ČTsport

ČTsport
pondělí 23. července 2018 Libor

Oheň nad Soči zhasl. Olympijskou štafetu přebral Pchjongčchang

Velikost textu:
aktualizováno 23. 2. 2014 19:24

Soči - Dasvidania, Soči. Dasvidania, Rusko. Dvaadvacáté zimní olympijské hry, které se do historie zapsaly jako největší a nejdražší, skončily. Zakončil je velkolepý ceremoniál, při němž olympijský oheň sfoukl jeden z maskotů medvěd Míša. Pořadatelé zároveň předali olympijskou pochodeň do rukou organizátorů příští zimní olympiády, která se v roce 2018 uskuteční v jihokorejském Pchjongčchangu.

Zhasnutí olympijského ohně na ZOH v Soči
Zhasnutí olympijského ohně na ZOH v Soči

On-line přenos (ukončen):

17:11

Za tři minuty začne slavnostní zakončení XXII. Zimních olympijských her v Soči.

17:12

Na slavnostním zakončení se znovu podílí Konstantin Ernst, který připravoval i zahájení Her. Ernst je spoluautorem populárních ruských filmových hitů Denní a Noční hlídka.

17:13

Diváci se mohou opět těšit na obrovskou show, která mimo jiní nabídne motivy z ruské kulturní historie. "Je to opravdu velmi zajímavě připravené. Rusové ukázali, že mají smysl pro humor a umí si udělat i legraci sami ze sebe," informoval komentátor ČT sport Michal Dusík.

17:13

Ceremoniálem provede opět dívka Ljubo (láska).

17:13

"Náklady na slavnostní zahájení a ukončení jsou úplně stejné jako náklady na vybudování celého velkého stadionu Fišt," uvedl Dusík.

17:14

"100 dětí ze všech regionů Ruské federace na závěr zazpívá ruskou hymnu. Rusové také chystají překvapení v souvislosti s neotevřením jednoho z olympijských kruhů během zahájení," řekl zpravodaj ČT Miroslav Karas.

17:14

Startuje slavnostní zakončení ZOH 2014.

17:16

Ohňostroj nad olympijským stadionem Fišt.

Ohňostroj nad stadionem Fišt

17:18

Spolu s Ljubou provází zakončením i děti Valentina a Jurij.

Ljubo, Valentina a Jurij během zakončení ZOH 2014

17:18

Vlajkonošem českého týmu bude biatlonista Ondřej Moravec, který si ze Soči veze tři olympijské medaile.

17:22

Početný soubor tanečníků na ploše stadionu Fišt.

Slavnostní zaskončení ZOH v Soči

Slavnostní zaskončení ZOH v Soči

17:25

První překvapení - Rusové si udělali sami ze sebe legraci. Nerozevřením pátého olympijského kruhu odkazují na drobnou chybu během slavnostního zahájení.

"Nerozevřený" pátý olympijský kruh

17:26

V hledišti byli uvítáni ruský prezident Vladimir Putin a předseda MOV Thomas Bach.

Thomas Bach a Vladimir Putin

17:28

Část domácí výpravy přináší ruskou vlajku. V medailovém pořadí zemí se Ruská federace stala nejúspěšnější.

Část ruské výpravy během zakončení ZOH 2014

17:31

1 000 dětí ruského chóru zpívá ruskou hymnu Alexandera Alexandrova.

Zpěv ruské hymny během zakončení ZOH 2014

17:35

Další část programu uvedou bubeníci Moskevské oblasti.

Bubeníci Moskevské oblasti

17:38

Přichází zástupci osmaosmdesáti výprav národních olympijských výborů, které se zúčastnily Her v Soči.

Zástupci 88 výprav na ZOH v Soči

17:40

A za nimi členové jednotlivých výprav. Mezi nimi i té české.

Členové olympijských výprav

17:42

Česká výprava na slavnostním zakončení Her v Soči

17:45

Olympijský stadion Fišt během zakončení ZOH 2014

    1 2 3 » 

Zatímco úvodní ceremoniál Her prezentoval Rusko tak, jak ho chtěli ukázat sami Rusové, ten závěrečný měl nabídnout pohled na největší stát světa očima Evropana. Jeho režisérem byl znovu Konstantin Ernst.

Úvod opět obstarala malá holčička Ljuba, kterou tentokrát doplnily ještě dvě děti, Jurij a Valentina symbolizující kosmonauty a dvojici klaunů. Celá pětice se vznášela na loďce nad mořem 700 tanečníků. Jako tečku svého vystoupení si přichystali vtipnou narážku na technické problémy z úvodního ceremoniálu. Během něj se z pěti vloček stoupajících ke střeše proměnily olympijské kruhy jen čtyři, a právě tento obrazec zobrazili.

Poté následovala část věnovaná ruské vlajce, kterou na plochu stadionu Fišt donesla třináctka zlatých ruských medailistů, kteří ji společně s tou olympijskou vyvěsili. Během ceremoniálu nemohla chybět ani živá hudební vložka. Tu obstarala skupina ruských vojenských bubeníků.

Pak již přišla řada na sportovce. Nejprve dorazilo 88 vlajkonošů jednotlivých výprav. Tu českou reprezentoval trojnásobný stříbrný medailista Ondřej Moravec. Za nimi se již na plochu nahrnuly za hudby známé skupiny Daft Punk a dalších davy atletů včetně těch českých, kterých však moc není. Chybí například zlaté medailistky Eva Samková a Martina Sáblíková, jež odcestovaly do Česka.

Výjimečné korunovace se dočkali medailisté závodu v běhu na lyžích žen na 30 km, v němž první tři místa obsadily Norky, a mužů na 50 km, ve kterém zase dominovali Rusové. Představení se dostalo i dvěma novým členům komise MOV, norskému biatlonistovi a od Her v Soči nejúspěšnějšímu sportovci zimních olympiád v historii Ole Einaru Björndalenovi a kanadské hokejistce Hayley Wickenheiserové.

Program se poté vrátil zpět k umělecké části, k připomínkám ruské kulturní historie. Nejprve se na ploše stadionu připomnělo malířství prostřednictvím několika slavných děl. Následovalo vystoupení jednoho z nejznámějších a nejosobitějších ruských klavíristů současnosti Denise Macujeva, jenž dal zavzpomínat na Rachmaninova.

Závěrečný ceremoniál ZOH v Soči
Závěrečný ceremoniál ZOH v Soči
Více fotek
 • Závěrečný ceremoniál ZOH v Soči autor: Gong Bing, zdroj: ČTK/Xinhua/ https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5490/548911.jpg
 • Závěrečný ceremoniál ZOH v Soči autor: Fredrik Von Erichsen, zdroj: ČTK/DPA https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5490/548932.jpg
 • Zakončení olympijských her v Soči autor: Ivan Sekretarev, zdroj: AP Photo https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5489/548857.jpg
 • Průvod olympijských výprav autor: Darron Cummings, zdroj: AP Photo https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5489/548854.jpg
 • Závěrečný ceremoniál ZOH v Soči autor: Wang Haofei, zdroj: ČTK/ZUMA https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5489/548890.jpg
 • Poslední dvě medailové ceremonie zdroj: ČT sport https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5489/548850.jpg
 • Ohňostroj nad Olympijským stadionem autor: Matt Slocum, zdroj: AP Photo https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5489/548853.jpg
 • Olympijský stadion Fišt během zakončení ZOH 2014 zdroj: ČT sport https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5489/548846.jpg

Nechybělo ani připomenutí tolik proslavené ruské literatury. Objevily se postavy Puškina, Tolstého, Složenicyna a mnohých dalších. Prostor dostal i pro Rusko tolik typický cirkus. Ten rozzářil celou plochu barvami různých odstínů a artisté předvedli nejeden odvážný kousek.

Pak již došlo na tradiční olympijskou proceduru. Nejprve byla za zvuku hymny vztyčena vlajka Řecka a dolů šla vlajka olympijská. Tu jakožto symbol olympijské štafety předal starosta Soči Anatolij Pachomov předsedovi MOV Thomasi Bachovi, který ji následně vložil do rukou Soak-Rae Leemu, starosty jihokorejského města Pchjongčchang, v němž se bude konat příští zimní olympiáda v roce 2018.

Slavnostní akt dal ráz i další části ceremoniálu. Na ploše se začaly objevovat symboly typické pro příští pořadatelskou zemi a město - vystoupení na citeru, zobrazení posvátných jeřábů, symbolů hojnosti a věčného života a představen byl i znak XXIII. zimních olympijských her.

Velké finále ale teprve přišlo. Nejprve se na ploše objevily tři obrovští animatroni symbolizující tři maskoty Her, zajíce, levharta a medvěda. A byl to právě medvěd Míša, který se slzou v oku sfoukl olympijský oheň. Úplnou tečku ceremoniálu pak dal velkolepý ohňostroj nad stadionem.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.