ČTsport

ČTsport
pátek 17. srpna 2018 Petra

Prázdná sedadla obsazují dobrovolníci, přiznávají organizátoři

Velikost textu:
aktualizováno 11. 2. 2014 20:53

Soči - Problém s prázdnými sedadly na zimních olympijských hrách v Soči přetrvává, a některé soutěže se tak odehrávají před poloprázdným hledištěm. Pořadatelé potvrdili, že se snaží prázdná místa při některých méně populárních disciplínách zaplňovat dobrovolníky. Volné sedačky byly k vidění už na olympijském stadionu Fišt během zahájení. O něco víc je jich v areálech Krasné Poljany v horách.

Poloprázdná tribuna v Extreme Parku Roza Chutor během mužského slopestylu
Poloprázdná tribuna v Extreme Parku Roza Chutor během mužského slopestylu

Hry jsou sice teprve na začátku, už nyní se ale zdá, že část zahraničních diváků mohla od návštěvy Soči odstrašit všudypřítomná bezpečnostní opatření a spletitá ruská byrokracie.

Podle mluvčí organizačního týmu Alexandry Kostěrinové se do "motivačního programu" zapisují dobrovolníci, kteří jsou povoláváni v případě, že návštěva na sportovišti není dostatečná. "Pokud jsou volná sedadla, pak ano, můžeme přizvat dobrovolníky, aby je zaplnili," řekla Kosterinová podle serveru FoxNews.com.

"Rusové chodí na poslední chvíli"

Přestože se první den prodalo 92 % vstupenek, stadiony byly v sobotu plné pouze z 81 procent, píše BBC. Podle pořadatelů za to může zvyk Rusů chodit na sportovní podujetí až na poslední chvíli. "Proto také spousta diváků přišla na Hry pozdě. Mohli jsme ztratit zhruba okolo 10 % lidí, kteří ale nakonec na stadionech byli," potvrdila mluvčí ZOH v Soči Alexandra Kosterinová.

"Během prvních dní si lidé hlavně zkoušejí, jak dlouho jim potrvá, než se dostanou na místa konání, a jak dlouho jim zabere dostat se přes bezpečnostní prohlídky," pokračuje Kosterinová. "Pracujeme na tom, snažíme se jim pomoci všemi možnými prostředky, které máme k dispozici," doplňuje mluvčí Her.

Většina cizinců, kteří do Soči dorazili, se tak dá rozdělit do tří kategorií: zkušení světoběžníci, kteří se nenechají jen tak snadno vystrašit, zarytí olympijští fanoušci, kteří by cestovali do jakékoli pořadatelské země, a movití turisté či podnikatelé, kteří za sebe mohou nechat jiné vyřídit veškerou cestovní logistiku.

Osmdesátiletá japonská důchodkyně Micuko Tagučiová patří do první skupiny. Cestovala už do válkou sužovaného Afghánistánu i neklidného Pákistánu a teroristické hrozby vznášející se nad olympiádou ji nijak neděsí.

Výlet za statisíce

Co ji ovšem zarazilo, byly náklady na cestu do Soči z jihojaponského ostrova Kjúšú. Včetně ubytování, letů a vstupenky za 2 000 dolarů (asi 40 tisíc korun) na úvodní ceremoniál spočítala náklady za pětidenní pobyt v Soči na 18 000 dolarů (asi 360 tisíc korun). To je podle ní čtyřikrát víc, než kolik utratila za olympijské hry v Londýně. "Je to tu hodně drahé. To mě překvapilo," řekla poté, co dofandila japonskému krasobruslaři Juzuru Hanjuovi.

 • Areál Laura během skiatlonu běžců na lyžích v Krasné Poljaně
  Areál Laura během skiatlonu běžců na lyžích v Krasné Poljaně autor: Kay Nietfeld, zdroj: ČTK/DPA
 • Tribuna fanoušků při mužském sjezdu v Centru sjezdového lyžování Roza Chutor
  Tribuna fanoušků při mužském sjezdu v Centru sjezdového lyžování Roza Chutor autor: Michael Kappeler, zdroj: ČTK/DPA

Aby snížili náklady, rozhodli se Nizozemec Jan van Meer a jeho tři přátelé letět přes Istanbul do Krasnodaru, regionální metropole, a ne přímo do Soči. K jejich smůle ale letadlo hodinu kroužilo nad Istanbulem, zatímco se turecké úřady snažily vyřešit pokus o únos letadla, které se ukrajinský cestující snažil odklonit na Soči.

Kvůli tomuto zpoždění ujel Van Meerově skupině vlak z Krasnodaru do Soči. Když konečně dorazili do olympijského města, čekali 30 minut na vydání speciálních pasů, které diváci potřebují ke vstupenkám, aby mohli projít na sportoviště. Přišli tak o začátek závodů v rychlobruslařské aréně.

"Spousta mých přátel sem vůbec nejela," řekl van Meer, který za deset dní v Soči utratí celkem asi 7 000 dolarů (asi 140 tisíc korun). Jde o pátou zimní olympiádu, které se účastní. "Část z nich nejela, protože je to moc drahé. A jiní mají strach z pumových útoků," dodal.

Čeští fanoušci, kteří chtějí odletět do Soči na poslední chvíli, musejí počítat minimálně se třemi dny na vyřízení víza. Pětidenní zájezd na olympiádu může stát až 60 tisíc korun, v závislosti na počtu a typu vstupenek. Kdo chce vyrazit po vlastní ose, dá za dvoulůžkový pokoj na noc v průměru okolo pěti tisíc. Na olympiádu vyrazí zhruba 2 000 českých fanoušků. Jen z Prahy do Soči míří šest charterových letů.

Zdroj: BBC, ČT sport, ČTK, foxnews.com

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.