Zpravodajství Brno

Bývalý politik pašoval papoušky, odvolací soud mu přidal rok vězení

Velikost textu:

Brno – Místo dvouletého trestu tři roky vězení si dnes odnesl od Krajského soudu v Brně Radim Már. Bývalý místopředseda hodonínské ČSSD dostal trest za pašování zvířat. Podle soudu byl členem organizované skupiny, která pašovala exotické ptáky z Portugalska.

Radim Már u soudu
Radim Már u soudu

Verdikt nad Radimem Márem vynesl letos v květnu Okresní soud v Hodoníně. Bývalého politika odsoudil ke dvěma letům vězení. Már už dříve uvedl, že se cítí nevinen a že celé obvinění považuje za vykonstruované. Proti prvnímu verdiktu se proto odvolal. Krajský soud v Brně mu dnes ale trest ještě o rok zpřísnil. 

Radim Már měl zajišťovat nákup exotických ptáků. Čtyřčlenná skupina se orientovala na vzácné papoušky - amazoňany rudooké, ary kobaltové nebo ary hyacintové, kteří jsou ohrožení vyhubením. Zvířata do Česka vozili z Portugalska. Cena papoušků se na černém trhu může vyšplhat až na 1,5 milionu korun. 

Papoušek ara kobaltový je velmi vzácný
Papoušek ara kobaltový je velmi vzácný

V čele organizované skupiny stál původně Jiří Már, otec odsouzeného Radima Mára, který ale před začátkem procesu zemřel. 

Kromě bývalého politika byli už dříve odsouzeni také další tři muži. Jiří Křeček dostal čtyřletý trest, jeho kolega Radek Čermák o rok méně. Petr Diviš, který měl se skupinou spolupracovat přímo z Portugalska, si od okresního soudu odnesl dvouletou podmínku. 

Policisté se o skupinu pašeráků zvířat začali zajímat už v roce 2010. K pašování exotických ptáků mělo docházet minimálně od února 2009 do května 2010. 


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.