Zpravodajství Brno

Cesta světla a Česká mše půlnoční

Velikost textu:

Adventní hudební pásmo vyprávějící příběh lidových Vánoc a zrození Ježíše Krista v podání Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ a Českou mši půlnoční Jakuba Jana Ryby v provedení Czech Ensemble Baroque natočilo pro předvánoční čas brněnské studio České televize. První ze záznamů vznikl v unikátním prostoru nedávno otevřeného kostela Marie Restituty v Brně-Lesné, druhý v Konventu Milosrdných bratří. Vysílá ČT art 18. prosince ve 21:35 a 22. prosince ve 22:25.

Cesta světla
Cesta světla

Hodinový záznam unikátního adventního projektu Cesta světla v sobě spojuje silný hudební prožitek s jedinečnou atmosférou moderního sakrálního kostela Marie Restituty v brněnské čtvrti Lesná, jehož interiér architekt Marek Štěpán koncipoval jako vnitřní vesmír každého z nás. Prostor skýtá nevšední příležitost pro práci se světlem, které zde přirozeným způsobem podtrhuje a souzní s vlastním obsahem koncertu. Tradice tak v tomto projektu získává netradiční a velmi působivou nadstavbu a přidanou hodnotu. Autorem hudby je známý multiinstrumentalista a skladatel Jiří Slavík, který s VUS Ondráš dlouhodobě spolupracuje.

Cesta světla hudebně vychází především z divákům dobře známých českých a moravských koled, které však zazní v nevšedních a zároveň působivých orchestrálních a vokálních aranžmá. Posluchače tak čeká barvitá cesta ke Kristovu narození, stejně jako k lidskému pochopení této zázračné události. V rámci koncertu se posluchačům představí orchestr lidových nástrojů v čele s primášem Štěpánem Blinkou a dívčí sbor, kteří společně navodí atmosféru vánočního rozjímání a radosti. Koncert doprovází a diriguje autor projektu Jiří Slavík. Režie Petr Vejslík.

Česká mše půlnoční je mladší "sestrou" slavnější České mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Czech Ensemble Baroque ji doplňuje tradičními českými koledami. Pořadem provází Zbigniew Czendlik. Režie Petr Ryšavý.

Mše – latinsky missa, je nejdůležitějším obřadem už od dob raného křesťanství. Až teprve ve 14. století se dočkala kompletního vícehlasého zpracování. Od té doby se podoba mše jako hudební kompozice neustále proměňuje. Původně čistě vokální skladba je obohacována hudebními nástroji, přípustnými se stávají i vlivy světských, ba dokonce lidových písní. Mění se i její délka. Vedle velkolepých slavnostních mší, nazývaných missa solemnis, jsou oblíbené i mše krátké, takzané missa brevis. V baroku a klasicismu se u nás staly velmi populárními vánoční pastorální mše.

U nás je bezesporu nejslavnější tzv. Rybovka, tedy Česká mše vánoční. Autoři snímku ale tentokrát seznamují s jinou mší stejného autora, Českou mší půlnoční. Tato kompozice je psána na latinský text. Jakub Jan Ryba byl totiž velmi pilný skladatel, jen jeho mší se dochovalo 89. Zatímco svou skladbu Hej mistře psal Ryba pro kůr venkovského kostelíku ve Starém Rožmitále, Českou mši půlnoční věnoval městu Plzeň. Proto v ní také mnohem méně slyšíme pastorální motivy.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter
   Nalaďte se svátečně se záznamy unikátních koncertů z Brna

   Hlavní zprávy

   • Originální dekorace pro Malého Pána 2
    Originální dekorace pro Malého Pána 2 vydáno 2. 3. 2023 13:39 Do líšeňského studia zavítá Malý Pán. Tvůrčí producentská skupina Jiřiny Budíkové vstoupila do koprodukce se společností Bedna films Jakuba Červenky a podílí se na vzniku ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Vinyl - od první republiky po současnost
    Vinyl - od první republiky po současnost vydáno 22. 2. 2023 13:13 Strhující dokument o fenoménu a tradici výroby gramofonových desek v Česku natočil režisér Pavel Jirásek v brněnském studiu České televize. Bezmála hodinový snímek s názvem Vinyl ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.