Zpravodajství Brno

Kyjovské muzeum odhalilo tajemství Langobardů

Velikost textu:

Kyjov – Jaké byly osudy germánského kmene Langobardů, který se v 5. století usídlil na českém území? Na tuto i další otázky se návštěvníkům snaží odpovědět výstava ve Vlastivědném muzeu v Kyjově. Právě v Kyjově našli archeologové před dvěma lety rozsáhlé langobardské pohřebiště. Část exponátů, které vědci při průzkumu objevili, teď muzeum představuje na výstavě Tajemství Langobardů.

Výstava Tajemství Langobardů
Výstava Tajemství Langobardů
Otevřít galerii
 • Výstava Tajemství Langobardů zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Výstava Tajemství Langobardů zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Výstava Tajemství Langobardů zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Výstava Tajemství Langobardů zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

V prosinci 2010 skončil v Kyjově téměř půlroční archeologický výzkum, který prováděli odborníci z Masarykova muzea v Hodoníně. Archeologové při něm objevili unikátní lokalitu s pohřebištěm, nad kterou měla původně parkovat auta z blízkého obchodního domu. Záchranný průzkum odhalil například nepoškozený hrob langobardského válečníka, jehož meč s bronzovou hlavicí se dochoval téměř kompletní. V hrobě byly uloženy i štít a kopí, kromě zbraní byl bojovník pohřben i se svým koněm a psem. 

Kdy a kam na výstavu?

Výstava Tajemství Langobardů se koná ve Vlastivědném muzeu Kyjov od 19. listopadu 2012 do 28. února 2013. Děti do 6 let mají vstup zdarma, dospělí zaplatí 30 korun, studenti a senioři polovinu.

Předměty, které archeologové objevili, mají ambice přepsat některé kapitoly učebnic dějepisu. Letopočty v nich uváděné totiž nesouhlasí se stářím věcí objevených v hrobech. "Doposud jsme na základě písemných pramenů předpokládali, že Langobardi odcházeli už od první půlky šestého století, ale je jasné, že tady museli zůstat mnohem déle – určitě je tam rozdíl padesáti až osmdesáti let," vysvětlil archeolog Jaromír Šmerda. 

přehrát video
Výstava Tajemství Langobardů

Pohřebiště se skládalo z celkem 250 hrobů. Kromě langobardských ostatků našli archeologové také zhruba desítku hrobů, které náleží do nejstarší doby bronzové, tedy přibližně do doby dva tisíce let před naším letopočtem. 

Langobardi

Lebka langobardského válečníkaZápadogermánský kmen Langobardů k nám přišel na konci 5. století odněkud ze severního Německa. Na českém území sídlili Langobardi zhruba jedno století, aby se pak přesunuli do severní Itálie, kde brzy ovládli velkou část poloostrova. Langobardi byli zemědělci. Na dobytém území se brzy ustavila langobardská říše v čele s králem, který sídlil v Pávii. Svoji moc však neuplatňoval důsledně, a tak se langobardské království stalo konglomerátem 36 vévodství, z nichž si některá počínala velmi samostatně.

Kromě toho se Langobardi snažili ovládané území dále rozšířit. Roku 751 dobyli Ravennu a začali ohrožovat i papežský Řím. O dvě dekády později dobyl jejich říši Karel Veliký a začlenil langobardské území do franského. Severní Itálie se začala ve středověku nazývat Lombardií – zemí Langobardů.

Zdroj: Wikipedie


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Přímé přenosy z Velehradu
    Přímé přenosy z Velehradu vydáno 1. 7. 2022 10:50 Tradičně velkou pozornost věnuje Česká televize největší křesťanské pouti u nás, velehradským Dnům lidí dobré vůle. Významná událost se koná u příležitosti oslav státního ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Svatopluk – vládce Moravanů a Slovanů
    Svatopluk – vládce Moravanů a Slovanů vydáno 30. 6. 2022 14:22 Proradný, lstivý a věrolomný. Nejvýznamnější panovník Velké Moravy byl ale také strůjcem nebývalého hospodářského a kulturního rozmachu na našem území v raném středověku. Po ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.