Zpravodajství Brno

Po desítkách let se vzácné tapiserie vrací domů. Ale jen do srpna

Velikost textu:

Valtice - Unikátní gobelínová místnost valtického zámku zůstala po druhé světové válce prázdná. Vzácný soubor tapiserií s názvem Čínský císař dostal darem Josef Václav z Lichtenštejna přímo od pruského krále. Poté, co na zámku tři roky sídlilo velení ruské armády, cenné nástěnné koberce zmizely. Odcizené tapiserie se dnes po desítkách let vrací na své původní místo.

Tapiserie Audience u čínského císaře
Tapiserie Audience u čínského císaře
Otevřít galerii
 • Tapiserie Audience u čínského císaře zdroj: Zámek Valtice https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Do Valtic přijel i zástupce knížecích sbírek Lichtenštejnů zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Přípravy na instalaci nástěnných obrazů zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Tyto gobelíny visely ve Valticích přes dvě stě let zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

"Na zámku bylo tři roky velení ruské armády, díky tomu tu dnes nemáme velkou část věcí," smutně připustil kastelán valtického zámku Michal Tlusták.

Řadu let nebylo jasné, kam se vzácné gobelíny z valtického zámku poděly. V roce 1952 se objevily v prodejně starožitností ve Vídni, odkud je koupila movitá rodina průmyslníků z Itálie.

Rod Lichtenštejnů po odcizeném majetku léta pátral. Až v roce 2006 se jim podařilo cenné textilie najít a o rok později i odkoupit díky tomu, že rodina italských průmyslníků se dostala do finanční tísně. I díky tomu se téměř kompletní série tapiserií vrací na své původní místo.

Takhle vypadal gobelínový pokoj před válkou
Takhle vypadal gobelínový pokoj před válkou

Stěny valtického zámku opět zdobí například gobelín Audience u čínského císaře nebo Čajový obřad. Výstava Valtice - Vídeň - Vaduz a zpět aneb Příběh daru pruského krále je unikátní také v tom, že se jedná o první příležitost, kdy se odcizený majetek knížecího rodu Lichtenštejnů vrací do objektu, který rod původně vlastnil.

Soubor gobelínů není bohužel kompletní. Nástěnný koberec s názvem Tanec se nepodařilo získat, nebo se nedochoval. Jeho přesná podoba není totiž známá ani kurátorům sbírek, protože tato tapiserie není zachycena na dobové fotodokumentaci. Původní gobelínový pokoj je dnes totiž modrou ložnicí.

přehrát video
O zmizelé tapiserii hovoří kastelán Michal Tlusták

Tapiserie s orientálními motivy jsou z lichtenštejnských sbírek pouze zapůjčené do konce srpna. Organizace alespoň dočasné zápůjčky vzácných gobelínů přesto trvala tři roky. Do Valtic také zamířil kurátor knížecích sbírek, pod jehož dohledem mohli pracovníci zámku začít s instalací nástěnných koberců.

Výstava nabídne i 3D model zlatého kočáru Josefa Václava z Lichtenštejna

Cílem aktuální výstavy není jen ukázat cenné nástěnné koberce z berlínské produkce, jejichž původ se datuje zhruba na rok 1715, ale především připomenout osobnost knížete a diplomata Josefa Václava z Lichtenštejna.

 • Lichtenštejnové mířili na valtický zámek hlavně o podzimních honech
  Lichtenštejnové mířili na valtický zámek hlavně o podzimních honech zdroj: ČT Brno
 • Výstava Valtice - Vídeň - Vaduz a zpět potrvá do konce srpna
  Výstava Valtice - Vídeň - Vaduz a zpět potrvá do konce srpna zdroj: ČT Brno

"Asi největším vrcholem jeho diplomatické kariéry bylo, že když Marie Terezie ženila svého syna, budoucího císaře Josefa II., tak byl Josef Václav vyslán v čele poselstva do Parmy, kde měl vyzvednout Isabellu Parmskou. Z hlediska důvěry a prestiže, které se tehdy Josef Václav těšil, mu nebylo rovno," připomenul významnou historickou osobnost Tlusták.

Výstava však láká také na unikátní 3D prezentaci rokokového zlatého kočáru, který patřil přímo Josefu Václavovi z Lichtenštejna. Vzácný kočár je ve skutečnosti umístěn v zahradním paláci v Rossau ve Vídni, tudíž nebylo možné jej do Valtic přivést. "Kočár je příliš velký, abychom ho mohli dopravit do druhého patra, tak jsme zvolili alternativní cestu," prozradil Tlusták.

Zlatý kočár se na valtické výstavě představí ve 3D
Zlatý kočár se na valtické výstavě představí ve 3D

Poprvé se tak objevuje originální prezentace pomocí moderních aplikací v tabletech. Skrze ně budou moci návštěvníci vidět nejen 3D model zlatého klenotu mezi kočáry, ale celý jeho pohyb v prostoru.

"Je nachystáno velké plátno s vytištěným obrazem příjezdu Josefa Václava právě zlatým kočárem do Parmy. Když se spustí moderní technika, návštěvníci budou mít možnost se na něj podívat a dokonce k němu budou blíže než ve Vídni, kde by je k němu tak blízko nepustili," nalákal na letní výstavu Tlusták.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Legendy kriminalistiky už po třetí
    Legendy kriminalistiky už po třetí vydáno 12. 8. 2022 13:23 Práci kriminalistů a odborníků, kteří spolupracují na vyšetřování závažných trestných činů, nabídne už třetí pokračování úspěšného cyklu Legendy kriminalistiky. Od 5.
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Tajemství pana M. k Mendelovým narozeninán
    Tajemství pana M. k Mendelovým narozeninán vydáno 20. 7. 2022 12:54 Lákají vás dobrodružné příběhy? Chcete zažít příhody plné tajemna a nečekaných objevů? Vydejte se do Brna na festival k 200. výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.