Zpravodajství Brno

Lukáš gregor

Ztráta poslechu

Velikost textu:

Není to tak dávno, kdy jsem pracoval, u toho mi zněla muzika, já dopsal článek a zaposlouchal se. A zjistil, že vlastně mi hudba už několik let pouze hraje, aniž bych ji poslouchal.

Lukáš Gregor
Lukáš Gregor

A myslím tím opravdu poslouchal, je to jako s mezilidskou komunikací. Vede se debata, my slyšíme, v lepším případě posloucháme, v tom ideálním se nám podaří druhému skutečně i naslouchat. Zatímco u komunikace s lidmi se snažím soustředěnost zlepšovat a vlastní sebestřednost, tedy přemýšlení nad tím, co řeknu, až druhý domluví, potlačovat, u hudby jsem na to zapomněl. Vypěstoval jsem si zvyk, že hudba hraje, často, prakticky neustále. Když sedím v kanceláři a chci si zpříjemnit atmosféru dělání, nebo když naopak potřebuji melodií ze sluchátek přehlušit ruch okolí. Doma, když poněkolikráte začínám první odstavec disertační práce, když uklízím nebo melu v mlýnku kafe. Hraje, slyším ji, dokonce ji i vnímám. Aspoň natolik, abych si vybral zrovna ten který žánr nebo interpreta či album, aby mi do dané situace a nálady sedl nejvíce. Jenže až ve chvíli, kdy jsem se tehdy zastavil a skutečně, hmatatelně se zaposlouchal, uvědomil jsem si, o co přicházím.

Stačí mi rozpomenout se na svá školácká a gymnaziální léta. Jak to jen bylo možné, po návratu ze školy jsem se uzavřel v obývacím pokoji, který technikou moc neoplýval, přesto se v něm tyčily dva velké reproduktory, majestátně připravené na moji pozornost. Dříve než jsem otevřel sešity a učebnice (to jsem se tehdy ještě učíval), usadil jsem se do křesla a pustil ji. Hudbu, ať už z LP, kazetu nebo CD, hudbu, královnu mé relaxace. Pustil jsem ji, seděl a naslouchal. Pronikala do mě a já ve většině chvil zavřel oči, aby mne svět (v tu chvíli tak irelevantní) nerušil.

Pak se něco stalo. Nevím co. Trošku to přikládám objemu muziky, která se díky internetu a vůbec i tomu, že jsem si mohl hudbu kupovat sám a za své peníze, rozrostla. Těch možností, těch zájmů. A současně méně času. Ne, času je stejně, ale já jej jinak využívám. Odvykl jsem si sedat do křesla a poslouchat. Začal jsem "efektivně" spojovat více činností dohromady. Když se učíš, tak si pusť Mozarta. OK, to beru. Když usínáš, proč by ti u toho nemohl vybrnkávat Bach. Vše v pořádku. Ale když pracuješ, když sportuješ, když jíš, když si s někým povídáš… Proč by ti nemohla dělat hudba kulisu. Kulisu?! Proč jsem jí dovolil, aby se stala pouze kulisou. Proč jsem to dovolil sám sobě? Množstvím hudby, které sídlí na "cédéčkách" i na disku, jako by ztratila na hodnotě. Teď ji dokonce mám v cloudu. Platím si službu a ona mi na oplátku kdykoliv nabídne miliony skladeb. Stačí jen klepnout na tlačítko - a hraje.

Zkouším nyní návrat zpět. Restart. Znovu skutečně poslouchat. Už mi tolik nehraje, když dělám činnosti, při níž jsem na hudební podkres byl zvyklý. (=> tím vytlačuji její podřadnou roli ze svého života) A hledám, vytvářím si skulinky, v nichž můžu hudbu poslouchat. Jen ji. Nikoho jiného. A nedívat se na nic. Zavřít oči. Nechat ji proudit.

A tak si říkám, jestli tím, když se naučím mít čas na hudbu, náhodou nezískám schopnost získávat a nalézat čas i na další důležité věci. A když se ji skutečně naučím naslouchat, jestli se nenaučím lépe vnímat i lidi. Nejen to, co říkají, ale také jak - jak znějí, jak vibrují, jak mne ovlivňují a obohacují.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Adolf Loos – revolucionář mezi architekty
    Adolf Loos – revolucionář mezi architekty vydáno 2. 12. 2022 10:13 Česká televize přináší nový dokumentární portrét světově uznávaného architekta, představitele funkcionalismu, Adolfa Loose. ČT art ho uvede 14. prosince 2022 ve 20:15. Režie Aleš ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Speciál AZ-kvízu pro fotbalové fanoušky
    Speciál AZ-kvízu pro fotbalové fanoušky vydáno 14. 11. 2022 09:35 Česká televize připravila pro fotbalové fanoušky speciální sérii dílů populární soutěže AZ – kvíz. Sportovní kanál České televize je odvysílá v průběhu mistrovství světa ve ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.