ČTsport

ČTsport
středa 18. července 2018 Drahomíra

Sudová v kvalifikaci boulařek do finále neprošla, šanci ještě má

Velikost textu:
aktualizováno 6. 2. 2014 16:41

Soči - Akrobatka na lyžích Nikola Sudová zajela v první kvalifikaci v boulích jedenáctý nejlepší bodový zisk a do finále přímo nepostoupila. Druhá česká boulařka Tereza Vaculíková skončila na dvacátem místě. Obě budou mít ještě šanci na postup do finále v sobotní dodatečné kvalifikaci.

Sudová při svém čtvrtém startu na olympiádě dostala za jízdu dohromady 20,38 bodu. Na desátou Reginu Rachimovovou z Ruska ztratila pouhou desetinu bodu. "To je trochu smůla, holt to budu muset vybojovat pozítří," prohlásila Sudová. Vaculíková získala 17,46 bodu a obsadila 20. místo.

Druhá část kvalifikace se pojede v sobotu a do finále z ní projde deset akrobatek. Ve stejný den se už pojede o medaile ve třech jízdách. Z té první postoupí dvanáct lyžařek, po druhé bude známá šestice účastnic následného superfinále.

"Vždycky se dá něco udělat líp. V téhle jízdě to mohlo být ještě o něco rychlejší, skoky mohly být vyšší, byly tam chyby v technice," popisovala šestá boulařka v Turíně 2006. "Také jsem tam měla problém po prvním můstku, dvě tři boule mi trvá, než se dostanu do tempa, tam by se určitě dala nahnat rychlost," přidala.

Sudová pár chyb přičítala nervozitě. "Až je mi z toho vedro, potí se mi brýle," usmívala se, byť po západu slunce se pod umělým osvětlením v Extreme Parku ve středisku Roza Chutor dost ochladilo. "Čím je člověk starší, čím víc chce, tím víc hrají nervy," vysvětlila jednatřicetiletá akrobatka. "Ale jsem ráda, že ty závody celkem zvládám," uvedla.

Neměla v plánu v kvalifikaci sáhnout po lépe hodnoceném skoku zvaném D-spin místo salta s krosem na spodním můstku. "Myslela jsem, že to vyjde, že to bude stačit. Bohužel," litovala. Nyní musí přemýšlet, zda ho zařadí do druhé kvalifikace. Nutné to ale asi nebude, mezi postupující desítku by se měla s dnešní jízdou dostat.

Pak ale už nebude mít na výběr. "Pak už se to musí naprat buď, anebo," podotkla. Nemá strach, že by neměla síly na čtyři jízdy v případě, že by prošla až do superfinále. "U nás to není o tom, jestli je člověk připravenej, je to o nervech, o malých chybičkách. Není to o tom, že by člověk dělal méně dřepů, a proto ho zrovna tahle boule kopla," uvedla.

 • Tereza Vaculíková
  Tereza Vaculíková autor: Roman Vondrouš, zdroj: ČTK
 • Nikola Sudová
  Nikola Sudová autor: Roman Vondrouš, zdroj: ČTK

Když odjížděla do Soči, mluvila o medaili. A to se ani po dnešku nezměnilo. "Jsem na čtvrté olympiádě, a kdybych nejela s cílem bojovat o medaili, tak bych sem nemusela jezdit. Naděje umírá poslední, pokud jízdu zajedu tak, jak ji umím, jak ji jezdím v trénincích, tak proč ne," řekla.

Pomohla by jí k tomu čistá hlava. Dobrá atmosféra kolem trati, žádná nervozita u lidí kolem ní. "Musím to brát s humorem, že o nic nejde, ale na druhou stranu, když je velký závod, tak mně se závodí dobře," řekla. Nesmí ale cítit moc velký tlak. "Tak akorát, jinak nervózně zmatkuju a dělám chyby," dodala.

Kvalifikaci vyhrála obhájkyně zlata Hannah Kearneyová z USA před kanadskými sestrami Dufourovými-Lapointeovými; druhá skončila Chloe a třetí Justine.

Akrobatické lyžování, jízda v boulích - kvalifikace:

Ženy: 1. Kearneyová 23,05 b., 2. Ch. Dufourová-Lapointeová 22,64, 3. J. Dufourová-Lapointeová 22,28, ...11. Sudová 20,38, 20. Vaculíková (obě ČR) 17,46 - obě pojedou v sobotu druhou kvalifikaci.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.