ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana

Svatý Mořic - ráj pro hoteliéry i sportovce byl dvakrát olympijský

Velikost textu:

Praha - Tři zimní střediska hostila olympijské hry dvakrát – Innsbruck, Lake Placid a Svatý Mořic. Ve věhlasném švýcarském rezortu se konaly Hry v roce 1928 a 1948. Alpské středisko se může pyšnit 322 slunečnými dny v roce. Nejen v subtropickém Soči dokáže být horko, ve Svatém Mořici čtvrtý den olympiády v roce 1928 vystoupala teplota až na 25 stupňů Celsia.

Olympijské hry ve Svatém Mořici
Olympijské hry ve Svatém Mořici

Okolí Svatého Mořice bylo osídleno již v době Keltů, malebná krajina lákala poutníky i během středověku, ale středisko horské turistiky z něj udělal až hoteliér Johannes Badrutt a bohatí britští návštěvníci. Badrutt se se svými hosty dokonce vsadil, že pokud nebudou se svým pobytem ve Svatém Mořici spokojeni, vrátí jim peníze. Nezkrachoval, protože oni spokojení byli.

O spojení se sportem se postaral Badruttův syn Caspar, který pro rozptýlení klientů vymyslel boby, přidal závody na saních a nechal postavit i první bobovou dráhu na světě. Ve Svatém Mořici se konalo první mistrovství Evropy v krasobruslení, hrál se zde první alpský golfový turnaj, proběhl první závod koní na zamrzlém jezeře a byla zde otevřena první lyžařská škola ve Švýcarsku.

Konaly se zde i první samostatné olympijské hry, i když byly nakonec označeny číslovkou dvě, neboť zpětně byl jako první olympijský svátek uznán týden zimních sportů v Chamonix, který byl ale ještě v době svého konání v roce 1924 přiřazen k letním Hrám.

Svatý Mořic hostil skvělé olympijské hry. Zúčastnilo se jich 495 sportovců z 25 zemí a rozdělovalo se čtrnáct medailí v šesti sportech. Diváky okouzlila především Sonja Henie, která se ve svých 15 letech a 315 dnech stala na dlouhou dobu nejmladší vítězkou zimních olympiád. Překonala ji až roku 1998 Tara Lipinskiová. Zaskvěli se i kanadští hokejisté, kteří v turnaji nedostali ani jediný gól. Celkem bylo pro Hry akreditováno 330 novinářů z 27 zemí a poprvé zde byli i rozhlasoví žurnalisté.

Otevřené kluziště, které hostilo kromě hokeje také krasobruslení či rychlobruslení, stojí dodnes. A konal se na něm i zahajovací ceremoniál v roce 1948. To už bylo rozdáno 22 medailových sad. Do historie vstoupil i hokejový turnaj. Kromě hlavního stadionu se hrál i na dvou hotelových kluzištích. Hlavními rivaly byly Kanada a československá reprezentace. Náš tým zde uhrál se zámořským protivníkem poprvé v historii nerozhodný výsledek – 0:0. O zisku zlata muselo při rovnosti bodů rozhodnout skóre. Československý tým měl lepší rozdíl vstřelených a obdržených branek a byl i střelecky aktivnější, ale podle tehdejších pravidel rozhodoval podíl, a ten pomohl ke zlatu Kanadě.

Závody na skeletonu a na bobech se jely na klasické dráze, jak ji vytyčil ještě hoteliér Badrutt. Lyžařské soutěže předznamenaly popularitu tohoto sportu ve Švýcarsku.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.