ČTsport

ČTsport
středa 22. srpna 2018 Bohuslav

Bronzový olympijský sen: Z pokojské medailistkou

Velikost textu:

Soči - Špičkové sportovní výkony k zisku olympijské medaile nestačí. Druhým stavebním kamenem úspěchu je dostatečné finanční zázemí. Ukazuje to příběh britské snowboardistky Jenny Jonesové, jež pro svou zemi v Soči vybojovala první a zatím jedinou medaili - bronz ve slopestylu. Přitom ještě nedávno stlala postele a čistila záchody jako hotelová uklízečka. A nebýt štědrého mecenáše, pravděpodobně by se na olympiádu nikdy nedostala.

Jenny Jonesová
Jenny Jonesová

Čistě provedené triky kombinované s dlouhými skoky - bronzová jízda Jenny Jonesové přinesla Velké Británii první olympijskou medaili. Cesta k ní byla ale klikatá. Rodačka z Bristolu si ještě před pár lety vydělávala na živobytí jako pokojská a na snowboard se dostala jen ve svém volném čase. "Když jsem ještě pracovala v hotelu, nikdy mě nenapadlo, že bych se mohla někdy dostat až sem. Vždyť jsem připravovala snídaně a čistila toalety... a prkno jsem měla jen pro zábavu," říká dojatá Jenny.

Únavnou práci opustila v roce 2010. Právě tehdy vznikla Britská lyžařská a snowboardová federace, kterou začal milionovými částkami podporovat realitní magnát John Ritblat. Hlavně díky jeho pomoci mohla Jenny začít trénovat a naplno se připravovat na první závody. "Musíme hledat talenty a vytvářet podporu. A to nejen na světových šampionátech nebo olympiádách. Všechno musíme stavět na stabilních finančních základech. Chceme v Británii trvalou podporu zimních sportů. Je to velká investice, ale moc potřebná," nechal se slyšet Ritblat.

Jenny Jonesová
Jenny Jonesová

Jenny Jonesová by na medailových pozicích neměla zůstat dlouho osamocená. Mecenášský způsob financování je na Britských ostrovech považovaný za průlom v podpoře sportu. Spojené království proto letos počítá s třemi olympijskými medailemi, což by byl nejlepší výsledek od roku 1936. Ještě s většími nadějemi Britové vyhlíží další zimní olympiádu v roce 2018.

přehrát video
Snowboardistka Jenny Jonesová se živila jako uklízečka

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.