ČTsport

ČTsport
pondělí 25. června 2018 Ivan

Zeman v Soči: Utužoval vztahy s Čínou a přivítal se na večírku s Putinem

Velikost textu:
aktualizováno 7. 2. 2014 15:38

Soči - Miloš Zeman se účastní oficiálního zahájení zimních olympijských her. V ruském Soči jednal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Hovořili hlavně o vzájemné podpoře investic a ekonomické spolupráci obou zemí. Zeman pak dostal od Si Ťin-pchinga pozvánku do Pekingu. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je třeba dostat česko-čínské vztahy na "standardní úroveň". Toto pozvání proto zapadá do koncepce zahraniční politiky ČR. Zeman jednal i s nejvyššími představiteli Ázerbájdžánu a Tádžikistánu, večer se zúčastnil recepce, kterou pro státníky v Soči uspořádal prezident Vladimir Putin.

Prezident Miloš Zeman se svým čínským protějškem
Prezident Miloš Zeman se svým čínským protějškem

Český a čínský prezident se mimo jiné dohodli na obnovení činnosti česko-čínské komise pro hospodářskou spolupráci, která se naposledy sešla v roce 2009. Si Ťin-pching pozval Zemana k návštěvě Číny. "Přivítal jsem schůzku s čínským prezidentem, která se koná v Soči. Česko-čínským vztahům jsme se věnovali i v opozici a snažili se je dostat na standardní úroveň, abychom lépe využili možnosti, které tyto vztahy nabízejí," konstatoval Zaorálek. Sám by rád navštívil Čínu ještě v tomto roce.

Schůzka je podle MZV potvrzením oboustranného zájmu o další prohloubení vzájemných vztahů. Letošní rok, na který připadá 65. výročí navázání diplomatických vztahů, je mimořádnou příležitostí pro posílení stabilní spolupráce vycházející z respektu, vzájemné úcty, rovného zacházení a oboustranné prospěšnosti.

Pozvání k návštěvě Česka dostal už dřív čínský prezident. Zatím poslední cesta nejvyššího čínského představitele do Prahy se uskutečnila v roce 1987.

 • Miloše Zemana v Soči přivítal Vladimir Putin
  Miloše Zemana v Soči přivítal Vladimir Putin autor: ČT24, zdroj: Facebook Miloše Zemana
 • Prezident Miloš Zeman se svým čínským protějškem
  Prezident Miloš Zeman se svým čínským protějškem zdroj: ČT24

V pětačtyřicetiminutové besedě Zeman čínského partnera seznámil se záměrem České republiky uspořádat letos v Praze schůzku takzvané varšavské iniciativy. Fórum pro setkání předsedů vlád šestnácti zemí střední a východní Evropy s čínským premiérem má za cíl podpořit hlubší spolupráci regionu s Pekingem.

přehrát video
Zaorálek: Chceme usilovat o standardní vztahy s Čínou

Zeman ocenil vedení středoasijských zemí v souvislosti s bojem proti terorismu

Zeman se v Soči setkal také s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem. Pozval ho na oslavy pátého výročí Východního partnerství. To se letos v dubnu uskuteční v Praze. Český prezident ocenil přínos Baku k boji s islámským fundamentalismem. Vyjádřil názor, že toto téma by mělo být obsaženo v diskusi na pražské schůzce partnerství. Jednání Zemana s Alijevem bylo věnováno i hospodářské spolupráci. Český prezident vyzdvihl fakt, že objem obchodní výměny mezi oběma zeměmi se za posledních pět let zvýšil o 300 procent.

Miloš Zeman se v Soči sešel s prezidenty středoasijských zemí
Miloš Zeman se v Soči sešel s prezidenty středoasijských zemí

Zeman se podívá do Dušanbe

Česká hlava státu se rovněž setkala s prezidentem Tádžikistánu Imomalim Rachmonem. Prezident přijal pozvání k návštěvě tohoto středoasijského státu - proběhne na konci roku. Před Zemanovou cestou do Dušanbe bude zasedat smíšená česko-tádžická komise, která má vyřešit zbylé problémy tádžického dluhu vůči českým firmám. Komise připraví projekty pro obchodní delegaci, která bude prezidenta do Tádžikistánu doprovázet.

Zeman ocenil osobní roli Rachmona během občanské války v Tádžikistánu v 90. letech minulého století. Vyzdvihl i jeho příspěvek k boji s mezinárodním terorismem. Prezidenti rovněž diskutovali o současné a budoucí situaci v Afghánistánu v návaznosti na lednovou Zemanovu cestu do Kábulu a Bagrámu.

přehrát video
Soči jako místo pro setkávání politiků
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.