Zpravodajství Brno

recenze

Nebývalý projekt: mapa moravské lidové hudby

Velikost textu:

Hudební mapu folklorní muziky hned celé Moravy zpracoval opravdu ojedinělý projekt vydavatelství Indies Scope. Nese název Antologie moravské lidové hudby a na čtyřech samostatných nosičích zachycuje současnou podobu lidového muzicírování ve velkých i menších moravských folklórních regionech. A podobnou hudební konzervu toho nejlepšího skutečně z celé Moravy od severu až po jih v tuzemsku ještě nevyrobili. Každé CD lze zakoupit i jednotlivě a na každé desce zhruba tři desítky skladeb zachycují konkrétní region. První Horňácko, druhé část Dolňácka, konkrétně Uherskobrodsko, Strání nebo Uherskohradišťsko, třetí zbytek Dolňácka a navíc Podluží a hanácké Slovácko, čtvrté pak Valašsko, Lašsko a Zlínsko. Dlužno říci, že na albech hrají nejvýznamnější hudebníci a kapely daných regionů. A každý díl této mimořádné série si zaslouží speciální přehlédnutí.

Antologie moravské lidové hudby
Antologie moravské lidové hudby

Barevně křiklavé přebaly CD s kohoutem vyvedeným v sytých barvách, jako je ostatně podoba naší lidové hudby, představují tohoto opeřeného pěvce na korouhvičce směřující vždy do jedné ze světových stran, na které se mapovaný moravský region rozkládá. První díl logicky patřil regionu stále ještě nejautentičtějšímu a možná i nejzpěvnějšímu, tedy Horňácku.

Jak už bylo řečeno, patří tyto ojedinělé výběry k pomyslné esenci toho nejlepšího z mapovaného místa: co se hudebního materiálu, ale také jeho interpretů týče. A tak na prvním dílu posluchače čekají taková skvostná jména jako je Anna Kománková, Luboš a Dušan Holí, František Okénka, Martin Hrbáč a Josef Kútný. A tyto zavedené sólisty a letité propagátory barvitého lidového umění Horňácka doprovází také mimořádné muziky. Konkrétně jde o cimbálovky Jarka Miškeříka, Petra Galečky, Petra Mičky, Martina Hrbáče, Miroslava Minkse a sdružení Musica Folklorika, tedy bez nadsázky nejkvalitnější kapely regionu.

Zájemce čekají už dříve vydávané hity, ale také jakási znovu objevovaná lidová tvorba. Důležité je říci, že vše je autentické a nejde o pražádnou spekulaci s folklorem či jeho vyumělkováním, jako jsme toho v poslední době často svědky. A tak si třeba lze vychutnat znovu píseň Anny Kománkové Išel přes lávku, jejíž vroucné pojetí je mimořádný zážitkem.

Čtyřdisková edice, kterou sestavila publicistka Helena Bretfeldová, zachycuje současnou tvář lidové písně a volně navazuje na 2CD Proměny v čase: Tradiční lidová hudba na Moravě ve 20. století, které před dekádou vydal brněnský publicista a hudebník Jiří Plocek. Tento titul byl ve své době podobně odvážným, rozsáhlým a kvalitním projektem.    

O tom, že jde o skutečně kvalitně připravený projekt, svědčí také pečlivě připravené booklety, které vždy jednotlivé díly uvedou (ve dvojjazyčné česko-anglické verzi) nástinem hudební historie konkrétního regionu a posléze přidají podrobné medailonky nejvýznamnějších hudebních těles, muzikantských a zpěváckých osobností. Předností horňáckého dílu je také to, že představuje v šestadvaceti hudebních číslech skutečně lahůdky pro poučené, ale také laiky. Ostatně to je také záležitost dalších dílů, ke kterým se vrátíme samostatnými texty. Podobný kompilační projekt v tuzemsku skutečně objevit nelze. Ukazuje bohatou a velmi originální tvář moravského folkloru, kterou se můžeme pochlubit v této podobě nejen díky dvojjazyčným komentářům i v zahraničí. Každé album je zabaleno v samostatném papírovém digipacku s nejméně osmadvaceti stránkovým bookletem. Užít si ho mohou skutečně domácí i anglicky mluvící cizinci, lidová moravská hudba totiž osloví všechny bez výjimky.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Originální dekorace pro Malého Pána 2
    Originální dekorace pro Malého Pána 2 vydáno 2. 3. 2023 13:39 Do líšeňského studia zavítá Malý Pán. Tvůrčí producentská skupina Jiřiny Budíkové vstoupila do koprodukce se společností Bedna films Jakuba Červenky a podílí se na vzniku ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Vinyl - od první republiky po současnost
    Vinyl - od první republiky po současnost vydáno 22. 2. 2023 13:13 Strhující dokument o fenoménu a tradici výroby gramofonových desek v Česku natočil režisér Pavel Jirásek v brněnském studiu České televize. Bezmála hodinový snímek s názvem Vinyl ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.