Zpravodajství Brno

Některé firmy se nebojí zaměstnávat autisty. Jsou šikovní, říkají

Velikost textu:

Brno – Projektu, který pomáhá autistům z jižní Moravy najít zaměstnání, se daří. Do práce už chodí prvních šest z přihlášených zájemců. Integrační projekt cílí především na mladé autisty, už rok radí jim i možným zaměstnavatelům. 

Martin pomáhá v jedné brněnské kavárně
Martin pomáhá v jedné brněnské kavárně
Otevřít galerii
 • Martin pomáhá v jedné brněnské kavárně zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Autista Martin pro kavárnu obstarává i nákup zboží zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Autista Martin pro kavárnu obstarává i nákup zboží zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Autista Martin pro kavárnu obstarává i nákup zboží zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Jednadvacetiletý Martin už tři týdny pracuje v kavárně kousek od brněnské ulice Úvoz. "Nejvíc mě baví umývání nádobí a krájení zeleniny. Ještě chystám polévky a pomazánky," říká Martin. Za to, že může pracovat v kavárně, je vděčný.  

S Martinem je spokojený i jeho zaměstnavatel. "První týden jsme mu vysvětlili základní věci jako přípravu zeleniny nebo nakládání hermelínu. Je dobré mu věci ukázat, potom všechno zvládá," chválí Martina majitel kavárny Martin Jestřábek. "A chce i hodně pracovat," dodává.

Martinovi ani nevadí chodit do obchodů. "Nákupy nejsou náročné, naopak jsou na tom nejzábavnější. Projdu se aspoň po městě," přiznává Martin. Zpočátku byl Martin zaražený, postupně se ale zapojil do kolektivu. "Otrkává se. Teď už s námi i vtipkuje," usmívá se Jestřábek. Martin chce v kavárně zůstat.

přehrát video
Hovoří autista Martin a jeho šéf Martin Jestřábek

"Není to tak, že autisté mají problém s nějakou prací, jen tak snadno nezvládají neformální vztahy," vysvětluje koordinátorka projektu z Asociace pomáhající lidem s autismem (APLA) Pavla Krňávková. Autisté totiž mají specifické problémy s komunikací a s navazováním sociálních vazeb. Obtížně se zařazují do běžného života, proto pro ně není jednoduché najít si práci. "Nejsou řazeni mezi osoby se zdravotním postižením, nemají tak systematickou podporu ze strany státu. Právě proto na ně cílí náš projekt," říká Krňávková.

O autismu

Autismus je vývojová duševní porucha, která se projevuje abnormální sociální interakcí, stálými opakujícími se vzorci chování a narušenými komunikačními schopnostmi. Objevuje se před třetím rokem věku a má zřejmě dědičný původ. Pomocí terapie lze u některých autistických dětí zlepšit jejich sociální schopnosti. Autismus nesouvisí s inteligencí, autisté bývají velmi nadaní. Ti s Aspergerovým syndromem vnímají vjemy jednoho smyslu i jako vjemy dalších smyslů – třeba hudbu vnímají i v tvarech a barvách. V České republice žije odhadem 20 tisíc autistů, část ale není diagnostikovaná.

Zdroj: wikipedia.org

APLA hledá pracovní místa pro autisty na normálním pracovním trhu, u nadnárodních firem i v kavárnách. "Vytváříme i metodickou podporu pro naše klienty z řad autistů i pro budoucí zaměstnavatele," popisuje manažer projektu Tomáš Dostál. Klientů má integrační projekt hodně, nejvíc jich je z řad čerstvých maturantů. "Oni ani jejich rodiče nevědí, jak dál. Chceme proto získat firmy, které budou ochotné je zaměstnat," dodává Dostál.

Autista by neměl pracovat ve stresu

Ne každá práce je ale pro autisty vhodná. Každý má specifické problémy a vyniká v něčem jiném, žádný autista by ale neměl pracovat ve stresujícím prostředí. "Měli by dělat to, v čem vyniknou, to jim zvýší sebevědomí. Potom jim stačí jen pomoct s organizací a plánováním, s tím mají často problém. Stává se, že dodělají úkol a pak nevědí, jak pokračovat a koho se zeptat," popisuje koordinátorka Krňávková.

Důležité podle ní také je, aby kolektiv byl vstřícný. "Loni jsme tu měli jednoho maturanta, který byl velmi uzavřený. Dostal se ale mezi milé kolegy a zapojil se do běžné komunikace. To je veliký úspěch," dodává.

Autista Martin pro kavárnu obstarává i nákup zboží
Autista Martin pro kavárnu obstarává i nákup zboží

Vhodných kandidátů na zaměstnání jsou podle manažera projektu Dostála desítky, speciální pedagogická centra jen na jižní Moravě ale evidují na devět stovek autistů. "Musí se u nich hledat silné stránky a pracovat na těch slabých. Záleží také na poptávce firem," říká.

Zájem firem i klientů je větší, než jsou momentálně koordinátoři schopni zvládat. Chtějí proto získat podporu a projekt udržet dlouhodobě. 


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.