ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan

Dvanáct sad medailí navíc. V Soči má premiéru hned 9 disciplín

Velikost textu:

Soči - Zatímco některé sporty, jako lední hokej či skoky na lyžích mužů, již neodmyslitelně patří k programu zimních olympijských her, devět disciplín bude mít v Soči svoji premiéru. A v některých budou adepty na cenný kov i čeští sportovci.

Lyžařský slopestyle
Lyžařský slopestyle

Nejatraktivnější novou soutěží pro české fanoušky bude dozajista smíšená štafeta v biatlonu. V disciplíně, v níž startují dvě ženy a dva muži, se totiž českému týmu daří. V roce 2013 na domácím světovém šampionátu kvarteto ve složení Ondřej Moravec, Jaroslav Soukup, Gabriela Soukalová a Veronika Vítková získalo bronz a na počátku této sezony štafeta, ve které Soukupa nahradil zkušený Zdeněk Vítek, dokonce ovládla závod světového poháru v Östersundu.

Tyto úspěchy by český tým rád potvrdil i v Soči. Dalšími adepty na stupně vítězů budou Francouzi, Norové či Rusové.

Nemalé ambice mají čeští olympionici i v nových snowboardových disciplínách, slopestylu a paralelním slalomu. Soutěž ve slopestylu, v níž jezdci projíždí trať, na které jsou různé skoky či raily, a snaží se získat za předvedené triky co největší počet bodů, již odstartovala kvalifikacemi. V té ženské se představila i Šárka Pančochová, druhá žena světové poháru, jež skončila pátá a těsně jí tak unikl přímý postup do finále.

Slopestyle
Slopestyle

Napravit to bude moci v neděli, kdy snowboardistky budou v semifinále bojovat o čtyři zbývající volná místa. Kromě Pančochové jsou favoritkami na medaile Nizozemka Cheryl Maasová či Američanka Jamie Andersonová. Mezi muži je horkým adeptem na zlato Kanaďan Maxence Parrott, jenž přišel hned o dva velké soupeře. Nor Torstein Horgmo si v Soči zlomil kliční kost a Shaun White z USA se odhlásil kvůli nebezpečné trati.

To paralelní slalom, tedy závod dvou snowboardistů mezi brankami, v němž postupuje ten rychlejší, se pojede až na závěr her, 22. února. I v něm ale Česká republika bude mít horké želízko v ohni, a to rovněž druhou ženu světového poháru Ester Ledeckou. Hlavní favoritkou na zlato však bude Švýcarka Patrizia Kummerová. Mezi muži by to měl být zase Francouz Sylvain Dufour.

Ester Ledecká
Ester Ledecká
Více fotek
 • Ester Ledecká zdroj: SLČR https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5401/540084.jpg
 • Šárka Pančochová autor: Roman Vondrouš, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5435/543463.jpg
 • Japonský pár Narumi Takahašiová a Ryuichi Kihara autor: Bernat Armangue, zdroj: ČTK/AP/ https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5437/543620.jpg
 • Němečtí sáňkaři Toni Eggert a Sascha Benecken autor: Jens Meyer, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/43/4287/428686.jpg

V Soči se již premiérově rozběhla i týmová soutěž v krasobruslení, která má za sebou krátký program mužů a sportovních dvojic a v čele jsou zatím jedni z favoritů Rusové. Disciplína, v níž soupeří celkově deset týmů, bude v sobotu pokračovat krátkým programem žen a tanečních párů. Do volných jízd, které jsou na programu v sobotu a v neděli, postoupí pět nejlepších národů.

Závodu pod pěti kruhy se dočkaly i skokanky na lyžích. O jejich startu se spekulovalo již ve Vancouveru, ale nakonec to vyšlo až v Soči, kde se ženy představí na středním můstku. Hlavní favoritkou bude Japonka Sara Takanašiová, která suverénně vede světový pohár.

Dvě nové disciplíny čekají na akrobatické lyžaře, kteří budou poprvé v historii soutěžit na U-rampě, která byla doposud doménou snowboardistů, a ve slopestylu. V něm by hlavními favoritkami měly být Němka Lisa Zimmermannová s Kanaďankou Darou Howellovou a na U-rampě Američanky Devin Loganová a Maddie Bowmanová. Mezi muži by si to ve slopestylu měli o zlato rozdat Švéd Jesper Tjader a Američan Nicholas Goepper. Hlavním adeptem na nejcennější kov na U-rampě je Kanaďan Justin Dorey.

Poslední ze skupiny nových sportů je týmová soutěž sáňkařů. V té si to rozdá hned 12 národních týmů, mezi kterými nechybí ani ten český. O tom, kdo získá zlatou medaili, rozhodne součet časů ze tří disciplín, jízd jednotlivců žen a mužů a závodu mužských dvojic.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.