Zpravodajství Brno

Nevidomý horolezec Jan Říha zdolal propast Macochu za necelé tři hodiny

Velikost textu:
aktualizováno 21. 7. 2010 18:15

Blansko, Vilémovice – Za necelé tři hodiny zdolal třiatřicetiletý nevidomý horolezec Jan Říha z Prahy jihomoravskou propast Macochu. Vyzkoušel si tak jako první jeden z technicky nejobtížnějších výstupů. Podle svého průvodce byl ve vynikající technické kondici a je připraven slézat ty nejnáročnější hory. Sám Říha se po výstupu rozhodl, že se přihlásí do projektu Seven summits, ve kterém musí horolezec pokořit nejvyšší hory sedmi kontinentů.

Zrakově postižený horolezec Jan Říha
Zrakově postižený horolezec Jan Říha
Otevřít galerii
 • Zrakově postižený horolezec Jan Říha autor: www.honza-riha.info, zdroj: www.honza-riha.info https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Jan Říha autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

"Lezli jsme to natřikrát, ale nebyl to problém," uvedl krátce po ukončení osmdesáti metrového výstupu na strmém skalním převisu Říha. Výstup mu neznemožnilo ani horké počasí. Naposledy se na Macoše lezlo loni v září.

Jan Říha je nevidomý od narození a už od dětství se snažil věnovat sportu, především plavání a lyžování. Tím, že pokoří Macochu, si chtěl splnit svůj velký sen. Ještě večer před výstupem proto trávil svůj čas přípravou na horolezecké stěně.

přehrát video
Nevidomý horolezec Jan Říha krátce po zdolání Macochy

"Byl to nápad mého kamaráda, horského vůdce Janka Bednaříka, že vystoupíme na Macochu. Je to můj sen a jsem moc rád, že jsme dostali povolení a můžeme se tak pokusit na Macochu vylézt,“ řekl včera před výstupem nadšený horolezec, který je ve vynikajicí fyzické kondici.

Jan Říha

Narodil se 9. 9. 1976 v Olbramovicích, nyní žije v Praze. Po ukončení základní školy, kde se věnoval aktivně lyžování, plavání, atletice, se vyučil na odborném učilišti pro zrakově postiženou mládež. Pracoval jako samostatný referent Kanceláře Prezidenta republiky, v současné době si hledá novou práci. Je předsedou horolezeckého oddílu MATAHARI.

Přípravy na jakýkoliv výkon rozhodně nezanedbává. Třiatřicetiletý horolezec trénuje, na stěně či na skále, pravidelně dvakrát týdně, ale ne vždy mu to čas dovolí.

"Trénuji často. Když nelezu, tak běhám, většinou několikrát týdně a občas i o víkendech,“ prozradil Jan Říha.

K horolezectví se dostal v patnácti letech v roce 1992. Tehdy ho kamarád Michal Absolon dostal poprvé na umělou stěnu. Tam měl možnost být mezi lidmi a dokázat všem zdravotně postiženým, že i přes handicap může dělat člověk to, co si přeje.

Za svůj největší úspěch pokládá Jan Říha zdolání nejvyšší africké hory Kilimandžáro a nejvyšší hory Ruska Elbrus. Do konce roku by si chtěl splnit svůj další sen. Přál by si vystoupit na nejvyšší jihoamerickou horu Akonkagua.

Zdoláním Macochy, která je pro horolezce technicky velmi náročná, se stane prvním handicapovaným sportovcem, který se k jejímu slezení rozhodl a bude zapsán do české Guinnessovy knihy rekordů. Úsek, který slezl měří osmdesát metrů a nachází se mezi dolním a horním můstkem propasti.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Svoboda v podzemí
    Svoboda v podzemí vydáno 4. 12. 2023 11:20 Dokument o objeviteli a popularizátorovi brněnského podzemí Aleši Svobodovi, který zasvětil svůj život pátrání po tajemstvích pod městem Brnem. Režie Michaela Fišer Rozbrojová.
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Moderátoři ČT opět nabídnou kávu, která pomáhá
    Moderátoři ČT opět nabídnou kávu, která pomáhá vydáno 1. 12. 2023 11:02 Ani letos nebude v centru předvánočního Brna chybět charitativní stánek České televize, kde se lidé setkají s moderátory pořadů z brněnského studia! Mohou si s nimi popovídat, vypít ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.