ČTsport

ČTsport
čtvrtek 19. července 2018 Čeněk

V Rusku se protestovalo proti olympiádě i homofobii

Velikost textu:
aktualizováno 5. 2. 2014 21:30

Soči – V souvislosti s blížící se olympiádou v Soči se začalo v Rusku demonstrovat. V Moskvě vyrazili do ulic levicoví demonstranti. Jejich transparent s nápisem "Soči - hostina uprostřed moru" ale zabavila soukromá ochranka. Sami protestující skončili na policii. Dvojice demonstrantů bojující za práva gayů pak protestovala v Petrohradu. Tyto osoby ale zatčeny nebyly.

Demonstrace za práva gayů v Petrohradu
Demonstrace za práva gayů v Petrohradu

V metropoli se demonstranti pokusili zapálit pochodně. Jejich akce ale trvala jen několik minut. Jedním ze zadržených byl reportér zpravodajského portálu Grani.ru Dmitrij Zykov, jemuž se podařilo uniknout z policejní služebny. Na svém účtu v sociální síti Twitter pak napsal, že policisté na místě protestu nejspíš zadrželi i několik náhodných kolemjdoucích.

V Petrohradu protest zorganizovali aktivisté, kteří se angažují ve prospěch práv homosexuální menšiny. Na transparentu, který dvojice demonstrantů rozvinula u velkých hodin odpočítávajících čas zbývající do zahájení olympiády, stál nápis "Berlín 1936 = Soči 2014". Akce prý měla připomenout projevy homofobie, které provázely olympijské hry v nacistickém Německu a které se před letošní olympiádou objevují i v Rusku.

Demonstrace za práva gayů v Petrohradu
Demonstrace za práva gayů v Petrohradu

Kvůli petrohradskému incidentu nikdo zadržen nebyl. Dvojice totiž využila právní úpravy, která jednotlivé osobě protestní akci povoluje. Jejich rozestup byl prý dostatečný, takže policisté neměli důvod někoho zatknout.

V Moskvě i v dalších ruských městech byla policie v posledních dnech kvůli olympiádě v Soči uvedena do stavu zvýšené pohotovosti. V moskevských ulicích se objevily posílené hlídky a byla zvýšena ostraha hlavních křižovatek, dopravních uzlů a městských tržišť.

 • Bezpečnost na ZOH v Soči
  Bezpečnost na ZOH v Soči autor: Andrew Milligan, zdroj: ČTK/PA
 • Policie v Soči
  Policie v Soči autor: Jens Büttner, zdroj: ČTK/DPA
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.