ČTsport

ČTsport
středa 19. září 2018 Zita

"Záhadný" snímek Putina a pěti olympijských kruhů

Velikost textu:
aktualizováno 8. 2. 2014 14:15

Soči - Na veřejnost se dostaly fotografie ruského prezidenta Vladimira Putina při sledování televize v jeho prezidentském apartmá. Na snímcích je vidět obrazovka a na ní zahajovací ceremoniál ZOH v Soči s pěti olympijskými kruhy. Píše o tom server The Telegraph. Při ceremoniálu přitom pátý kruh chyběl. Prezident týmy, které na ceremoniálu pracovaly, pochválil za dobrou práci.

Vladimir Putin sleduje začátek ZOH v Soči
Vladimir Putin sleduje začátek ZOH v Soči

Rusko se jako hostitel zimních olympijských her poprvé zastydělo – a hned během zahájení. Z pěti vloček stoupajících ke střeše stadionu se totiž proměnily v olympijské kruhy jen čtyři. Na fotografii pořízené v Putinově apartmá ale vše vypadá v pořádku.

Prioritou zachování olympijské tradice

Když se objevil problém s kruhy, ruská televize rychle použila záběry z dřívější generálky. A technická porucha jako by nebyla. Všech pět kruhů viděli diváci státní televize Rossija 1. "Díky bohu se to neobjevilo v televizi," poznamenal k poruše Jean-Claude Killy, který stojí v čele Koordinační komise Mezinárodního olympijského výboru pro ZOH v Soči.

Televize střih přiznala. Výkonný ředitel zahajovacího ceremoniálu novinářům sdělil, že když si uvědomil, co se stalo, rozhodl o zařazení starších záběrů. Konstantin Ernst obhajoval své rozhodnutí s tím, že nejdůležitější bylo zachovat symboliku Her. "Je to špatně, ale na druhou stranu nás to neponižuje," míní Ernst. Zdaleka nešlo o první zádrhel v historii Her - ve Vancouveru, Sydney nebo Soulu měli zase potíže se zapalováním ohně.

Simon Burnton, komentátor The Guardian

"Inženýr sněhových vloček se teď někde hodně bojí o svou blízkou budoucnost."

Technická chyba při proměně vloček v olympijské kruhy
Technická chyba při proměně vloček v olympijské kruhy

Putin byl prý se zahajovacím ceremoniálem spokojen i přes zádrhel s kruhy. Po zahájení prezident týmy pochválil a vyjádřil jim svou vděčnost. Ruského prezidenta doprovázela během zahájení bývalá bobistka Irina Skvorcovová.

V klidu nechal incident dost možná i ruského premiéra Medvěděva. Ten si během tříhodinové show na chvíli zdříml. A bizarností kolem Soči přibývá. Zážitky sportovců z olympijské vesnice čím dál víc připomínají tu Potěmkinovu.

Například britská bobistka málem spadla do šachty, ve které chyběl výtah. Jejího amerického kolegu zase potrápily dveře od toalety. "Bez možnosti zavolat o pomoc jsem musel použít své schopnosti z tréninku, abych se dostal ven. Značka: Útěk z vězení," poznamenal na Twitteru.

XXII. zimní olympijské hry se konají od 6. února v ruském přímořském městě Soči, přičemž zahajovací ceremoniál proběhl 7. února.

Slavnostní zahájení sledovalo přímo na stadionu čtyřicet tisíc diváků a v televizi ho zhlédly tři miliardy lidí. V dějišti Her je stále prezident Miloš Zeman, který dnes spolu s kardinálem Dominikem Dukou otevřel Český olympijský dům. Hry skončí 23. února 2014.

Zdroj: ČT24, The Telegraph

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.