Kde jsem:

Digitalizace — Média — Vše o ČT — Česká televize

Tiskový servis pro novináře

Tiskový servis pro novináře

  • Tiskové zprávy, programové plány, fotoservis, pozvánky
  • Zdroj dat sledovanosti:
    ATO – Nielsen Admosphere

22. 2. 2012

ČT zavádí evropskou normu pro jednotnou hlasitost

Česká televize zahájila postupnou implementaci Doporučení EBU k dosažení jednotné hlasitosti reklamy v rámci zvukového doprovodu svého vysílání. Plné znění tohoto doporučení je nyní k náhledu na webu ČT.

Česká televize se coby člen Evropské vysílací unie (EBU) již dlouhodobě aktivně zúčastňuje jednání o technickém řešení a vytváření standardů, které by umožnily normalizovat hlasitost a maximální povolenou úroveň zvukových signálů v oblasti reklamy a ostatních částí programu.

Odborníci v rámci EBU vydali doporučení R 128, které řeší problém hlasité reklamy nově formulovaným způsobem měření vysílaného zvukového signálu. „Jsme přesvědčeni o tom, že toto doporučení EBU je plně funkční a schůdné technické řešení problému hlasité televizní reklamy ověřené v zahraničí. Věříme, že k němu přihlédnou i čeští zákonodárci v rámci přípravy legislativní úpravy, podle níž by měl vzniknout zákonný rámec pro dodržování principů jednotné hlasitosti televizního vysílání,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák s tím, že tato metodika umožní dodržení nejenom jednotné hlasitosti mezi programy jednoho vysílatele, ale i mezi programy různých provozovatelů vysílání. 

Česká televize zveřejňuje českou verzi Doporučení EBU R 128 na svém webu, aby se kdokoliv mohl seznámit s jeho plným zněním. Současně s tím vedení televize deklaruje, že bude nadále modernizovat svoji technologickou infrastrukturu v duchu Doporučení EBU R 128 tak, aby byl divákovi poskytován stále dokonalejší zvukový doprovod jejích pořadů. Jako první krok na této cestě již ČT zahájila testování zvukového procesoru pracujícího podle zmíněného doporučení, a to na programovém okruhu ČT4 a posléze ČT2, na nichž má na základě zákona povoleno vysílat reklamu.

Česká televize učiní zásady, definované v doporučení EBU, součástí svých obchodních podmínek pro vstupní materiály, včetně těch, které se týkají sponzorských vzkazů a reklamy.

Uvedený materiál najdete na www.ceskatelevize.cz v rubrice Vše o ČT > Technika > Zvukový doprovod > Doporučení EBU k jednotné hlasitosti

Michaela Fričová, tisková mluvčí ČT

30. 4. 2012Změny satelitního šíření programů České televize
23. 3. 2012Česká televize spustila nový digitální dokrývač
13. 3. 2012Česká televize spustila nový digitální dokrývač
22. 2. 2012ČT zavádí evropskou normu pro jednotnou hlasitost
22. 2. 2012Česká televize ve vysokém rozlišení: ČT HD vyhrazené pro Jedničku
21. 2. 2012Některou z mobilních aplikací ČT už si stáhlo přes půl milionu lidí
27. 1. 2012Mobilní novinky ČT: iVysílání pro Nokie, videa přes HTML5 pro iOS
23. 1. 2012Digitální vysílání ČT: Pec pod Sněžkou dokryta
22. 12. 2011Digitální vysílání ČT: Hanušovice a Kopřivná dokryty
9. 12. 2011Digitální vysílání ČT: Jablůnka a Raspenava dokryty

« | | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 | | » (25)