ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana

Slovenka Kuzminová byla ráda, že zlato slavila doma v Rusku

Velikost textu:
aktualizováno 10. 2. 2014 15:50

Soči/Bratislava – Slovensko slaví první medaili ze Soči. Zlato našim východním sousedům vybojovala ve sprintu rodačka z Ruska Anastasie Kuzminová. Vítězství je o to cennější, že jako vůbec první biatlonistka obhájila olympijské zlato. "Zlaté repete! Fantastické - výkon jako z jiné planety," napsal na titulní stránce nejčtenější slovenský list Nový čas. Kuzminová, která si užívala takřka domácího prostředí, medaili věnovala bratrovi Antonu Šipulinovi, který v sobotu přišel chybou při posledním výstřelu o cenný kov ve sprintu mužů. 

Anastasia Kuzminová po vítězství ve sprintu
Anastasia Kuzminová po vítězství ve sprintu

Kuzminová od prosince 2008 sice reprezentuje Slovensko, ale Hry v Soči bere tak, že závodí doma. "Vyhrát zlato v mé rodné vlasti je velká věc. Mám slovenský pas, ale jsem Ruska," podotkla. "Tady jsem doma. Musím říct, že atmosféra tu byla doslova rodinná. Každý mě tak moc podporoval, cítila jsem se tu moc příjemně," doplnila trojnásobná olympijská medailistka.

Na sedmiapůlkilometrové trati se Kuzminové povedlo porazit druhou Olgu Viluchinovou z Ruska téměř o 20 sekund. "Sedlo mi to. Přitom během sezony jsem se dost trápila se střelbou. Ale dneska mi prostě všechno vyšlo. Věřila jsem, že to přijde ve správnou chvíli. Stále si myslím, že se mi to jen zdá, bojím se z toho snu probudit," dodala Kuzminová s úsměvem.

Naturalizovaná Slovenka však litovala sobotního nezdaru svého bratra. "Cítila jsem se za něj opravdu špatně. Bohužel to nebyl jeho den. Tak jsem si dnes řekla, že když to bude můj den, tak medaili věnuji jemu," prohlásila Kuzminová po závodě. 

Celé Slovensko slaví

Na Slovensku vzbudila zlatá medaile Kuzminové obrovskou vlnu radosti. Slovenské deníky nešetřily oslavnými titulky, na Twitteru se to bezprostředně po závodě jen hemžilo nadšenými příspěvky. Zatímco v Česku zaujalo vyjádření Kuzminové, že v Rusku se cítí doma, na Slovensku – zdá se – berou ruskou národnost "své zlaté Nasti" s větším nadhledem.

OHLASY VE SLOVENSKÉM TISKU

Deník Pravda: Zlatá Kuzminová. Slovensko má obrovskou radost ze zlaté medaile
Tomu se říká načasovaná forma. Kuzminová obhájila olympijské zlato elegantním způsobem výjimečné profesionálky. Soupeřkám nedala šanci, běh i střelbu zvládla učebnicově. Za medailí šla jako dravec za kořistí.

Deník Šport: Nastina paráda - obhájila zlato
Rusové se mohou chytat za hlavu, že ji kdysi nechtěli. Nasťa, původem Ruska, získala zlato na olympiádě v Rusku, jenomže v slovenských barvách.

Deník Sme: Slovensko má zlato. Hry budou úspěšné

Hospodárske noviny: Těžké časy zvládla. A zrodila se šampionka 

Zdroj: ČT sport, ČTK, Twitter

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.