ČTsport

ČTsport
pondělí 25. června 2018 Ivan

Stíhačku suverénně ovládla Domračevová, Soukalová doběhla čtvrtá

Velikost textu:
aktualizováno 11. 2. 2014 17:54

Soči - Stíhací závod žen na 10 km skvělým způsobem vyhrála Běloruska Darja Domračevová, která měla v cíli před druhou Torou Bergerovou komfortní náskok bezmála čtyřiceti vteřin. Bronz brala slovinská biatlonistka Teja Gregorinová. Výtečný závod odjela Gabriela Soukalová, která se postupně díky dobré střelbě posunula z 29. až na čtvrtou pozici a na bronz ztratila necelých šest sekund. Veronika Vítková se naproti tomu propadla pořadím na 21. místo.

Gabriela Soukalová
Gabriela Soukalová

Nejvýhodnější pozici měla na startu Anastasia Kuzminová, jejíž náskok na druhou Rusku Olgu Vilochinovou činil rovných dvacet vteřin. Na střelnici nezaváhala, avšak díky pomalejšímu běhu i delšímu váhání při střelbě se manko závodnic za ní smrštilo na polovinu – na mezičase byla druhá Vilochinová, hned za ní jela Běloruska Domračevová. První střelecká položka nevyšla Veronice Vítkové, která jednou minula a propadla se, naopak Gabriela Soukalová tentokrát střílela přesně a posunula se na konec druhé desítky.

Díky skvělému běhu se na Kuzminovou dotáhla Domračevová a společně utvořily na čele pole dvoučlenný vláček. Na střelnici už dorazily obě závodnice pospolu: druhá ležecká položka však pro Kuzminovou znamenala jedno trestné kolo, Domračevová naopak byla znovu bezchybná a šla do vedení. Skvěle odstřílela Soukalová a posunula se už na desáté místo a i Vítková se tentokrát chyby vyvarovala.

Domračevová zůstala fenomenální i na první stojce a její pozice na čele byla neotřesitelná, excelentní posun vpřed však předváděla Soukalová – třetí střelbu znovu zvládla bez chyby a najednou v pořadí poskočila už na pátou pozici s třívteřinovou ztrátou na bronz. V běhu na střelnici navíc už utvořila miniskupinku s Norkou Bergerovou a Američankou Dunkleeovou, v kapse před nimi stoupala na trati Kuzminová.

Zamotání příběhu přinesla druhá stojka a poslední rána Domračevové, kterou minula. I tak však vyjela ze střelnice s komfortním náskokem. Chybovala i Soukalová, na bronz nicméně těsně po střelbě i tak ztrácela jen půl sekundy - propadla se však v běhu, když přes ní šla jak Gregorinová, tak Semerenková. Nakonec ve finiši druhou jmenovanou ještě předstihla a skončila těsně čtvrtá s tím, že na bronz ztratila necelých šest vteřin.

"I když to na čas bylo blízko, v cílové rovince je těch pět vteřin docela velký kus. Už jsme nemohla nechat tam ani půl vteřiny," zopakovala Soukalová, že do závěru dala všechno. "Kdyby to bylo třeba ještě o 500 metrů dál, ujela by mi ještě o pět vteřin. Nedojela bych ji," ujistila. Z vítězství se radovala suverénní Domračevová, stříbro brala Norka Bergerová a bronz Slovinka Gregorinová. Veronika Vítková spadla pořadím o pět míst na 21. místo, další česká závodnice Eva Puskarčíková dojela na 42. pozici, Jitka Landová pak finišovala jako 52.

 • Vítězná Darja Domračevová
  Vítězná Darja Domračevová autor: Gero Breloer, zdroj: AP Photo
 • Gabriela Soukalová na ZOH v Soči
  Gabriela Soukalová na ZOH v Soči autor: Roman Vondrouš, zdroj: ČTK

Sedmadvacetiletá Domračevová si dojela pro první olympijské zlato v kariéře, aktuálně druhá žena světového poháru dosud měla na kontě bronz z Vancouveru. Bergerová, která vede hodnocení seriálu, dnes získala rovněž svou druhou olympijskou medaili. Gregorinová slaví premiérový cenný kov pod pěti kruhy.

Gabriela Soukalová:

"Všichni se mě ptají, jestli jsem zklamaná, ale já vůbec nejsem. Byl to velmi dobrý výkon. Před závodem jsem si říkala, že bych mohla být s čistou střelbou do desítky, ale že by to vyšlo i s jednou chybou na čtvrté místo, to jsem si ani nepomyslela. Víc to nešlo."

Po úvodním závodu na OH s třemi chybami na první střelnici byla Soukalová smutná. "Měla jsem krizovou pětiminutovku, ale pak jsem si z toho začala dělat legraci a říkala, že je to jen jeden závod. Sice zamrzí, že to je na olympiádě, ale myslím, že jsem na tyhle pády docela odolná, tak jsem si z toho udělala spíš legraci," uvedla Soukalová. Nyní jí zářil na tváři úsměv. "Jsem o hodně klidnější. Říkám si, že i kdyby se teď už nic nepovedlo, tak mi spadl kámen ze srdce. Sice je to brambora, ale je prostě senzační," prohlásila.

Ženy - stíhací závod (10 km):

1. Domračevová (Běl.) 29:30,7 (1 tr. okruh), 2. Bergerová (Nor.) -37,6 (1), 3. Gregorinová (Slovin.) -42,0 (1), 4. Soukalová -47,6 (1), 5. Valj Semerenková (Ukr.) -52,9 (1), 6. Kuzminová (SR) -58,4 (2), 7. Viluchinová (Rus.) -1:02,2 (1), 8. Oberhoferová (It.) -1:07,1 (1), 9. Flatlandová (Nor.) -1:09,5 (0), 10. Vita Semerenková (Ukr.) -1:09,6 (2), ...21. Vítková -2:12,2 (2), 42. Puskarčíková -4:28,3 (2), 52. Landová -6:06,9 (5).

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.