Kde jsem:

Poznejte nás

Poznejte nás

Archiv tiskových zpráv — Pro média — Vše o ČT — Česká televize

Tiskový servis pro novináře

Archiv tiskových zpráv

5. 11. 2020

Divadlo v televizi. Režisér Radim Špaček natočil televizní adaptaci inscenace Smíření

České pohraničí těsně po konci 2. světové války, divoký odsun Němců, internační tábory, zločiny na německých spoluobčanech, za které téměř nikdo nebyl potrestán. Češi si hrají na výkonný orgán spravedlnosti. Napravují křivdy podle toho, jak si kdo zaslouží. Někdo dostane vavřínový věnec, jiný oprátku. Inscenace je inspirována skutečnými událostmi, které se udály na různých místech naší země. Televizní premiéra v pondělí 9. listopadu ve 20:15 na ČT art.

Po hrách "S nadějí, i bez ní" a "Slyšení" uzavřela ostravská Komorní scéna Aréna, čtyřikrát krátce po sobě vyhlášená jako Divadlo roku, historickou trilogii oceňovaného autora Tomáše Vůjtka inscenací "Smíření". Ohlasová hra se zpěvy o křivdě, moci a nenávisti získala Cenu divadelní kritiky 2017 za nejlepší původní českou hru roku. Autor inscenace spolu s divadelním režisérem Ivanem Krejčím toto těžké téma odlehčují formou svérázného kabaretu, stylizace a nadsázky. Černým humorem podtrhávají mrazivé svědectví a tragédii, který nutí diváka k zamyšlení.

Televizní adaptace se ujal režisér Radim Špaček, který se nedávnou historií zabývá dlouhodobě. „Historie 20. století mě zajímá. Jako diváka i jako čtenáře. Smíření jsem viděl dvakrát. Když jsem na to šel poprvé, seznámil jsem se s Ivanem Krejčím a ptal jsem se, jaké to bude. On: ‚Je to taková groteska, fraška.‘ To mě šokovalo. Říkal jsem si, to je nějaké divné, tak těžké téma jako groteska? A ono to tak opravdu je. Velká divočina, dělají si srandu úplně ze všech. A hlavně z ubohosti a malosti lidí, kteří se zpronevěří. To mě porazilo. Jak si vlastně může někdo dovolit cynický černý humor dávat do souvislosti s těmito tragickými událostmi? Ale ono to možná ani jinak nejde. Je to v zásadě dost dobrý přístup, jak někoho vyprovokovat, znervóznit, a zaryje se mu to víc, než kdyby to byl obyčejný příběh z té doby, který by byl navážno. S tím jsem se musel porvat sám v sobě. Ale když jsem to přijal, jsem s tím smířený.“

Záměrem televizního režiséra Radima Špačka bylo co nejvíce zachovat její jevištní podobu. Vyvezl ji ale i s dekoracemi do exteriéru. Opuštěný statek v Rychalticích kousek od Ostravy nabídl filmařům spoustu zajímavých míst, úhlů pohledů a průhledů. „Text jsme nechali přesně tak, jak je v divadle. Nemluvil jsem ani do herectví, které je hodně stylizované, to k tomu patří. Nic jsme nevyhazovali, ale přidali jsme více muziky. Hudba nám hodně pomáhala, dodávali jsme ji i tam, kde původně nebyla. Dokresluje atmosféru, napětí a obavy,“ říká režisér Radim Špaček.

Smíření završuje volnou trilogii Tomáše Vůjtka, která sleduje českou historii od války až po devadesátá léta. Všechna tři divadelní představení pro diváky ČT art připravila TPS Kateřiny Ondřejkové.

„Kamery dokážou být herci, tak blízko, jak se oku divadelního návštěvníka nemůže povést. U tak silných textů, jakým Smíření bez pochyby je, v něm pak dokážou, objevovat nové a další významy,“ říká kreativní producentka Kateřina Ondřejková. „Když k tomu přidáte letní dusno s bouřkovými mraky a polorozpadlý statek, které nabízí natáčení divadelní inscenace v exteriéru mimo scénu divadla, tak vznikne něco mezi divadlem a televizním dramatem. Něco, co je mimořádné, působivé a já osobně si myslím, že je to cesta, jak divadlo v televizi ukazovat. Využít toho nejlepšího, co má televize k dispozici, aby televizní divák dostal jiný zážitek, než který na něj čeká v divadle.“

režie: Radim Špaček // námět a scénář: Tomáš Vůjtek // dramaturg: Martin Novosad // zvuk: Marcel Weis // kamera: Viktor Smutný // výkonná producentka: Jarmila Hoznauerová // kreativní producentka: Kateřina Ondřejková // hrají: Marek Cisovský, Michal Čapka, Josef Kaluža, Vladislav Georgiev, Štěpán Kozub, Pavla Dostálová a další

Taťána Reková