ČTsport

ČTsport
pátek 22. června 2018 Pavla

Saně - souboj generací může ukázat nejlepšího sáňkaře všech dob

Velikost textu:

Saně jsou nejmladší olympijskou disciplínou z pomyslného triumvirátu, do něhož patří kromě tohoto sportu i bobování a skeleton. Prvním olympijským dějištěm, kde diváci mohli sledovat soutěž v jízdě na saních, byl až Innsbruck v roce 1964.

Felix Loch
Felix Loch

Hned na těchto Hrách se také zrodil dosud nejlepší český či československý výsledek v nejrychlejší disciplíně v olympijském korytě, kde již od počátku soutěžili jak muži, tak ženy. Úspěch Oldřišky Tylové, která si na ZOH v Innsbrucku dojela pro šesté místo, poté již nikdo nepřekonal. Podařilo se jej však alespoň vyrovnat, a to Daně Beldové o čtyři roky později v Grenoblu, stejně jako Jiřímu Zemanovi a Vladimíru Reslovi v roce 1976 v Innsbrucku.

Od té doby nicméně na olympijských hrách klesá nejen výkonnost českých a československých sáňkařů, ale také jejich počet. Zatímco v Grenoblu na trať vyjelo šest soutěžících, kteří se o medaile ucházeli v osmi disciplínách, na Hry v Soči se již probojovali pouze čtyři sáňkaři a sáňkařky – Lukáš a Antonín Brožovi, Ondřej Hyman a Vendula Kotenová. I tak však jde o jednu z nejvyšších účastí za poslední roky, čeští sáňkaři a sáňkařky se přitom v posledních třech dekádách umisťovali nejlépe v druhé desítce.

Saně
Saně

České země přitom možná dosti nečekaně drží velkou sáňkařskou tradici. První evropský šampionát v disciplíně, ve které vždy dominovali němečtí závodníci, se konal v roce 1914 v Reichenbergu, dnešním Liberci. Ovládl jej domácí sáňkař Rudolf Kauschka, ve dvojicích zase zvítězili Karl Löbel a Erwin Posselt z Jablonce.

Nové medaile

V Soči se bude nově závodí ve čtyřech kategoriích. Kromě klasické jízdy jednotlivců (muži i ženy) a dvojic (muži) je do programu nyní zařazena i soutěž národních týmů. Z každé již existující kategorie jedou jednotliví zástupci a jejich výsledky se poté sčítejí do společného času. Jedním z dvanácti týmů je i Česká republika.

Stejně jako bobování a skeleton se i soutěž v jízdě na saních koná v areálu Sanki. Trať zvláště po uplynulých ZOH ve Vancouveru, které poznamenala smrt gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho, je bezpečnější, pomalejší, zároveň však rovněž technicky náročnější se třemi stoupáními.

Na základě výsledků z posledních světových šampionátů a letošního průběhu světového poháru lze i letos očekávat souboj obvyklých podezřelých. A může se jednat o střet přímo historický. Svou šanci na již druhou zlatou olympijskou medaili nechce promarnit teprve čtyřiadvacetiletý Němec Felix Loch.

Kdo překoná "létající klobásu"?

Syn bývalého německého reprezentačního trenéra Norberta Locha je nejmladším olympijským šampionem v jízdě na saních (nutno přitom podotknout, že sáňkaři obyčejně dosahují nejlepších výkonů až po třicítce), vítězem posledních čtyř z pěti mistrovství světa a suverénním králem letošního světového poháru. Pokud podruhé získá zlatou medaili, přiblíží se nejúspěšnějšímu sáňkaři všech dob, Georgu Hacklovi, známého i pod přezdívkou "létající weißwurst".

Hacklovu bilanci třech zlatých a dvou stříbrných však může již letos atakovat italský veterán Armin Zögeller. I tento čtyřicetiletý sáňkař již má na svém kontě pět olympijských medailí, pokud se mu však podaří vybojovat ještě jeden cenný kov, svého německého rivala v historických tabulkách může překonat. Zögeller přitom od splnění svého snu nemá vůbec daleko, v letošní tabulce světového poháru skončil na druhém místě.

Olympijský program - saně

8.-9.2. Muži - jednotlivci
10.-11.2. Ženy
12.-13.2. Muži - dvojice
14.2. Týmová soutěž

Zdroj: ČT sport, fil-luge.org, sane.cz

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.