Zpravodajství Brno

Obce usilují o malé církevní památky. Kříže a kapličky už nemají chátrat

Velikost textu:

Znojemsko - Kapličky, boží muka i smírčí kříže - malé sakrální památky na jihu Moravy chátrají. Nikdo se k nim totiž nehlásí. Znojmo se nyní snaží drobné církevní památky zachránit a převést stavby do svého vlastnictví. Podobná pomoc památkám bez majitele je ale možná jen do konce roku.

Majitelé pozemků o drobné duchovní stavby často nestojí
Majitelé pozemků o drobné duchovní stavby často nestojí
Otevřít galerii
 • Majitelé pozemků o drobné duchovní stavby často nestojí zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Na jihu Moravy jsou stovky drobných sakrálních památek zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Šebrov je spokojený, že se historických křížů ujal zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Jeden z opravených křížků v Šebrově na Blanensku zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

"Zatím evidujeme okolo devadesáti těchto drobných památek. Město má snahu postupně je opravovat. Jakmile to bude v našem majetku, budeme se snažit je co nejdříve uvést do lepšího stavu," tvrdí znojemská mluvčí Zuzana Pastrňáková. Město navíc na opravy může získat i dotace.

Soukromý majitel pozemku se často o drobné sakrální památky nestará. Kvůli českým zákonům totiž není majitel pozemku automaticky i majitelem staveb, které na něm leží. Město Znojmo chce historické kapličky a boží muka zachránit. Své obyvatele proto vyzvalo, aby drobné chátrající objekty fotili a snímky spolu s informacemi poslali do 14. června městskému úřadu. Pokud se nenajde vlastník památky, Znojmo k ní bude přistupovat jako k nalezené věci, o které musí informovat na úřední desce. Pokud se do půl roku skutečný majitel nepřihlásí, propadne majetek městu.

přehrát video
O záměru Znojma informuje mluvčí Zuzana Pastrňáková

Dosavadní fungování katastru nemovitostí se s novým občanským zákoníkem od Nového roku změní. Stavby s neznámým majitelem budou automaticky převedeny do majetku vlastníka pozemku. Řada obcí se obává, že drobné církevní památky se tak dostanou do rukou lidí, kteří o jejich vlastnictví ve skutečnosti nestojí, což by se mohlo projevit v péči o ně. Například Znojmo se proto rozhodlo, že památky ještě před koncem roku získá do svého vlastnictví.

Jednou z drobných sakrálních památek, o kterou město usiluje, je boží muka v ulici Napajedla, jejíž původ sahá až do období středověku. Pokud se o ni do září nikdo nepřihlásí, stane se majetkem Znojma. Podobných křížů, božích muk a dalších drobných památek jsou na jihu Moravy stovky. Většina z nich nikomu nepatří, a proto se o ně nemá ani kdo starat. "Evidence drobných památek je roztříštěná. Dost památek navíc zaniklo v období kolektivizace zemědělství v 50. letech," upozorňuje historik Jiří Kacetl z Jihomoravského muzea ve Znojmě.

Obce se snaží duchovní památky získat do konce roku
Obce se snaží duchovní památky získat do konce roku

Obce chtějí vlastnit opuštěné drobné památky

V Šebrově na Blanensku před dvěma lety získali do svého vlastnictví čtyři křížky. Dokumenty o jejich původním vlastníkovi chybí, proto obec usilovala o to, aby se o malé církevní symboly mohla starat sama. Šebrov už křížky opravil a obstarává také jejich pravidelnou údržbu.

V jiných obcích se o drobné církevní památky starají například místní spolky. Například v Žerůtkách na Znojemsku se o tamní kapličku stará rodina Dobrovolných. Už pátá generace jejich členů dobrovolně pečuje o malou církevní památku, aby nechátrala.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.