ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan

Z tropů do ledového koryta. Australský sáňkař se chce stále zlepšovat

Velikost textu:

Soči – Pochází z místa, kde se teploty obvykle pohybují v tropických hodnotách. Ještě před pár lety o saních ani nevěděl, před čtyřmi roky trénoval na travnatém svahu na vlastnoručně vyrobených saních na kolečkách. Přesto nyní osmnáctiletý Australan Alex Ferlazzo pronikl do olympijské nominace.

Olympijský areál Sanki
Olympijský areál Sanki

Samotný nápad, že by se Ferlazzo mohl věnovat saním, přišel vlastně náhodou, když se jeho matka o této možnosti dozvěděla po hodině pilates. "Dala se do řeči s bývalou sáňkařkou, která sháněla nové zájemce. Řekla jí: 'Třeba by se to mému synovi líbilo'," uvedl.

Ferlazzo o saních nic nevěděl, ale do nezvyklé disciplíny se pustil. Na celé jižní polokouli se navíc nenachází žádná trať pro sáňkaře, takže odhodlaný teenager musel začít v horších než amatérských podmínkách. Po soustředění v náborovém centru si postavil saně na kolečkách a začal s nimi jezdit z kopce na trávě. Když získal jistotu, následovaly tréninky na zledovatělé cestě na Novém Zélandu. "Tam jsme strávili jen chvíli, abych si zkusil, jaké to na ledu je. Moc se mi to líbilo," uvedl.

Za pár let na pódium?

Zlepšit se z rychlosti 60 km/h přibližně na dvojnásobek, kterého dosahují elitní jezdci, nebylo snadné. "Ani jsem nevěděl, zda jsem v tom sportu dobrý, dokud jsem nevyjel do Ameriky a nevyzkoušel to v Lake Placid. Strávil jsem tam týden a nenastal moment, kdy bych už nebyl schopný se zlepšovat. Bylo to fantastické."

Následoval start na olympijských hrách mládeže v roce 2012, kde si Ferlazzo dojel pro 19. místo. V posledních třech letech závodil v Evropě, Americe a vyzkoušel i dráhu v Soči. "Myslím, že bych mohl být opravdu dobrý, třeba to za pár let dotáhnu na pódium," netají se ambicemi Ferlazzo.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.