ČTsport

ČTsport
středa 22. srpna 2018 Bohuslav

Selänne: Vím, že je to naposled, proto je těžké se ubránit emocím

Velikost textu:

Soči - Pošesté a definitivně naposledy se představí na olympijských hrách v Soči jedna z největších postav historie finského hokeje Teemu Selänne. Ostřílený veterán připustil, že se z toho důvodu jen těžko brání emocím. Vše okolo sebe o to více vnímá, a i proto se rozhodl neodmítnout tentokrát možnost nosit na dresu kapitánské "céčko". Uznávaný útočník Anaheimu, s nímž v roce 2007 vyhrál Stanley Cup, vyrovná šestou olympijskou účastí rekord krajana Raima Helminena. V třiačtyřiceti letech však ví, že v čele už se za další čtyři roky neosamostatní.

Teemu Selänne
Teemu Selänne

"Myslím, že ať už děláte naposledy cokoliv, je to emotivní, protože mnohokrát ani nevíte, že to je vaše naposledy, a je tu pořád spousta věcí, na něž myslíte v souvislosti s tím, co bude následovat. Ale když víte, že to naposledy opravdu je, vidíte věci jinak a chcete si vše v sobě uchovat," uvedl Selänne v dějišti Her pro server NHL.com.

"Finský blesk" se pod pěti kruhy představil poprvé v Albertville 1992 a pak pokaždé od Nagana 1998. Ve sbírce má stříbro z roku 2006 a dva bronzy. Další stříbro a bronz má ze světových šampionátů. V národním týmu odehrál 90 zápasů a zaznamenal 96 bodů za 50 branek a 46 asistencí. S 37 body (16+21) z 31 zápasů je nejproduktivnějším hokejistou olympijské historie.

Teemu SelänneTeemu Selänne:

"Má kariéra na mezinárodní scéně byla neuvěřitelnou cestou a zakončit ji tady, to je perfektní způsob."

Léta odmítal být kapitánem, tentokrát je ale vše jinak. "Obvykle jsem asistentem kapitána. Mnohokrát se mě ptali, zda nechci být rovnou kapitánem, ale k tomu, abych byl lídrem, opravdu netřeba to jiné písmeno na dresu," vysvětlil Selänne. "Tentokrát je to ovšem naposledy a nyní jsem cítil, že je čas, abych kapitánem byl. A jsem tím velice poctěn," dodal.

Poprvé se hokejový gentleman na mezinárodní scéně představil v roce 1988 na juniorském mistrovství Evropy. Od jeho první účasti na OH uplynulo již 22 let. V Salt Lake City 2002 si myslel, že se jeho kariéra chýlí ke konci - sužovaly ho problémy s kolenem. "Koleno bylo čím dál horší a já si myslel, že to vydržím tak jeden až dva roky," připustil Selänne.

Fin Teemu Selänne bráněný Američanem Jackem Johnsonem v semifinálovém zápase olympijských her ve Vancouveru 2010
Fin Teemu Selänne bráněný Američanem Jackem Johnsonem v semifinálovém zápase olympijských her ve Vancouveru 2010

Tehdy si jen těžko představoval, že pojede ještě do Turína 2006. A Vancouver čtyři roky nato? Nebo dokonce Soči? "Tehdy bych po Salt Lake City vsadil úplně všechno, že v Soči už hrát nebudu. Ale takhle občas věci fungují, když si to užíváte. Máte z toho radost, hokej si užíváte a pak se dobré věci stanou," uvedl Selänne.

Hodně mu pomohla výluka NHL v sezoně 2004/05. Mohl podstoupit operaci a celý rok zasvětit rehabilitaci. "Tam jsem nabral nový vítr do plachet," připomněl helsinský rodák.

Místo předčasného odchodu do hokejového důchodu povede v Soči tým Suomi do boje jako člen první formace s Mikaelem Granlundem a Aleksanderem Barkovem, dvěma z pěti hráčů finského výběru, kteří při jeho mezinárodním debutu ještě ani nebyli na světě.

A lze očekávat, že budou mít podobné pocity jako jejich devatenáctiletý spoluhráč Olli Määttä, který možnost zahrát si v jednom týmu se Selännem nazval splněným snem. "Bude to rozhodně něco naprosto fantastického," prohlásil Määttä.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.