Zpravodajství Brno

TŘI MINUTY Z ...

O znovuzrození Čejče se zasadila Marie Terezie

Velikost textu:

Čejč – Málokterá obec má pod stejným jménem hned dvojí historii. Středověká ves Čejč padla za oběť husitským válkám a další tři století byla pustá. O její znovuzrození se zasloužila císařovna Marie Terezie, která obec osídlila francouzskými kolonisty.

Obec Čejč vznikla hned dvakrát
Obec Čejč vznikla hned dvakrát

Listiny připomínají první, středověkou Čejč už v roce 1222, kdy patřila klášteru cisterciaček Porta Coeli u Tišnova. V roce 1335 už byla Čejč městečkem s právem konat týdenní trhy a vařit a prodávat pivo. O sto let později ale rozvíjející se obec zpustla. Za husitských válek totiž utrpěla těžké ztráty.

přehrát video
Tři minuty z... Čejče

Novou historii započala Čejč za vlády císařovny Marie Terezie, která v roce 1769 nařídila zorání obecních pastvin, aby byly na takto získané půdě zakládány nové osady. Tehdejší správce císařských statků, svobodný pán Posch, povolal z Lotrinska a Franche - Comté francouzské rodiny ke kolonizaci uherských statků. Kromě francouzských kolonistů žili v obci i moravští Slováci.

Dnes má obec 458 domů a 1252 obyvatel. Na okolních svazích se velmi daří vinohradům, které jsou právě pro tyto příznivé půdní podmínky vysazovány po stráních kolem Čejče. Obcí vede Mutěnická vinařská stezka.

Čejč
Čejč

Prosím, vyčkejte na načtení mapy, pokud se mapa nenačte, máte vypnutý JavaScript, nebo Váš prohlížeč nepodporuje Google mapy.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Svoboda v podzemí
    Svoboda v podzemí vydáno 4. 12. 2023 11:20 Dokument o objeviteli a popularizátorovi brněnského podzemí Aleši Svobodovi, který zasvětil svůj život pátrání po tajemstvích pod městem Brnem. Režie Michaela Fišer Rozbrojová.
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Moderátoři ČT opět nabídnou kávu, která pomáhá
    Moderátoři ČT opět nabídnou kávu, která pomáhá vydáno 1. 12. 2023 11:02 Ani letos nebude v centru předvánočního Brna chybět charitativní stánek České televize, kde se lidé setkají s moderátory pořadů z brněnského studia! Mohou si s nimi popovídat, vypít ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.