ČTsport

ČTsport
sobota 18. srpna 2018 Helena

Soči a bezpečnost: USA varují aerolinky před zubními pastami

Velikost textu:
aktualizováno 6. 2. 2014 11:37

Washington - Americké úřady dočasně zakázaly přepravu tekutin, gelů a past na palubách letadel mezi Ruskem a USA, informovala televizní stanice ABC. Popatření přišlo nedlouho poté, co Spojené státy varovaly letiště a letecké společnosti právě před tubami na zubní pasty. Domnívají se totiž, že by mohly obsahovat látky k výrobě bomby. Výstraha se objevila v souvislosti s nadcházejícími olympijskými hrami v Soči. Podle amerických stanic se úřady na stopu této hrozby dostaly díky zatčení Čečenek podezřelých z terorismu.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

"Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost uvedlo, že nebezpečí se váže k přímým leteckým linkám do Soči. V tuto chvíli prý nemá informace o bezprostředním riziku, které by hrozilo přímo Spojeným státům nebo někomu jinému," konstatoval zpravodaj ČT Martin Řezníček.

Ministerstvo v oficiálním prohlášení poznamenalo, že s domácími a zahraničními partnery si pravidelně vyměňuje informace včetně těch, které se týkají světových událostí, jako je olympiáda v Soči. "Podle zdroje CNN se má nebezpečí vázat k zítřejšímu začátku olympiády, ale to nic nemění na tom, že americké úřady prý mají důvěru k zabezpečení olympijského dějiště. Administrativa neřekla, že by bylo nebezpečné olympiádu navštívit," podotkl Řezníček.

Americká agentura pro bezpečnost v dopravě TSA povoluje cestujícím ve Spojených státech brát na palubu letadel jen malé tuby s pastou na zuby. Rusko během olympiády převážení tekutin a gelů na palubách letadel zakázalo. V Praze sice cestující přes odbavovací kontrolu projdou, při namátkové prohlídce na příletu jim ovšem mohou být tyto látky zabaveny. Samotné ruzyňské letiště ale kvůli varování žádná zpřísněná bezpečnostní opatření nezavedlo.

Úřady přivedly na stopu zadržené Čečenky

Podle americké televizní stanice CBS úřady na stopu této hrozby přivedlo zatčení několika Čečenek ve Francii a v Rakousku, které byly podezřelé z členství v teroristické organizaci. Zatímco zadržené ženy ve Francii jsou podle kanálu nejspíš stále ještě ve vazbě, v Rakousku byly pro nedostatek důkazů propuštěny.

Podle stanice ABC byly ve Francii zatčeny dvě Čečenky, rakouský deník Die Presse zjistil, že u jižních sousedů Česka policie zadržela pět lidí - u všech se ale prý jednalo o muže, kteří jsou v současnosti už na svobodě. Rakouské ministerstvo vnitra ale tuto zprávu nepotvrdilo.

Podle zpravodajského serveru CNN považuje teroristický útok na olympiádu za pravděpodobný 57 procent Američanů. Průzkum provedený od pátku do neděle rovněž odhalil širší nepříznivé názory na hostitelské Rusko a jeho prezidenta Vladimira Putina. Ruského státníka vnímá negativně 54 procent dotázaných; Putin je tak u Američanů jeden z nejméně oblíbených zahraničních vůdců. V současnosti pohlíží na Rusko nepříznivě 55 procent dotázaných, což je propad od roku 2011, kdy naopak více než 50 procent lidí vnímalo Rusko příznivě. Jedním z faktorů, který k tomuto posunu přispěl, může být i zákon proti homosexuální propagandě, který ruští poslanci schválili loni v létě. 

Rusko se obává dalšího Volgogradu

Dějiště zimních Her leží nedaleko Kavkazu, který se dlouhodobě potýká s násilnými akcemi náboženských extremistů usilujících o odtržení od Ruska a vytvoření islámského státu. Rusko se proto obává sebevražedných útoků, podobných atentátům ve Volgogradu. Na konci minulého roku otřásly městem dva útoky krátce po sobě. Atentát na vlakovém nádraží 29. prosince a výbuch v trolejbusu o den později zabily 34 lidí a zhruba stovku zranily. Ruská policie už v Dagestánu zastřelila organizátora těchto bombových atentátů. Měl jím být Džamaldin Mirzajev (čtěte víc).

Ruské úřady před olympiádou zavedly přísná bezpečnostní opatření. Celá rozsáhlá oblast severně od hranic s Gruzií je nyní podřízena zpřísněnému režimu. Dění v Soči sledují i ruské monitorovací družice z oběžné dráhy. Na jihu Ruska se má do operace zapojit na 100 tisíc příslušníků policejních složek a armády. Počítá se s nasazením radarů a sonarů, bezpilotních letounů, hlídkových člunů i pyrotechnických robotů. Do města se už nedostane žádný automobil, který není registrován v Soči. Policie hlídkuje na každé silnici vedoucí do města a kontroluje doklady. Přísná pravidla platí i v samotném Soči (více zde).

Ruské úřady mají mimo jiné přehled o všech lidech, kteří přijíždějí do Soči ze zahraničí. Letecké společnosti totiž musí tamním úřadům poskytovat údaje o svých cestujících. "Všichni si pamatujeme, co se stalo na jiných sportovních akcích, například při bostonském maratonu. Chci ale všechny ujistit, že bezpečnost této olympiády nebude ohrožena," konstatoval prezident Vladimir Putin. Pod dohledem jsou i dálkové železniční spoje, vybrané autobusové linky nebo mezinárodní a národní námořní trasy. Na klidný průběh Her bude ale mimo jiné dohlížet i americké námořnictvo. Do Černého moře poslalo svoji loď Mount Whitney a pluje tam i raketový torpédoborec Ramage.

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.