Kde jsem:

Cestujte s Českou televizí

Slovníček pojmů

AC-3

Audio Coding 3

Metoda pro kompresi zvukového signálu vyvinutá firmou Dolby Labs., která je základem vícekanálového zvukového systému Dolby Digital (DD), používaného mimo jiné i v digitálním vysílání DVB.

ATRAC

Zvuková perceptuální kompresní metoda, která je základem systému Sony MiniDisc. Modifikovaná verze tohoto algoritmu je použita ve vícekanálovém zvukovém systému SDDS (Sony Digital Dynamic Sound) pro kina.

VPS — Dodatkové služby — Technika — Vše o ČT — Česká televize

Technika

Technika

  • Na těchto stránkách najdete technické informace o vysílání, šíření a příjmu signálů ČT, dále články o technické stránce vysílání a službách, které s vysíláním souvisí. Užitečné informace můžete najít i ve slovníčku pojmů a v odpovědích na nejčastější dotazy. Nechybí ani informace o technických službách, které ČT poskytuje.

Systém VPS (Video Programming System), který se v analogovém televizním signálu vysílal na vyhrazeném televizním řádku ve vertikálním zatemňovacím intervalu, umožňoval řízení domácí nahrávky při skutečném začátku a konci pořadu. V současné době se VPS v digitálních systémech DVB již nevysílá. Už v analogovém vysílání jej nahradil systém PDC (Programme Delivery Control), který obsahuje i informace VPS a přenáší se prostřednictvím teletextu. Česká televize PDC poskytuje u programů opatřených teletextem i v DVB.

Poslední aktualizace 13. 5. 2013, Karel Moulík