyjde.

Nejníže položený lyžařský areál ve střední Evropě, Němčičky, nabízí mezi vinicemi umělý lyžařský koberec. Na něm se letos naučil lyžovat nejeden žák lyžařské školy. V provozu je pouze hlavní svah, ten vedlejší stále čeká na příznivější počasí. Sjezdovku pokrývají dvě desítky centimetrů přírodního sněhu.

Letošní teplá zima způsobila menším vlekařům ztráty už stovky tisíc korun, ti větší postrádají dokonce miliony. Provozovatelé sjezdovek přitom musí platit splátky za sněžná děla, rolby nebo vleky.

přehrát video
Vstup Josefa Kvasničky k lyžařské sezoně

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Sláva a pád Moravského Manchesteru v novém dokumentu České televize
    Sláva a pád Moravského Manchesteru v novém dokumentu České televize vydáno 6. 11. 2023 10:10 Fenomén Brna, jehož počátky sahají do 18. století, představuje dokumentární film Moravský Manchester. Připomíná textilní, zejména vlnařský průmysl, který proslavil město pod ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Mendel na pitevním stole
    Mendel na pitevním stole vydáno 18. 9. 2023 15:11 Dokument o výzkumu Mendelových ostatků představuje výsledky, se kterými přišli vědci z Masarykovy univerzity při zkoumání jeho genomu. Vysílá ČT2 v úterý 19. září 2023 ve 22:15 v ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.