ČTsport

ČTsport
středa 19. září 2018 Zita

Hvězdy Her, které měnily historii

Velikost textu:

Soči – Když Ole Einar Björndalen ve štafetě předával finišmanovi Svendsenovi pomyslný kolík na prvním místě, zdálo se, že norský fenomén nemůže nic připravit o další zlato. Jenže do té doby bezchybný Svendsen naprosto selhal na poslední střelbě a Norové skončili bez medaile. I tak se ale Björndalen svým účinkováním v Soči definitivně a hluboce vryl do olympijské historie.

Vyčerpaný Björndalen v cíli závodu
Vyčerpaný Björndalen v cíli závodu

Čtyřicetiletý biatlonista získal na Hrách dvě zlaté – ve sprintu a smíšené štafetě – a stal se tak nejúspěšnějším sportovcem v historii zimních olympijských her. Zlato ze smíšené štafety bylo již jeho třináctým cenným kovem z Her, čímž o jednu medaili překonal zisk svého neméně slavného krajana a bývalého běžce na lyžích Björna Dählieho.

Kdyby Björndalenovi smolně neuniklo i výše zmiňované vítězství ve štafetě, mohl Dählieho překonat i v dalším ohledu – počtu zlatých olympijských medailí. Nyní se obě norské legendy se ziskem osmi zlatých vyrovnaly v historické tabulce vedle sebe.

Norskou hegemonii v historických tabulkách podtrhla výkony v Soči běžkyně na lyžích Marit Björgenová. Norská lyžařka přidala do své sbírky tři zlaté medaile, svou sbírku cenných kovů tak rozšířila na deset a stala se nejúspěšnější sportovkyní v historii zimních olympijských her. V historickém pořadí nejlepších sportovců na zimních hrách předstihla někdejší sovětskou rychlobruslařku Lidiji Skoblikovovou a ruskou běžkyni Ljubov Jegorovovou. Před ní zůstali pouze její krajané Björndalen a Dählie.

Cizinci v cizích službách

Na Hrách ale zářili i sportovci, kteří se nenarodili v Norsku. Nejúspěšnějším medailistou Her se stal rychlobruslař Viktor An. Korejec v ruských službách nejprve ovládl závod na 500 m, což byla poslední trať, z níž dosud neměl olympijské zlato. Poté triumfoval v závodě na 1 000 m, vybojoval tak už celkem páté zlato a stal se nejúspěšnějším zástupcem svého sportu v historii zimních her pod pěti kruhy. Triumf korunoval ve štafetě, v níž dovezl Rusko do cíle na prvním místě.

Konečná medailová bilance ZOH Soči 2014
Konečná medailová bilance ZOH Soči 2014

Rodilý Korejec An nebyl jediným naturalizovaným Rusem, který pomohl pořadatelské zemi k triumfu v medailovém pořadí Her před druhými Nory a třetí Kanadou. Dvě zlata přidal v paralelním slalomu a paralelním obřím slalomu původem americký snowboardista Vic Wild, který se do Ruska přiženil. Jeho manželka Alena Zavrzinová v Soči také nezahálela a přidala do ruské sbírky bronz v paralelním obřím slalomu.

Viktor An
Viktor An
Více fotek
 • Viktor An autor: Darron Cummings, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5485/548413.jpg
 • Marit Björgenová autor: Matthias Schrader, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5486/548516.jpg
 • Domácí závodník Vic Wild se raduje z olympijského triumfu autor: Andy Wong, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5477/547637.jpg
 • Radost nizozemských rychlobruslařů autor: Patrick Semansky, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5470/546946.jpg

Rusové však ze změn občanství v konečném součtu mnoho nevytěžili. Hned několik rodilých Rusů totiž sbíralo úspěchy v jiných národních barvách. Za všechny jmenujme slovenskou biatlonistku Anastázii Kuzminovou, jež ovládla sprint, nebo švýcarského snowboardistu Jurije Podladčikova, který kraloval závodu na U-rampě.

Oranžové rychlobruslení

Snad žádná země ale nepředvedla takovou dominanci v jedné disciplíně jako Nizozemí na rychlobruslařské dráze. Reprezentanti země tulipánů vybojovali v rychlobruslení třiadvacet medailí, tedy o deset více než všechny ostatní země dohromady. Úspěch oranžových barev byl tak drtivý, že zaskočil i nizozemský olympijský výbor, který musel pro odměny sáhnout do finačních rezerv.

Historické pořadí zemí na ZOH podle počtu získaných medailí
Historické pořadí zemí na ZOH podle počtu získaných medailí

Velkolepá nizozemská rychlobruslařská jízda započala v samém úvodu Her. V závodě na 5 000 metrů mužů vystoupali na stupně vítězů hned tři muži v oranžovém, přičemž vítěz, favorizovaný Sven Kramer, dokonce zajel nový olympijský rekord. A podobný obrázek byl k vidění po celou dobu olympiády. Rychlobruslařské soutěže v Soči zakončila stíhačka družstev a dopadla jak jinak než nizozemským vítězstvím v novém olympijském rekordu.

Kolektivní sporty ve znamení javoru 

Neobvyklý triumf předvedla v Soči Kanada, která ovládla všechny kolektivní sporty na Hrách. Ač s vítězstvím hokejistek a curlerů se do značné míry počítalo, úspěch "Javorových listů" to nijak nesnižuje. Favorizované hokejistky Kanady se přitom na vítězství nečekaně nadřely a finálovou výhru proti USA dobyly až v posledních vteřinách. Jejich mužští kolegové si naproti tomu až překvapivě snadno poradili se Švédskem.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.