Kde jsem:

Digitalizace — Média — Vše o ČT — Česká televize

Tiskový servis pro novináře

Tiskový servis pro novináře

  • Tiskové zprávy, programové plány, fotoservis, pozvánky
  • Zdroj dat sledovanosti:
    ATO – Nielsen Admosphere

21. 5. 2010

Česká televize pečuje o handicapované: Titulky v iVysílání

Česká televize rozšířila své internetové iVysílání o novou funkci určenou zejména sluchově handicapovaným divákům – od 21. 5. 2010 lze u pořadů aktivovat titulky.

iVysílání ČTInternetové iVysílání České televize na adrese www.ivysilani.cz od 21. května 2010 umožňuje divákům aktivovat téměř u všech přehrávaných pořadů titulky. Ocení je zejména sluchově handicapovaní.

„Součástí nové funkce v našem iVysílání je i možnost zvětšovat písmo podle individuální potřeby. Diváci také mohou velmi snadno procházet kompletní výpis titulků pro daný pořad a posouvat se podle nich v čase audiovizuálního záznamu,“ dodává vedoucí internetu České televize Petr Svatoš.

Česká televize věnuje dlouhodobě maximální pozornost veřejné službě handicapovaným divákům. Dostupnost svého vysílání pro sluchově postižené zajišťuje hned několika technologickými prostředky. Již řadu let opatřuje naprostou většinu svých pořadů skrytými titulky. V poslední době ČT stále častěji odbavuje také skryté titulky u živě vysílaných relací – ať už s využitím rychlopísařů, nebo experimentálně s nasazením automatického rozeznání a zápisu mluveného slova specializovaným softwarem, na jehož vývoji ČT spolupracuje s katedrou kybernetiky Západočeské univerzity v Plzni. Některé pořady jsou tlumočeny do znakového jazyka, další jsou opatřovány otevřenými titulky a využívá se i grafika pro neslyšící. Sluchově handicapovaným divákům bylo v prvním čtvrtletí roku 2010 touto cestou zpřístupněno 83,2 % programového obsahu na ČT1 a 81,1 % na ČT2, což výrazně překračuje hranici 70 % stanovenou zákonem a nesrovnatelně převyšuje servis, jaký této skupině diváků nabízí komerční stanice. Přesto Česká televize usiluje o další rozvoj těchto služeb, které využívají nejen zcela neslyšící a ohluchlí, ale také tzv. šelestáři a nedoslýchaví. Vedle speciálního webového projektu Pohádky pro neslyšící, který na adrese www.ceskatelevize.cz/pohadkyproneslysici skýtá ke zhlédnutí postupně rozšiřovanou řadu pohádek tlumočených do znakového jazyka, jsou aktuální novinkou České televize v této oblasti právě titulky v iVysílání.

Bezplatné iVysílání České televize nemá na českém internetu obdoby. Žádná jiná televizní stanice v České republice nenabízí živé internetové vysílání v takové kvalitě a rozsahu, zcela bezkonkurenční je rovněž rozsah on-line archivu. Ten umožňuje přehrání většiny pořadů vlastní výroby ČT zpětně od února 2005. Návštěvníci webu www.ivysilani.cz přitom mohou volit ze tří úrovní obrazové kvality v závislosti na rychlosti svého internetového připojení – od prosince 2008 je jim k dispozici video až v televizní kvalitě. Internetové iVysílání České televize bylo vloni oceněno v prestižní anketě Křišťálová Lupa 2009 – Cena českého Internetu, umístilo se na třetí pozici.

Štěpán Janda
Tiskový útvar ČT

Přílohy

iVysílání ČT - titulky (757 kB)

Logo iVysílání ČT (33 kB)

14. 6. 2010ČT HD přechází na nový satelit Astra 3B – 16. 6. výluka vysílání
8. 6. 2010Black Eyed Peas, Alicia Keys, Shakira a další živě v České televizi v HD
3. 6. 2010MS ve fotbalu 2010 v ČT: Vysoké rozlišení a prostorový zvuk
1. 6. 2010Přeladění analogového převaděče ČT1 ve Stonařově
28. 5. 2010ČT posílí digitální vysílání v Klatovech, Táboře, Berouně, Kdyni a Zbirohu
25. 5. 2010Změny na analogových převaděčích ČT v Bystřici n. P., Olešné a Řece
21. 5. 2010Česká televize pečuje o handicapované: Titulky v iVysílání
10. 5. 2010ČT HD na novém transponderu – diváci musí do 14. 6. přeladit přijímač!
4. 5. 2010Vypnutí analogových vysílačů a převaděčů ČT signalizuje piktogram
28. 4. 2010Digitální dokrývače ČT v Blansku a Železné Rudě od 30. 4.

« | | 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 | | » (25)