ČTsport

ČTsport
středa 15. srpna 2018 Hana
KRIMINOLOG O SOČI

Korupce v Rusku? Jako u nás – ale ve větším

Velikost textu:
aktualizováno 7. 2. 2014 10:01

Moskva – V Rusku startují dlouho očekávané zimní olympijské hry. Opozice tvrdí, že přestavbu Soči doprovázela rozsáhlá korupce. V kapsách korupčníků prý skončilo až 60 procent nákladů. Podle kriminologa Petra Pojmana na Hrách nejvíc vydělala struktura lidí napojená na regionální úřady a místní podnikatele. "V Rusku dochází ke stejným procesům jako v České republice – státní zakázky jsou několikanásobně předražovány. Jen to probíhá v ruských poměrech, což znamená, že zdroje jsou mnohem větší než u nás," prohlásil Pojman ve Studiu 6.

Hala Bolšoj a olympijská vesnice
Hala Bolšoj a olympijská vesnice
Otevřít galerii
 • Hala Bolšoj a olympijská vesnice autor: Yomiuri Shimbun, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/54/5391/539091.jpg?1390261052
 • Olympijský stadion Fišt v Soči autor: MAXIM SHIPENKOV , zdroj: Isifa/EPA https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/54/5391/539086.jpg?1390259813
 • Bruslařská hala Iceberg autor: Artur Lebedev, zdroj: ČTK/ITAR-TASS https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/54/5392/539129.jpg?1390298980
 • Bruslařská hala Iceberg autor: Artur Lebedev, zdroj: ČTK/ITAR-TASS https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/54/5392/539162.jpg?1390308066

Olympijské hry v Soči budou vůbec nejdražší v historii. Podle odhadů budou stát
přes 50 miliard dolarů (přes bilion korun). Když přitom Rusko v roce 2007 získalo pořadatelství letošní zimní olympiády, tvrdilo, že za Hry utratí jen 12 miliard dolarů (zhruba 250 miliard korun) - čtěte víc.

Ruská opozice se rozchází v tom, kolik se během přípravy olympiády nakradlo. Bývalý vicepremiér Boris Němcov nedávno uvedl, že v kapsách korupčníků zůstalo až 60 procent nákladů, jiné zdroje hovoří zhruba o třetině z celkové sumy. Ruský aktivista Alexej Navalnyj dokonce zveřejnil interaktivní mapu korupčních praktik, které údajně ovládly budování
olympijských sportovišť, komunikací a hotelových kapacit v Soči (více zde). Ruský prezident Vladimir Putin případy úplatkářství nevyloučil. Na rozsáhlou korupci ale podle něj kontrolní orgány nenarazily.

Navalného mapa korupčních praktik v Soči
Navalného mapa korupčních praktik v Soči

Ruské podsvětí doznalo změn

Pozice takzvaných "vorů v zakoně", tedy vysokých kriminálních autorit zločineckých skupin, podle Pojmana oslabuje. Největší z ruských mafiánských bossů Aslan Usoyan byl v lednu loňského roku zabit kulkou do hlavy sniperem. Přezdívalo se mu "Děda Hassan".

"Dřív přeci jen být autoritou kriminálního světa byl svého druhu sociální status. Nyní jako by organizované skupiny neměly tvář," podotkl Pojman. Tyto skupiny jsou podle něj většinou propojeny se státními úředníky a lobbisty. "To je struktura, která v současné době ovládá ruské podsvětí," zdůraznil kriminolog.

Pojman o "voru v zakoně"

"Struktura pozice vora v zakoně se po celé 20. století mění. Vzniklo to někdy ve 30. letech ve stalinských gulazích, kde vory v zakoně mocensky ovládali tyto tábory. V některých táborech měli absolutní moc. Vzešla z toho poměrně složitá zločinecká struktura, která se po Stalinově smrti rozšířila do svobodného světa a po dlouhou dobu určovala to, co bychom nazvali ruským organizovaným zločinem."

"Řada vorů po rozpadu SSSR vyrazila do zahraničí a v kriminální a koneckonců i té legální činnosti pokračovala, protože průnik do legálních forem obchodu patří k definičním znakům moderních forem organizovaného zločinu."

Andranik Soghojan
Andranik Soghojan

V Česku se "proslavil vor v zakoně" Andranik Soghojan. Podle obžaloby si objednal vraždu arménského podnikatele. Při Soghojanem organizovaném vražedném honu byl podle spisu omylem zavražděn jiný člověk a další byl pobodán. Městský soud v Praze mu udělil výjimečný dvaadvacetiletý trest vězení. Verdikt pak potvrdil Vrchní soud v Praze (čtěte víc). V souvislosti se Soči se ale podle Pojmana organizátoři konfliktu těchto ruských struktur - včetně Soghojana - bát nemusejí. "Z Ruska byl v roce 2007 vyhoštěn, má tam minimální vliv. Zřejmě mu bylo sděleno, že koláč, který se bude rozdělovat v Soči, pro něj není určen," poznamenal kriminolog.

Riziko útoků v Soči? Vysoké, míní kriminolog

Pořadatelé olympijských her mají obavy z teroristických útoků. Rusko jim čelilo v posledních měsících hned několikrát. Dějiště Her leží nedaleko Kavkazu, který se dlouhodobě potýká s násilnými akcemi náboženských extremistů usilujících o vytvoření islámského státu. Hry proto doprovázejí mimořádná bezpečnostní opatření. "Riziko, že k teroristickému útoku dojde, je v Soči poměrně vysoké. Netýká se to přitom jen Soči – už od podzimu probíhají útoky na jiných místech – například ve Volgogradu," upozornil Pojman. V prosinci při dvou sebevražedných útocích zemřelo 34 lidí a více než 100 se zranilo.

Ruské úřady na konci ledna oznámily, že dva sebevražedné atentáty ve Volgogradu měli na svědomí Asker Samedov a Sulejman Magomedov. Jedná se o příslušníky teroristické skupiny z autonomního Dagestánu na neklidném severním Kavkazu. Před pár dny Rusko oznámilo, že dopadlo i organizátora útoků  Džamaldina Mirzajeva (více zde).

Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.