Zpravodajství Brno

TŘI MINUTY Z ...

Proč Tučapy? Protože tam lidé "čapí"

Velikost textu:

Tučapy (Uherskohradišťsko) - Obec Tučapy, která se nachází asi deset kilometrů od Uherského Hradiště, dělá konkurenci mnoha jmenovcům. Tučapy totiž leží také u Vyškova, Holešova, Soběslavi nebo u Tábora. Ty Uherskohradišťské se rozkládají na kopci a vítr do obce přivanul už nejednoho zajímavého člověka.

O názvu obce vznikla i legenda
O názvu obce vznikla i legenda
Otevřít galerii
 • O názvu obce vznikla i legenda zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Tučapy leží deset kilometrů od Uherského Hradiště zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Tučapech zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Moderní kostel vyrostl za jedenáct měsíců zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

"Když ho někdo pozve, třeba policie na nějaké akce, tak tam jezdí s veteránem. Nebo když někdo slaví narozeniny a chce je mít v retrostylu, tak taky zavolají," popsala práci svého manžela Anna Šafářová, jejíž muž ve volném čase pečuje o nablýskanou esenbáckou škodovku.

Bývalý starosta František Hrančík pracoval pro obec dvacet let. Dnes je varhaníkem v kostele sv. Cyrila a Metoděje. "V Polešovicích, spádové obci, máme doktora a školu, a zase v Boršicích na druhé straně, kam nejezdí autobus, máme poštu a farnost, takže tady se chodívá hodně pěšky," popsal turisticky zdatné obyvatele Tučap Hrančík.

Kostel, ve kterém vypomáhá, začal vznikat na místě původní kaple až v roce 1933. Hotovo ale bylo v rekordním čase. "V době kdy nebyly výtahy, míchačky ani žádné nářadí, se všechno muselo dělat ručně. Tak je opravdu obdivuhodné, že za jedenáct měsíců byl kostel vysvěcený včetně základního vybavení," pochválil práci předků Hrančík.

přehrát video
Tři minuty z obce Tučapy v pořadu Týden v regionech

Název Tučapy je pravděpodobně slovanského původu a vznikl asi v ranném středověku. V historických pramenech se jméno obce objevuje v nejrůznějších tvarech. Roku 1131 Tučapi, později Tuczapi, Tuczapech, Tuczapiech, Tuczap a od roku 1846 konečně Tučapy. "Čapět" totiž znamená sedět na místě. Nově příchozí obyvatelé, kteří se nedaleko Uherského Hradiště usadili, tak nesli složeninu tu - čapí (tam - sídlí).

Místní ale mají o původu jména své vesnice jasnou představu. Podle některých zdrojů vychází z pověsti o zatoulaném psovi buchlovského hradního pána. Zbrojnoši psa dlouho hledali, až přijeli ke skupince domů a chalup, kde jej konečně zastihli a zajásali: "Tu čapí!" Tak osada údajně přišla ke jménu Tučapy.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.