ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík

Nastává čas Her. Kdo zažehne oheň nejdražší olympiády?

Velikost textu:

Soči (Rusko) – Podvaadvacáté a z mnoha úhlů pohledu poprvé. Dnes budou oficiálně zahájeny XXII. zimní olympijské hry v Soči, vůbec první zimní Hry, které se konají na území Ruska. Poprvé to bude olympiáda "subtropická". Ještě nikdy nebyl olympijský svátek tak drahý, ještě nikdy nebyl tak bedlivě střežen. O 98 medailových sad bude bojovat na šest tisíc sportovců z rekordního počtu 88 zemí. Češi mají šanci minimálně zopakovat medailovou sbírku z Vancouveru, kde získali šest cenných kovů. Vše vypukne symbolicky ve 20:14 místního času, tedy v 17:14 SEČ. Pro účastníky her, diváky v Soči i tři miliardy u televizních obrazovek začne největší sportovní událost letošního roku. Přímý přenos startuje na ČT sport už v 16:00. Veškeré dění sledujte i na webu www.zoh.cz.

Poslední přípravy na ZOH v Soči
Poslední přípravy na ZOH v Soči

Tradiční tajenka: Kdo to zapálí?

Někteří sportovci už mají své první soutěže za sebou, olympijské hry však oficiálně zahájí tradiční pestrobarevná show. Svět bude upírat pohledy na stadion Fišt. Do jeho hlediště se vejde čtyřicet tisíc diváků a olympionici i fanoušci se sem znovu vrátí až 23. února při slavnostním zakončení her.

Scénář slavnostního zahájení se jako obvykle úzkostlivě tají, největší spekulace vzbuzuje jméno toho, kdo zapálí olympijský oheň. Poté, co úvahy na toto téma popřel prezident Vladimir Putin, se nejvíc hovoří o krasobruslařské legendě Irině Rodninové, šestinásobné olympijské vítězce v rychlobruslení Lidii Skoblikovové nebo hokejové ikoně Vladislavu Treťjakovi.

Sportoviště na ZOH Soči 2014
Sportoviště na ZOH Soči 2014

Některé náznaky z ceremoniálu však už prosakují. Chybět nebude připomenutí historických tradic. Autoři chtějí ukázat, jak se Rusko změnilo z carské říše v dobách Petra Velikého v moderní mnohonárodnostní stát. Z programu, v němž mají vedle několika tisíc statistů vystoupit artisté slavného Moskevského státního cirkusu a umělci z různých kulturních oblastí Ruska, proniklo jen několik jmen z vážné hudby. Diváky budou bavit například dirigent Valerij Gergijev, který si pro svůj démonický vzhled vysloužil přezdívku Ivan Hrozný, violista Jurij Bašmet nebo klavírista Děnis Macujev. Ruskou hymnu by měla zazpívat proslulá sopranistka Anna Netrebková.

Vlajkonoši – přehlídka legend

Vlajku Švýcarska ponese Simon Ammann, který má čtyři olympijské zlaté ve skocích na lyžích. Norský sjezdař Aksel Lund Svindal obhajuje kompletní medailovou sbírku z Vancouveru, německá sjezdařka Maria Höflová-Rieschová dvě zlaté. Slovenská výprava bude pochodovat za hokejovým obrem Zdenem Chárou, který jako jediný hráč z NHL dostal výjimku, aby mohl být už při úvodním ceremoniálu. Výjimku nedostali ani Alexandr Ovečkin nebo Sidney Crosby, takže hostitelská země svěřila vlajku trochu překvapivě bobistovi Alexandru Zubkovovi a Kanada hokejistce Hayley Wickenheiserové, která bude v Soči bojovat o čtvrté zlato. Americkou vlajku ponese sdruženář Todd Loddwick, který je už na šesté olympiádě, což nikdo z jeho krajanů nedokázal. Stejný počet olympijských startů má na kontě i rakouský vlajkonoš a také sdruženář Mario Stecher

Tradiční nástup jednotlivých výprav bude prvním rekordem Her. Do Soči své reprezentanty vyslalo 88 zemí, o šest víc než před čtyřmi lety do Vancouveru. Vůbec poprvé dorazí na zimní hry například sportovci z Toga, Zimbabwe nebo Východního Timoru. Českou vlajku ponese Šárka Strachová.

Ze zeleného drnu k luxusnímu středisku

Přestože se dá během Her očekávat teplé počasí, s nedostatkem sněhu by neměl být problém. Víc než počasí tak obavy vzbuzují hrozby teroristů, protesty vyvolává homofobní zákon i nepříliš citlivé zásahy do přírody.

Ještě před sedmi lety, kdy Soči získalo pořadatelství, v regionu středisko zimních sportů prakticky neexistovalo. Nutno ovšem podotknout, že Soči bývalo kdysi oblíbeným letním centrem sovětské elity, vilu zde vlastnil i sovětský diktátor Josif Stalin. Nyní se do oblasti bohatí Rusové, turisté a také investoři vracejí. Jednu ze svých rezidencí, Bočarov Ručej, má v Soči i současný prezident Vladimir Putin.

Ubytování atletů v nově zbudované horské olympijské vesnici.
Ubytování atletů v nově zbudované horské olympijské vesnici.
Více fotek
 • Ubytování atletů v nově zbudované horské olympijské vesnici. autor: Mike Blake, zdroj: Reutes https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5428/542800.jpg
 • Poslední přípravy na ZOH v Soči autor: Luca Bruno, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5429/542855.jpg
 • Proměna Krásné Poljany v olympijské městečko autor: Kai Pfaffenbach, zdroj: Reuters https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5433/543205.jpg
 • Putin navštívil olympijskou vesnici autor: Pascal Le Segretain , zdroj: Reuters https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/55/5432/543121.jpg

Rusové pod jeho přímým dohledem investovali v přepočtu bilion korun, čímž překonali i megalomanské Hry v Pekingu 2008. Stavěla se sportoviště, mosty, tunely, železnice i hotely. Poslední práce se v přímořské části v Soči i v horské oblasti Krasnaja Poljana dokončují ještě těsně před zahájením. Ze strany novinářů i sportovců se ozývá kritika, kterou ovšem ruské úřady briskně odvracejí. "Rozhodnutí svěřit pořadatelství Soči bylo naprosto správné. Přístupem k plnění svých závazků dalo Rusko příklad všem budoucím pořadatelům olympiády," prohlásil šéf organizačního výboru Dmitrij Černyšenko.

Kompletní program Her najdete zde.

Radary, sonary, válečné lodě…

Hry budou nejstřeženější v historii. Soči leží nedaleko neklidné oblasti severního Kavkazu,
kterou zasáhly dvě rusko-čečenské války a která je často dějištěm krvavých
teroristických útoků či přestřelek. Akce náboženských extremistů, kteří usilují
o vyhlášení "kavkazského emirátu", se v posledních měsících nebezpečně přiblížily místům olympijských soutěží. Obavy naposledy vzbudily dva sebevražedné atentáty ve Volgogradu.

Bezpečnost na ZOH v Soči
Bezpečnost na ZOH v Soči

Kvůli teroristickým hrozbám má bezpečnost přímo v dějišti Her hlídat na čtyřicet tisíc příslušníků policie a armády. Nasazeny jsou speciální radary a sonary, bezpilotní letouny, hlídkové čluny a roboty. Dění v Soči sledují dokonce i ruské monitorovací družice z oběžné dráhy. Do neutrálních vod Černého moře vplula loď amerického vojenského námořnictva Mount Whitney a přesouvá se tam i americký raketový torpédoborec Ramage.

Olympijské výbory některých evropských zemí a Spojených států dostaly v lednu v souvislosti se zimní olympiádou teroristické výhrůžky. Naposledy dostal pohrůžku, že budou uneseny sjezdařka Bernadette Schildová a skeletonistka Janine Flocková, rakouský olympijský výbor. Sportovci i funkcionáři svorně doufají, že k ničemu takovému nedojde. Ruské úřady tvrdí, že bezpečnost je zajištěna na maximální úrovni a žádné útoky nehrozí.

Město Soči

Administrativně patří do Krasnodarského kraje. V roce 1838 bylo založeno jako ruská pevnost Alexandrija. Oblast však byla osídlena již v dávných dobách. Současné jméno dostala osada podle protékající řeky (Šača v místních jazycích) v roce 1896. Městem se stalo Soči v roce 1917. Podle výsledků sčítání lidu z roku 2010 ve městě žije přes 340 000 obyvatel (téměř jako Brno). S předměstskými oblastmi je Soči roztaženo do délky 147 kilometrů.

Hry politických gest

Olympijské hry v Soči si vysloužily mezinárodní kritiku kvůli ruskému zákazu "propagandy homosexuality". Kvůli tomu nepřijede například americký prezident Barack Obama a někteří jeho evropští kolegové. Naopak český prezident Miloš Zeman je už v Soči a zahajovací ceremoniál si ujít nenechá. Politický bojkot Her odsoudil Thomas Bach, šéf Mezinárodního olympijského výboru. Podle něj není správné na úkor sportovců získávat politické body.

Demonstrace za práva gayů v Petrohradu
Demonstrace za práva gayů v Petrohradu

Češi mají na to zopakovat rekordní Vancouver

V dějišti Her už je podstatná část české výpravy, včetně medailistů z Vancouveru - rychlobruslařky Martiny Sáblíkové, běžce na lyžích Lukáše Bauera a slalomářky Šárky Strachové. Ti všichni by chtěli v Soči znovu vystoupit na medailové stupně.

Motto OH v Soči: "Žhavé. Zimní. Tvé."

Pozornost ale není upřena jen na osvědčené hvězdy, Česku od Vancouveru vyrostly přinejmenším čtyři nové. Velké naděje vzbuzuje dravé mládí na prkně - snowboardcrossařka Eva Samková, freestylistka Šárka Pančochová, která se již včera představila v kvalifikaci slopestylu, i slalomářka Ester Ledecká už v této sezoně okusily, jak chutná triumf ve světovém poháru. Na biatlonových tratích už od loňska září Gabriela Soukalová. Tradičně velkou pozornost přiláká hokejový turnaj.

Nejúspěšnější země na jednotlivých zimních olympiádách
Nejúspěšnější země na jednotlivých zimních olympiádách

Nejstarším členem výpravy je dvaačtyřicetiletý doyen, hokejista Petr Nedvěd, který startoval již na OH 1994 v Lillehammeru, kde vybojoval v dresu Kanady stříbro. Nejmladší českou účastnicí Her bude patnáctiletá krasobruslařka Elizaveta Ukolová.

Kdo se stane nesmrtelným?

Olympijský duch, to je výjimečná atmosféra neopakovatelných chvil. Legendy se stávají nesmrtelnými. Norský biatlonista Ole Einar Björndalen může definitivně usednout na pomyslný trůn pro nejlepšího sportovce ze zimních olympiád. K dostižení krajana Björna Dählieho mu schází jen jedna medaile. Björndalen však prý pokračuje v kariéře hlavně proto, že ho biatlonové soutěže stále naplňují. "Jsem motivovaný výhrami, ne rekordem Björna Dählieho. Dokud mě to bude bavit, budu pokračovat. Myslím, že stále můžu vyhrávat. Chci dál závodit," uvedl před časem Björndalen.

Historické pořadí zemí na ZOH podle počtu medailí
Historické pořadí zemí na ZOH podle počtu medailí

Sáblíková už se stala nejúspěšnější českou olympioničkou zimních Her. Na rychlobruslařském oválu bude svádět souboje také s o patnáct let starší Němkou Claudií Pechsteinovou, které patří v historické tabulce nejpočetnějších medailistů páté místo se ziskem devíti cenných kovů. Překazí jim oběma radost reprezentantky ze země rychlobruslení zaslíbené – Nizozemska?

A dvaadvacáté zimní olympijské hry mohou odpovědět i na další otázky: Získá Jevgenij Pljuščenko vysněnou druhou zlatou medaili? Nutno podotknout, že poprvé k tomu bude mít dvojnásobnou příležitost, protože v Soči má premiéru soutěž týmů. Ve hře tak budou dokonce dva nejcennější kovy. Ovládnou Norové podobně jako ve Vancouveru zásluhou Marit Björgenové nebo Petera Northuga soutěže v běhu na lyžích? Získá Švýcar Simon Amman páté olympijské zlato? Prolomí kanadští hokejisté prokletí širokého kluziště? Hry v Soči jistě napíšou další nezapomenutelné příběhy.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.