ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Češi ve vlažnějším zápase porazili Lotyšsko

Velikost textu:
aktualizováno 14. 2. 2014 12:17

Soči - Český tým se ve svém druhém zápase na olympijských hrách dočkal výhry, když udolal Lotyšsko 4:2. Přestože Češi byli papírovými favority, dvě třetiny s Lotyšskem spíše bojovali. Zápas charakterizovalo zejména vlažnější herní tempo, ze kterého dokázala více vybočovat pouze první česká formace. Další utkání čeká Českou republiku v sobotu, kdy hraje se Švýcarskem.

Pavelec zasahuje
Pavelec zasahuje

Češi začali poměrně aktivně, hned ve druhé minutě se dostal do šance Hemský, Masalskis tak tak zkrotil kotouč. Z Lotyšů byl znát poměrně velký respekt ze soupeře, z čehož dokázaly opticky těžit všechny čtyři české pětky. Převahu Češi nejdříve přetavili v přesilovku, tu ale sehráli poměrně staticky a do větších šancí se nedostali. Udeřili však těsně po jejím skončení – po středu si sjel Erat a prostřelil, nikým neatakován, Masalskise mezi betony.

První přesilovku si vyzkoušeli Lotyši ve dvanácté minutě a hned zkraje měl Pavelec co dělat. Češi sice dvakrát ujeli, nic z toho však nebylo. Před koncem oslabení vzrušila diváky tyčka, kterou domněle nastřelil Sprukts. Při prvním přerušení však vyšlo po upozornění brankového rozhodčího najevo, že se lotyšský útočník trefil a bylo srovnáno.

Kuriózní představení však nebralo konce. Rozhodčí sice gól uznali, nicméně čas se nevracel a v platnosti zůstal i Hanzalův trest, který rozhodčí uložili až po lotyšském gólu. Marně se box časoměřičů snažil zviklat rozhodnutí americko-finské rozhodcovské dvojice. Lotyši však tentokrát výhodu nedokázali zužitkovat.

Chvíli poté se vylučovalo na druhé straně. Po české šanci trefil Redlihs hokejkou do obličeje Kaberleho a Češi měli výhodu čtyřminutové přesilovky. Začali ji trochu rozpačitě a Pavelec musel zasahovat, nakonec se však červenobílí dostali do klasického přesilovkového zámku, který perfektní střelou zápěstím půl minuty před koncem první třetiny zužitkoval Jágr.

Česko - Lotyšsko
Česko - Lotyšsko
Více fotek
 • Česko - Lotyšsko autor: Brian Snyder, zdroj: Reuters https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5462/546180.jpg
 • Česko - Lotyšsko autor: Mark Blinch, zdroj: Reuters https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5462/546163.jpg
 • Česko - Lotyšsko autor: Mark Humphrey, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5462/546162.jpg
 • Česko - Lotyšsko autor: Brian Snyder, zdroj: Reuters https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5462/546165.jpg

Na začátku druhé dvacetiminutovky dohrávali Češi přesilovku, ale do větších šancí se nedostali. A tak trestali Lotyši. Šmídovi se nepodařilo rozehrát, puku se ujal nikým nebráněný Vasiljevs a od pravého kruhu prostřelil Pavelce – 2:2. Pobaltský národní tým po vyrovnání na chvíli viditelně ožil a přitvrdil hru, s čímž měli Češi očividné problémy. Dlouho to ale nevydržel a tempo hry začalo postupně upadat.

Poněkud mdlou pasáž znenadání rozjitřilo nenápadné nahození Zbyňka Michálka od modré, které jednoruč tečoval Voráček za překvapeného Masalskise a Česká republika opět vedla. Gól neuspořádané hře ale moc neprospěl a v polovině zápasu kotouč putoval spíše po hrazení než po holích hráčů. Z průměru druhé dvacetiminutovky výrazněji vystupoval snad jen útok Jágr – Plekanec – Červenka.

Ve 38. minutě se nezdálo, že by měl jeden z celků výrazněji navrch, nicméně skóre se měnilo. Češi dokázali vytvořit po Nedvědově střele poněkud nepřehledný chumel kolem Masalskisovy branky, ve kterém se nejlépe zorientoval Židlický a puk vymíchal za záda lotyšského gólmana. Zásah na 4:2 hráčům v červenobílých dresech viditelně pomohl a zbytek druhého dějství bez problémů kontrolovali.

Tomáš Plekanec:

Tomáš Plekanec"Vyhráli jsme, byly tam nějaké dobré věci, ale i ty, které bude potřeba do dalšího zápasu zlepšit. Jsme rádi za vítězství, víme, že jsou Lotyši nebezpeční a dneska to potvrdili. Oproti zápasu se Švédskem jsme hráli daleko kompaktněji, chodili jsme lépe do útoku a měli hodně šancí. Byli jsme lepší i okolo branky, to nám pomohlo. Jsou tam i věci, které budeme chtít hrát lépe, ale vítězství je pro nás důležité."

Vlažně začala i třetí třetina. Relativní ospalost narušila až česká přesilovka, kterou Češi vůbec nesehráli špatně. Téměř celou dvouminutovku bušila elitní přesilovková formace na vrata Masalskisovy branky, ten ale neotevřel ani Jágrovi. A tempo hry se postupně opět zvolnilo na tradiční dopolední úroveň zápasu.

Halou to zašumělo až na začátku závěrečné desetiminutovky, kdy Lotyši připomněli svou aktivitu z první a začátku druhé třetiny, naštěstí pro český tým však Pujacs trefil Pavelce do betonů. Diváci dále sledovali nepříliš výrazný hokej s minimem přerušení, jako by se oba týmy spokojily s výsledkem a zápas se jen dohrával.

Nový náboj dalo zápasu až vyloučení Červenky po šanci Karsumse. Pavelec se hned zkraje oslabení dostal do úzkých, naštěstí Češi stihli vyhodit. A pak si zavařili faulem Židlického ještě více, Lotyšům darovali více jak minutovou přesilovku 5 na 3. V té si soupeř vypracoval několik zajímavých příležitostí, žádnou z nich nevyužil. Poté zahrozil již při hře 4 na 5 ve třetím českém úniku v oslabení Červenka, Masalskis byl pozorný. V posledních minutách zápasu se již nic zásadního nestalo a Češi tak došli ke své první výhře na turnaji.

ČR - Lotyšsko 4:2 (2:1, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 11. Erat (Krejčí, Hemský), 20. Jágr (Židlický, Plekanec), 28. Voráček (Z. Michálek), 37. Židlický (Hanzal, Nedvěd) - 14. Sprukts (M. Redlihs, Darzinš), 24. Vasiljevs (Pujacs). Rozhodčí: Pell (USA), Rönn (Fin.) - Schrader (Něm.), Wheler (Kan.). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. Diváci: 5831.

ČR: Pavelec - Židlický, Šmíd, Rozsíval, T. Kaberle, Z. Michálek, Barinka - Jágr, Plekanec, Červenka - Hemský, Krejčí, M. Michálek - Voráček, Eliáš, Erat - Nedvěd, Hanzal, Frolík. Trenér: Alois Hadamczik.

Lotyšsko: Masalskis - Rekis, Ozolinš, Bartulis, Kulda, Sotnieks, Pujacs, K. Redlihs - M. Redlihs, Sprukts, Darzinš - Karsums, Girgensons, Daugavinš - Indrašis, Vasiljevs, Keninš - Cipulis, Štals, Pavlovs. Trenér: Ted Nolan.

Alois Hadamczik (trenér): "Celé mužstvo dnes mělo od začátku velmi dobrý přístup, nasazení, bruslení i pohyb. Lotyšsko není jednoduchý soupeř, 22 hráčů z jejich kádru hraje v Evropě, jsou tak sehraní. Přesvědčili jsme se o tom i v minulých letech. Myslím, že jsme podali velmi dobrý výkon. Já i předešlí (reprezentační) trenéři jsme s tímto soupeřem zažili větší nervy než dnes, kdy jsme se nemuseli strachovat až do konce o výsledek."

Česká televize nevlastní práva na šíření záznamů a sestřihů hokejových utkání ZOH na internetu. Děkujeme za pochopení.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.