Zpravodajství Brno

Hrobka Lichtenštejnů ve Vranově se příští rok dočká opravy

Velikost textu:

Vranov - Lichtenštejnská knížecí hrobka ve Vranově u Brna se po letech chátrání dočká rozsáhlé opravy. Tým vedený vídeňským architektem by měl památku zbavit vlhkosti a vrátit jí původní krásu. Restaurátorské práce platí knížecí rodina, napomohlo tomu prolomení diplomatických ledů mezi Lichtenštejnským knížectvím a Českou republikou. Podařilo se doladit poslední detaily mezi Lichtenštejnským muzeem ve Vídni a řádem paulánů, který ve Vranově sídlí. Teď už se čeká jen na stavební povolení.


Lichtenštejnská hrobka ve Vranově
Lichtenštejnská hrobka ve Vranově
Otevřít galerii
 • Lichtenštejnská hrobka ve Vranově zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Kostel Narození Panny Marie ve Vranově zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Vstup do hrobky Lichtenštejnů zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Lichtenštejnská hrobka ve Vranově zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Hrobka Lichtenštejnů ve Vranově u Brna je skutečnou evropskou raritou - jedinou hrobkou, kde se pohřbívaly celé generace vládnoucí dynastie mimo své výsostné území. Za dórskými sloupy odpočívá čtyřicítka členů knížecí rodiny von Liechtenstein, zakladatelkou zdejšího paulánského kláštera počínaje.

Dvě stě let starou památku ale ničí vlhkost, vstupní portál má narušenou statiku. do krypty při dešti zatéká. Oprav se ujme renomovaný rakouský architekt Manfred Wehdorn, který už vrátil lesk řadě tamních památek.
 
Prvním úkolem bude podle architekta zbavit hrobku vlhkosti - změnit odvodnění kostela a zlepšit větrání. A restaurovat se budou i samotné rakve a sarkofágy. Práce bude platit knížecí rodina prostřednictvím Lichtenštejnského muzea. Po opravě zůstane zřejmě hrobka veřejnosti uzavřena a bude přístupná jen při výjímečných příležitostech. Přáním Lichtenštejnů je, aby zůstala pietním místem.

přehrát video
Události v regionech (Brno) » Lichtenštejnská hrobka před opravou

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Svoboda v podzemí
    Svoboda v podzemí vydáno 4. 12. 2023 11:20 Dokument o objeviteli a popularizátorovi brněnského podzemí Aleši Svobodovi, který zasvětil svůj život pátrání po tajemstvích pod městem Brnem. Režie Michaela Fišer Rozbrojová.
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Moderátoři ČT opět nabídnou kávu, která pomáhá
    Moderátoři ČT opět nabídnou kávu, která pomáhá vydáno 1. 12. 2023 11:02 Ani letos nebude v centru předvánočního Brna chybět charitativní stánek České televize, kde se lidé setkají s moderátory pořadů z brněnského studia! Mohou si s nimi popovídat, vypít ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.