Zpravodajství Brno

Václav Žmolík už po druhé provází Krajinou vína

Tradiční odrůdy i vinařské regiony

Velikost textu:

Česká televize připravila druhou řadu úspěšného cestopisu, který dokazuje, že i tuzemské vinařské regiony stojí za objevitelské výpravy. Krajinou vína II vysílá ČT2 od 6. ledna 2022 po deset čtvrtečních večerů v 21:25. Režie Jan Těšitel.

Krajinou vína 2
Krajinou vína 2
Otevřít galerii
 • Krajinou vína 2 autor: Radek Miča, zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Krajinou vína II autor: Radek Miča, zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Krajinou vína 2 autor: Radek Miča, zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Krajinou vína 2 autor: Radek Miča, zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Stejně jako v první řadě pořadem provází Václav Žmolík, který objevuje historii a chutě slavných odrůd vína, putuje po moravských i českých vinicích a obdivuje přírodu, památky a prastaré zvyky. Cyklus je plný slunce a setkání s desítkami zajímavých lidí, kteří jsou spjati s vínem a krajinou, kde se réva od pradávna pěstuje.

„Osobně mě na cyklu těší obrovské zaujetí, které vyzařuje z práce našich vinařů a prostupuje tak přirozeně i každým jednotlivým dílem. Věřím, že to je něco, co může být pro diváky inspirativní a pozitivně je u obrazovek naladit,“ zve k obrazovkám kreativní producentka cyklu Svatava Šenková.

Cílem tvůrců je provést diváky po těch nejkrásnějších vinicích, pozvat je k prohlídkám prastarých památek, procestovat krajinu pěšky, na kole i lodí, nabídnout tipy k víkendovým výletům. A protože každý člověk má svou vlastní chuť, je už na každém milovníkovi vína, aby si našel cestu ke své oblíbené odrůdě, do svého oblíbeného sklepa. Aby užíval vína s mírou a života plnými doušky!

„Tentokrát nepůjde o tuzemské novošlechtěnce, jako tomu bylo v první sérii, ale ochutnáme taková vína, které patří k těm nejtradičnějším,“ upřesňuje dramaturg Ivo Cicvárek a dodává: „Jedná se o odrůdy, které jsou dnes na vrcholu popularity, např. Ryzlink vlašský, Tramín červený či Frankovka. Ale také o vína, která patřila na stoly našich předků, ale časem se začala z našich vinic ztrácet, jako je Sylvánské zelené nebo Neuburské.“

První díl cyklu zavede diváky do oblasti Dolních Kounic na jižní Moravě. „Druhou řadu Krajinou vína budu mít už navždycky spojenou s místním klášterem Rosa Coeli. Toto místo na mě přes typický shon během natáčení zapůsobilo svou duchovní silou do té míry, až mě to samotného zaskočilo,“ přidává svůj zážitek režisér Jan Těšitel.

„Naši zemi jsem projel křížem krážem, díky této sérii cyklu Krajinou vína jsem však objevil celou řadu kouzelných míst, která jsem dosud neznal,“ říká scenárista a průvodce pořadem Václav Žmolík a věří, že diváci přijmou pozvání a navštíví je spolu s ním prostřednictvím televizní obrazovky. „Doslova zjevením pro mě byl opevněný kostel v Kurdějově na Hustopečsku, který jako by vystoupil odněkud z dávné historie. Velkým objevem pro mě a pro celý štáb byl i Most jako město vinic a vinařů. Ano, ten Most v Ústeckém kraji proslavený před pár lety ikonickým televizním seriálem. A pak ve mně zůstanou okamžiky štěstí, jaké člověk zažil třeba při nezapomenutelném východu slunce nad vinicemi na Slavkovsku, při plavbě po Zámecké Dyji v Lednici, a hlavně při koštování mnoha vzorků vynikajících moravských a českých vín,“ vzpomíná.

Pořad natočilo Televizní studio Brno ČT ve spolupráci s Vinařským fondem, Českou centrálou cestovního ruchu, Jihomoravským krajem a Vinařským Institutem, s. r. o. Každý díl bude mít svoji reprízu vždy v nejbližší neděli odpoledne a středu dopoledne.

Scénář: Václav Žmolík // režie: Jan Těšitel // hlavní kameraman: Vojtěch Dvořák // dramaturg: Ivo Cicvárek // vedoucí produkce: Pavel Ostrý // kreativní producentka: Svatava Šenková // výkonný producent: Igor Chvála


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.