ČTsport

ČTsport
středa 19. září 2018 Zita

Sympatická a nakažlivá přirozenost

Velikost textu:

Pohyboval jsem se včera v okolí studia České televize v době, kdy tam mířila a pak poskytla celkem čtyři rozhovory čerstvá olympijská vítězka Eva Samková. Chvilku předtím jsme s několika kolegy různých profesí z našeho televizního štábu sledovali medailový ceremoniál. Zatímco Eva se položila do zpěvu hymny a zvládla nápor té velké chvíle bez pláče, tak mnozí lidé v mém okolí, do kterých bych to neřekl, nenápadně utírali nějakou tu slzu.

Pavel Čapek
Pavel Čapek

Domluvili jsme se, že až Nejrychlejší holka vesmíru vstoupí do místnosti před studiem, tak povstaneme a sborově ji zatleskáme. Jenže ona se objevila trochu později, když jsme byli různě rozptýlení, a tak na tuhle speciální děkovačku došlo až před jejím odchodem.

Přirozenost a spontánnost rodačky z Vrchlabí je nepřehlédnutelná. Když mezi rozhovory sledovala reportáž, kterak její rodina prožívala doma její zlatý závod, létaly z ní hlášky typu: "Jééé, ségra se na to i učesala a hele, oni tam byli i Skálovi a máma mluví do televize, to je teda hustý." Pak se trochu podivovala tomu, že má jen sama s mikrofonem odpovídat na dotazy z Olympijského parku na Letenské pláni, ale vše zvládala s úsměvem, mladickou energií a neuvěřitelnou lidskou normálností.

Říkal jsem jí, že je to teprve začátek, že olympijské zlato z ní udělalo aktuálně strašně žádanou osobu a že si asi nedokáže představit, co všechno ji čeká a hned tak to nepomine… Když pak člověk poslouchá jednoho z jejích trenérů Marka Jelínka, který dělává kromě jiného kaskadéra, aby uživil rodinu a mohl si dovolit objíždět s Evou její závody a věnovat se jí, a jak je složité shánět peníze, kterých je stejně málo na dokonalé zázemí a přípravu, zjistí dvě věci.

Za prvé, že je snowboardcrossové prostředí v porovnání s takzvaně velkými sporty hodně skromné a kamarádské a že to olympijské zlato je svým způsobem malý zázrak… Tak držme Evě palce, ať zůstane i po zlatém úspěchu pořád stejná, ať získá její tým lepší podmínky pro práci a ať ji její sport ještě dlouho baví a naplňuje. Ve dvaceti má ještě leccos před sebou, vždyť jedné z jejích medailových soupeřek je 34 let…


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.