ČTsport

ČTsport
pondělí 24. září 2018 Jaromír

Zákony? Homosexuálům v Soči vadí spíš dotěrní novináři

Velikost textu:
aktualizováno 11. 2. 2014 10:27

Soči - V Soči se nachází gay klub s názvem Maják. Od té doby, co je olympiáda v plném proudu, se nachází doslova v obležení zahraničních novinářů. Zajímá je, jak žijí místní homosexuálové poté, co byl v Rusku přijat kontroverzní zákon zakazující homosexuální propagandu mezi nezletilými. Ve skutečnosti ale gaye netrápí tolik legislativa, jako právě dotěrní novináři. Spolumajitel klubu to řekl americkému listu The New Republic. "Soči je jedno z nejtolerantnějších měst v Rusku, dokonce i ve srovnání s Moskvou," myslí si Andrej Taničev.

Noční gay klub Maják v Soči
Noční gay klub Maják v Soči

"Všechny země už sem vyslaly své zpravodaje, kromě Španělů, chválabohu," postěžoval si Taničev. Jen za poslední měsíc musel poskytnout přes dvě stovky rozhovorů. Novináři touží zjistit, jak se gayům v Soči žije. "Je jich (cizích novinářů) příliš mnoho," prohlásila i pokladní v Taničevově klubu. "Kladou vždy stejné otázky (na pronásledování a bití gayů). Vždy říkám, že dodržujeme všechny zákony. Nikdo nás neobtěžuje a my nikoho neobtěžujeme," dodala.

Nejen obsluha, ale i hosté prý už mají plné zuby reportérů a jejich kamer, protože netouží dostat se na obrazovky. Jeden z návštěvníků tu slavil narozeniny opileckým tancem - a pak se objevil v amerických zprávách. "Volali jsme minulý týden kvůli interview a dostali jsme 15 minut mezi Finy a Švýcary," pochlubila se americké reportérce její dánská kolegyně. Většina novinářů je z USA, nicméně rekord prý drží britská BBC. Její zpravodajové do klubu zavítali už čtyřikrát.

Rusko je tolerantnější než kdy dřív, míní Taničev

Nová pravidla podle Taničeva klub nepostihla. "Zákon se týká propagandy mezi nezletilci, ale my sem nepouštíme nikoho, komu nebylo jednadvacet," tvrdí. Podnikat prý bylo mnohem těžší před deseti lety, kdy klub otevřel a kdy se gayové styděli přijít. "Sovětský svaz býval uzavřenou zemí a měl své vlastní zvyky. Mravy se mění pomalu, pomalu roste i tolerance. Ale teď je tolerance mnohem více než před deseti lety," vysvětlil.

Noční gay klub Maják v Soči
Noční gay klub Maják v Soči

Server newsru.com připomněl, že Taničev před dvěma týdny v internetové televizi Dožď vyčinil starostovi Soči. Anatolij Pachomov totiž tvrdil v rozhovoru pro BBC, že v dějišti olympiády žádní homosexuálové nejsou, protože "na Kavkaze se to nesluší". Taničev si naopak myslí, že v Soči jako vyhledávaném letovisku je gayů více než v jakémkoli jiném ruském městě. A jeden podnik pro homosexuály se nalézá hned vedle starostova bydliště.

Žádná diskriminace v Soči, sliboval Putin

Ruské úřady se na nejvyšší úrovni zaručily, že se homofobní zákon nebude vztahovat na účastníky a návštěvníky olympiády a sportovcům ani turistům nehrozí žádné pronásledování. Prezident Vladimir Putin opakovaně ujišťoval, že Hry v Soči se odehrají podle olympijské charty - tedy bez jakékoliv diskriminace.

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.