Zpravodajství Brno

Soud s Maslákem

Šéf vyděračského gangu půjde na 10 let za mříže

Velikost textu:
aktualizováno 26. 11. 2013 13:48

Zlín - Zlínský krajský soud dnes poslal Miroslava Masláka na deset let do vězení. Maslák byl spolu se dvěma Slováky a dvěma Čechy odsouzen za vydírání podnikatelů na jihu i východě Moravy. Státní zástupce pro něj původně žádal jedenáctiletý trest. Jeho komplicové od soudu odešli s tresty v rozmezí od tří do osmi a půl let. Všichni tři Slováci byli vyhoštěni z ČR na dobu neurčitou. Na svou žádost se boss vyděračského gangu dnešního vynesení verdiktu nezúčastnil.

Miroslav Maslák
Miroslav Maslák

Všichni obžalovaní muži svoji vinu popírali. Státní zástupce ale prokázal, že skupina na jihu a východě Moravy vydírala pětadvacet podnikatelů. Svou činností způsobili škodu 1,25 milionu korun, přičemž vyděřačskými praktikami si gang chtěl vydělat alespoň desetkrát tolik. Podle soudního spisu muži vymáhali existující i smyšlené pohledávky, přičemž podnikatelům zapalovali auta nebo stříleli na domy.

Skupina na našem území působila od jara do listopadu 2012, kdy tři její členové přišli ze Slovenska. Právě u východních sousedů jsou někteří z obžalovaných stíháni za podobnou trestnou činnost. Dnes u soudu nebyl přítomen žádný z odsouzených.

Podle předsedy senátu Radomíra Koudely byl klíčovou postavou Maslák. "Je to osoba neštítící se při vydírání jakýchkoliv prostředků. Jeho cílem bylo vyvolat u dlužníků strach. Jedná se klasický přístup vyděračů," uvedl Koudela. Maslákovo jednání označil za lstivé. Sám Maslák soudu zaslal závěrečnou řeč, kterou dnes jeho obhájce před vyhlášením přečetl. Uvedl v ní, že "policie falšuje důkazy, státní zástupce lže a soudcům to nevadí".

Miroslav Maslák se svým obhájcem
Miroslav Maslák se svým obhájcem

Miroslav Maslák si v tuzemsku založil společnost na vymáhání pohledávek. Podle státního zástupce měli muži nejprve snahu vymáhat peníze tvrdě, ale v mezích zákona. "Jednali ale se zkušenými dlužníky, kteří se dlouhodobě bránili placení závazků, což souvisí s vymahatelností práva u nás. Byli při vymáhání neúspěšní a ztráceli trpělivost," prohlásil před časem státní zástupce Roman Kafka.

Z obžalovaných je ve vazbě pouze Miroslav Maslák, jeho pravidelné přesuny do soudní síně vždy doprovázela zvýšená bezpečnostní opatření. Údajný šéf mafiánské skupiny zkoušel během procesu i různé obstrukce. Žádal o propuštění z vazby, o změnu obhájce z důvodu ztráty vzájemné důvěry nebo podal námitku na podjatost předsedy senátu.

Rozsudek zatím není pravomocný a je pravděpodobné, že se odsouzení vyděrači odvolají.

Kdo je kdo

Miroslav Maslák – 34letý šéf vyděračského gangu patří mezi významné osoby slovenského podsvětí. Obžalovaný byl z vydírání, porušování domovní svobody, nedovoleného ozbrojování a šíření poplašné zprávy. Ačkoliv mu hrozilo až dvanáct let, nakonec byl odsouzen na deset let do vězení.

Tomáš Ďuriš – 29letý Slovák, stejně jako Maslák byl obžalovaný z vydírání, porušování domovní svobody, nedovoleného ozbrojování a šíření poplašné zprávy. Soud jej odsoudil na osm let a čtyři měsíce.

Vladimír Haviar – 29letý Slovák byl obžalován ze stejných činů jako Maslák a Ďuriš, tedy z vydírání, porušování domovní svobody, nedovoleného ozbrojování a šíření poplašné zprávy. Od soudu odešel s trestem na osm a půl roku.

Radovan Helis – 33letý muž ze Vsetína se podle obžaloby dopustil vydírání a šíření poplašné zprávy. Za mřížemi stráví pět let.

Jan Surý – 41letý muž z Hošťálkové na Vsetínsku čelil obžalobě z vydírání. Soud jej potrestal tříletým trestem.

Zdroj: ČT Brno, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.