ČTsport

ČTsport
úterý 14. srpna 2018 Alan

Trenér biatlonistů Rybář: Moje mise je zčásti splněna

Velikost textu:

Soči - Když Ondřej Moravec odstřílel rychle a bezchybně poslední položku ve stíhacím závodu, trenér Ondřej Rybář zaťal pěst. Tým převzal po mnoha letech strádání po Hrách ve Vancouveru a za čtyřletý cyklus měl za úkol získat v Soči první olympijskou biatlonovou medaili. Nyní už má dvě: bronz Jaroslava Soukupa ve sprintu a Moravcovo stříbro ve stíhačce.

Po Moravcově poslední střelbě Rybář okamžitě hlásil do vysílačky kolegům na trať: "Je druhý, má náskok 15 sekund." A když český závodník projížděl cílem, kouč se jen doširoka usmál a v nevěřícném, ale radostném gestu si rukama zakryl obličej. "Dochází mi to, po takovém vystoupení musíme být náramně spokojení," prohlásil.

Tvrdí, že český tým za poslední roky nabyl síly, která ve světě něco znamená. "Můžeme to nazvat satisfakcí. Olympiádu sleduje ještě více fanoušků a tento úspěch udělal radost všem. Ti kluci jsou úplně obyčejní lidé a ten, kdo je zná, jim to přeje dvojnásob. Udělali pro to moc a váží si toho," řekl pětatřicetiletý Rybář.

Na Moravcovi si cení hlavně odhodlanosti. Že všechno dělá na sto procent. Že se vypiplal, přestože jako dítě byl na vozíku. Na Soukupovi férovost a skromnost, i když na něj někdy musel být přísnější. I to, jak se vrátil po těžkém zranění po předloňském pádu na kole, jak se stará o své dva postižené bratry.

"Ondra to dělá na sto procent a vyžaduje to i od ostatních," řekl Rybář. Někdy to znamená i konflikty. "Nemám mu to za zlé. Člověk těžko snáší kritiku, ale když si ji nevezmete k srdci, tak se nikdy nezlepšíte. Pro mě je to i někdy poučení," uznal. "A on je takový identifikátor, na něm poznám, jestli je nějaký problém," uvedl.

Šťastný Ondřej Moravec
Šťastný Ondřej Moravec

Moravec je přímočarý, férový. Netají se s ničím, jedná na rovinu. "A já s tím problém nemám. Řeším to podobně, když se mi něco nelíbí, tak mu to řeknu. Ondra je článek, který mi ohromně pomohl," pochválil medailistu kouč. "Když Ondra řekne, že je toho moc, tak vím, že je toho moc," řekl.

Kdyby olympiáda v Soči nevyšla, byl by zklamaný. Po dvou závodech ale už má klid v duši. "Ted je mi dobře," prohlásil. "Ukázalo se, že jsme na dobré cestě, moje mise je do jisté míry splněná," řekl. "Jako kluk jsem chtěl startovat na olympiádě, teď tady jsem jako trenér. Je to sice úplně jiná strana barikády, ale je to splnění klukovského snu," dodal.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.