ČTsport

ČTsport
středa 19. září 2018 Zita

Estonský olympijský výbor potvrdil dopingové podezření Šmigunové

Velikost textu:

Tallinn - Podle estonského olympijského výboru je bývalá běžkyně na lyžích Kristina Šmigunová-Vähiová podezřelá z dopingu na olympijských hrách v Turíně.

Kristina Šmigunová-Vähiová
Kristina Šmigunová-Vähiová

Generální sekretář Siim Sukles řekl, že výbor získal informace v prosinci dopisem od Mezinárodního olympijského výboru. Další detaily ale odmítl zveřejnit. Informace o podezření z dopingu dvou bývalých estonských hvězd Šmigunové a Andruse Veerpala se objevila v médiích v pátek krátce před zahájením her v Soči. Zástupci Světové antidopingové agentury WADA, která testuje vzorky osm let staré podle nových metod, zprávy odmítli potvrdit s tím, že výsledky zpětných testů oznámí až po skončení olympiády. Podezření nepotvrdilo ani vedení MOV. 

Siim Sukles nyní řekl, že podezřelou je Šmigunová. Veerpala, který v závodu na 15 km klasickou technikou odsunul na druhé místo Lukáše Bauera, nejmenoval. Šmigunová-Vähiová vedle vítězství ve skiatlonu, kde porazila Kateřinu Neumannovou, ovládla i závod na 10 km klasicky.

Pokud se podezření potvrdí, čeká Estonku diskvalifikace. Neumannová by v tom případě získala dodatečně zlato ze skiatlonu a na desítce by se posunula na čtvrtou pozici. Z Turína už má zlatou medaili z volné třicítky. Informaci prozradila ruskému tisku mluvčí MOV Emmanuelle Moreauová a podle jejích zpráv se měl doping týkat nejméně čtyř estonských závodníků v běhu na lyžích.  

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.